Rīta Panorāma

ES nosaka papildu sankcija Baltkrievijai

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Liels atkārtotas inficēšanās risks ar Covid-19 omikrona paveidu

Dienvidāfrikas zinātnieki: Covid-19 omikrona paveidam liels atkārtotas inficēšanās risks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki noskaidrojuši, ka pastāv liels atkārtotas inficēšanās risks ar Covid-19 omikrona paveidu. Vīruss ir ļoti lipīgs, un tas kļuvis par dominējošo paveidu šajā Āfrikas valstī.

Pētījumā tika izmantoti Dienvidāfrikas veselības aizsardzības institūciju savāktie dati par vairāk nekā 35 tūkstošiem atkārtotas inficēšanās gadījumu. Noskaidrots, ka

ar omikrona paveidu atkārtoti inficējas trīs reizes biežāk nekā ar iepriekš izplatītajiem variantiem.

Tomēr zinātnieki pagaidām atturas spriest par jaunā paveida spēju izvairīties no vakcīnu radītās imunitātes, jo nav bijusi pieejama informācija par šo cilvēku potēšanās statusu. Nepieciešams arī steidzīgi izpētīt omikrona paveida saistību ar slimības smagumu.

Dienvidāfrikas pētnieku bažas saistītas ar to, ka pēdējo nedēļu laikā jaunu infekcijas gadījumu skaits valstī ir desmitkāršojies. Nacionālais infekcijas slimību institūts ziņo, ka vairāk nekā 70% no novembrī izpētītajiem paraugiem liecināja par Covid-19 omikrona variantu.

Covid-19 omikrona paveids konstatēts jau vairāk nekā 20 valstīs, un arī Latvijā sākta astoņu aizdomīgu paraugu pārbaude.

KONTEKSTS:

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 24. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā. Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies, pieaugot no 106 līdz apmēram 1200.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu, kā arī rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti