Eiropas Savienība: Baltkrievijas migrantu krīzē panākts «progress visās frontēs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Centieni apturēt migrantu plūsmu, kas pulcējas pie Baltkrievijas robežas ar Eiropas Savienību, ir devuši rezultātu, piektdien Libānā sacīja Eiropas Komisijas viceprezidents Margaritis Shins.

Eiropas Savienība cenšas izdarīt spiedienu uz aviokompānijām, lai tās vairs nevestu uz Minsku migrantus, kas tiek maldināti par iespējām nokļūt Rietumeiropā.

Maskava atbalsta Minsku

Liels skaits migrantu joprojām ir pulcējušies pie Polijas un Baltkrievijas robežas, turpinās arī atsevišķu grupu pārvietošanās gar robežžogu. Robežas tuvumā par drošību joprojām rūpējas arī Polijas robežsardzes, armijas un policijas spēki.

Polijas aizsardzības ministrs Marjušs Blaščaks paziņojis, ka žoga nostiprināšanā uz Baltkrievijas un Polijas robežas, ko migranti vairākās vietās pārrauj, palīdzēšot Lielbritānijas inženieri.

Tikmēr, lai izrādītu atbalstu Minskai, Krievija piektdien nosūtījusi desantniekus uz Grodņas apgabalu Baltkrievijā netālu no Polijas un Lietuvas robežas.

Baltkrievijas bruņotie spēki skaidroja, ka kopīgajos militārajos manevros būs iesaistīts Krievijas gaisa desanta spēku bataljons, un šīs mācības iecerētas, lai pārbaudītu sabiedroto ātrās reaģēšanas spēkus saistībā ar "pieaugušo militāro aktivitāti Baltkrievijas robežas tuvumā".

Brisele palielina spiedienu

Eiropas Savienība šonedēļ pavēstīja, ka vērš spiedienu pret 13 valstīm, cenšoties panākt, lai tās neļauj saviem pilsoņiem doties uz Baltkrieviju cerībā no turienes tālāk nelegāli nokļūt Eiropas Savienībā. Vairākas migrantu izcelsmes un tranzīta valstis šobrīd apmeklē Eiropas Komisijas viceprezidents Margaritis Shins.

Šo vizīšu mērķis ir brīdināt par Minskas migrācijas gambītu un risku, kam pakļauti cilvēki, kas tiek ievilināti tajā iesaistītes. Pēc savas pirmās vizītes Apvienotajos Arābu Emirātos piektdien Shins bija ieradies Libānā. Viņš uzsvēra, ka centieni apturēt migrantu plūsmu, kas pulcējas pie Baltkrievijas robežas ar Eiropas Savienību, atmaksājas.

“Pārmaiņas notiek. Vakar biju Dubaijā, kur biju patīkami pārsteigts par varasiestāžu apņemšanos strādāt kopā ar mums, lai izbeigtu šo praksi. Es arī vēlētos publiski apsveikt Turcijas Civilās aviācijas aģentūras lēmumam ierobežot atsevišķu valstu pilsoņiem iespējas ceļot uz Minsku. Es guvu apliecinājumu arī no Libānas, ka arī tā ir gatava strādāt kopā ar mums.”

Irāka sastāda sarakstu repatriācijai

Piektdien kļuva zināms, ka Turcijas nacionālā aviosabiedrība "Turkish Airlines" vairs nepārdos Sīrijas un Irākas pilsoņiem biļetes lidojumiem uz Minsku.

Savukārt Baltkrievijas nacionālā lidsabiedrība "Belavia" paziņojusi, ka, izpildot Turcijas varasiestāžu rīkojumu, tā no ceturtdienas reisos no Turcijas uz Baltkrieviju vairs neuzņem Sīrijas, Irākas un Jemenas pilsoņus, kuri var saņemt atpakaļ naudu par iegādātajām biļetēm.

Bet Irāka paziņoja, ka veido to simtiem uz Baltkrievijas un Polijas robežas iestrēgušo irākiešu sarakstu, kuri vēlas tikt brīvprātīgi repatriēti. Kā sacīja Shins, ir nepieciešams izveidot starptautisku koalīciju, kas arī tiek darīts, pret cilvēku kā politisku bandinieku izmantošanu.

“Kopējā situācija ir tāda, ka mēs redzam progresu visās frontēs. Pirmdien es došos uz Bagdādi un, cerams, vēlāk nākamnedēļ uz Ankaru. Es jūtu, ka šis ir brīdis, kad Eiropa savā ziņā skaita savus draugus, un mēs esam ļoti priecīgi redzēt, ka mums tādu ir daudz.”

Komisijas viceprezidents atgādināja, ka tiek gatavotas sankcijas pret Baltkrieviju, kas stāsies spēkā nākamnedēļ, un tagad tiekot strādāts kopā ar ASV un citiem, lai tās būtu efektīvas.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.

8. novembrī liela migrantu grupa sapulcējās pie Baltkrievijas robežas ar Poliju, mēģinot iekļūt Eiropas Savienības teritorijā, bet Polija atsakās ielaist šos cilvēkus, jo uzskata, ka viņi ir nevis bēgļi, bet gan "tūristi", kas brīvprātīgi ieradušies Baltkrievijā.

Latvijas valdība no 11. augusta izsludinājusi ārkārtējo situāciju pierobežā ar Baltkrieviju, vēlāk to pagarināja līdz līdz 10. februārim. Latvija arī plāno pasteidzināt Latvijas–Baltkrievijas robežas infrastruktūras izbūvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti