Dienas ziņas

Robežsardzē arī citu profesionālo pieredzi guvušie

Dienas ziņas

Tirgotāji: Pārtikas veikaliem jābūt pieejamiem visiem

Pie Polijas robežas pulcējas lielas migrantu masas

Baltkrievijā liela migrantu grupa sapulcējusies pie Polijas robežas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Baltkrievijā pirmdien liela migrantu grupa, kurā ir vairāk nekā 1000 cilvēku, sapulcējusies pie Polijas robežas, lai mēģinātu iekļūt Eiropas Savienībā. Migranti mēģina šķērsot robežu pie Kužnicas–Bruzgi robežkontroles punkta, kas ir pa ceļam uz Bjalistokas pilsētu, bet Polijas robežsardzei un armijai pagaidām izdevies apturēt migrantu centienus iekļūt Polijas teritorijā.

“Baltkrievijā pie Polijas robežas ir savākusies liela migrantu grupa. Viņi virzās uz Polijas robežas pusi. Viņi mēģinās masveidā iekļut Polijā,” pirmdien no rīta pavēstīja Polijas drošības dienestu pārstāvis Staņislavs Žarins.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par situāciju pie Baltkrievijas un Polijas robežas
00:00 / 02:40
Lejuplādēt

Tiek ziņots, ka kolonnā lielākoties ir kurdi, kuri nesen ieradušies Baltkrievijā no Irākas. Video bija redzams, ka migrantu kolonnā pārsvarā ir jauni cilvēki. Kolonnu apsargāja un tās virzību kontrolēja Baltkrievijas varasiestāžu darbinieki.

Ap pusdienlaiku migranti sasniedza robežu un izvietojās neitrālajā joslā starp Baltkrieviju un Poliju. Kā vēsta Polijas aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks, pie robežas ir 12 000 karavīru, kas kopā ar robežsargiem ir paaugstinātā gatavībā un nodrošinās robežas aizsardzību.

Pēcpusdienā pirmās migrantu grupas mēģināja šķersot robežu, kas aprīkota ar dzeloņstiepļu žogu, bet Polijas spēkiem pagaidām izdevies apturēt šos mēģinājumus.

Polijas Aizsardzības ministrijas publicētajos video redzams, ka migranti mēģina nopostīt dzeloņstiepļu žogu, savukārt robežsargi pret viņiem vēršas ar asaru gāzi.

Polijas prezidenta Andžeja Dudas padomnieks Jakubs Kumohs pieļāva iespēju, ka robežas pārvarēšanai iecerēts izmantot arī migrantu bērnus, lai Polijai nāktos viņus laist pāri robežai.

Baltkrievijas amatpersonas apgalvo, ka migranti esot "pašorganizējušies" lielā pūlī, lai Polijas robežsargi viņus nevarētu ar spēku atspiest uz Baltkrieviju, kā arī lai pievērstu starptautiskās sabiedrības uzmanību situācijai pie Polijas robežas un patvēruma meklētāju cilvēktiesībām.

Aculiecinieki gan vēsta, ka Baltkrievijas varasiestādes veicinājušas bēgļu plūsmu uz Poliju, migrantus pavadīja bruņoti cilvēki ar suņiem.

Polijas robežsargi ziņo, ka ceļā uz robežu ir vēl vairāki tūkstoši migrantu, bet Baltkrievijas puse viņus novirza nevis uz robežkontroles punktu, bet gan uz mežu.

Polijas ārlietu ministra vietnieks Pjotrs Vavžiks paudis bažas, ka Baltkrievijas mērķis ir panākt konflikta eskalāciju, kas var novest pie nāvējoša iznākuma vienā vai otrā pusē.

Polijā oktobrī reģistrēti vairāk nekā 15 000 mēģinājumu nelegāli šķērsot Polijas robežu. Lielākoties migrantu mērķis ir nevis Polija, bet gan Vācija, kas pēdējos gados jau uzņēmusi lielu skaitu patvēruma meklētāju.

Tiek ziņots, ka pēdējo mēnešu laikā vismaz astoņi migranti ir gājuši bojā, mēģinot šķērsot Polijas robežu.

Polijas premjers Mateušs Moraveckis uzsver, ka Polijas valsts robeža nav tikai līnija kartē. "Mūsu robeža ir svēta, jo vairākas poļu paaudzes par to ir lējušas savas asinis," vēsta Moraveckis.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Migranti mēģina šķērsot arī Baltkrievijas robežu ar Lietuvu un Latviju. Baltijas valstis un Polija apsūdz Baltkrievijā valdošo režīmu mērķtiecīgā nelegālās migrācijas veicināšanā. Baltkrievu neatkarīgie žurnālisti vēsta, ka ziemas sezonā no Tuvo Austrumu reģiona uz Minsku ieplānoti vismaz 55 avioreisi nedēļā.

Latvijas iekšlietu ministre Marija Golubeva vēsta, ka Latvijas robežsardze rūpīgi seko līdzi situācijai un ir gatava dažādiem scenārijiem.

Savdabīgu komentāru par notikumiem pie Polijas robežas sniegusi Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova. Viņa aicina Polijas politiķus atcerēties, ka "ar aktīvu Varšavas līdzdalību tika sagrauta Irāka".

"Vairāk nekā 2000 poļu karavīru iebruka šajā suverēnajā valstī, lai veidotu demokrātiju. Kādēļ gan tagad Polija nevarētu uzņemt vismaz tikpat daudz "pateicīgo irākiešu"?" vaicā Zaharova.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas iekļūt Lietuvas, Latvijas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Lietuvas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu Lietuvu par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Baltijas valstis šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu pret Eiropas Savienību. Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs norādījis, ka ES ir jāpalīdz risināt situāciju ar migrantiem, arī Latvijā problēma ir aktuāla.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti