ZVA: Pētījumi rāda – potes ir efektīvas pret Covid-19 omikrona varianta smagu gaitu un hospitalizāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nesen publicēto pētījumu rezultāti apliecina, ka Covid-19 vakcīnas sniedz augstu aizsardzības līmeni pret vīrusa omikrona varianta izraisītu smagu saslimšanu un hospitalizāciju, tomēr arī vakcinētām personām ir iespēja saslimt ar jaunā varianta izraisīto infekciju, informēja Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) turpina uzraudzīt jaunākos datus par vakcīnu efektivitāti pret Covid-19, tai skaitā arī pret vīrusa omikrona varianta izraisīto slimību, kas strauji izplatās visā Eiropas Savienībā (ES).

Lai gan omikrona variants ir šķietami infekciozāks par citiem Covid-19 variantiem, Dienvidāfrikā, Apvienotajā Karalistē un dažās ES valstīs veiktie pētījumi liecina par zemāku hospitalizācijas risku pēc inficēšanās ar omikrona variantu.

Balstoties uz pētījumiem, pašlaik tiek aplēsts, ka šis risks ir aptuveni trešdaļa līdz puse no riska, ko rada vīrusa delta variants, informēja ZVA.

Nesen publicēto pētījumu rezultāti liecina, ka vakcīnu efektivitāte pret omikrona varianta izraisītu simptomātisku saslimšanu ir zemāka un tai ir tendence laika gaitā samazināties. Tādējādi aizvien vairāk vakcinēto personu pastāv iespēja saslimt ar omikrona varianta izraisīto infekciju, neraugoties uz vakcināciju.

ZVA uzsvēra – tomēr šie pētījumi liecina arī par to, ka vakcinācija joprojām sniedz augstu aizsardzības līmeni pret omikrona varianta izraisītās slimības smagu gaitu un hospitalizāciju.

Jaunākie pierādījumi, kas ietver reālās efektivitātes datus, norāda, ka personas, kuras saņēmušas balstvakcīnu, ir labāk aizsargātas nekā personas, kuras saņēmušas tikai primāro vakcinācijas kursu.

Dati no Dienvidāfrikas liecina, ka personas, kuras saņēmušas divas Covid-19 vakcīnas devas, ir līdz 70% aizsargātas pret hospitalizāciju, bet līdzīgi dati no Apvienotās Karalistes liecina, ka, lai gan aizsardzība samazinās dažus mēnešus pēc vakcinācijas, aizsardzība pret hospitalizāciju atkārtoti paaugstinās līdz 90% pēc balstvakcīnas saņemšanas. 

EZA turpinās izvērtēt jaunākos pieejamos datus par vakcīnu efektivitāti un slimības smagumu, kā arī mainīgo situāciju saistībā ar cirkulējošajiem vīrusa variantiem un inficēšanās rādītājiem omikrona variantam. Šīs vērtēšanas iznākumi var ietekmēt ES/EEZ dalībvalstu ekspertu ieteikumus par turpmākajām vakcinācijas stratēģijām.

EZA uzsver, ka vakcinācija joprojām ir pašreizējās pandēmijas apkarošanas būtiska sastāvdaļa. Atbilstoši nacionālo atbildīgo iestāžu ieteikumiem, ir jāturpina paplašināt vakcinācijas aptveri attiecībā uz personām, kuras šobrīd nav vakcinētas vai ir daļēji vakcinētas, un paātrināt balstvakcīnu saņemšanu, skaidroja ZVA.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti