Latvijā pēta pirmos Covid-19 paraugus ar omikrona variantam līdzīgām mutācijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Laboratorijā Latvijā sākts sekvencēt astoņus aizdomīgus Covid-19 paraugus, kuriem ir jaunajam omikrona variantam raksturīgas mutācijas. Laboratorijas vadītājs gan uzsver, ka vēl nevar pateikt, vai tiešām jaunais variants Latvijā nonācis, jo tādas pašas mutācijas ir arī iepriekš izplatītajam vīrusa alfa variantam. Atbildi, vai paraugos ir omikrona variants, varētu sniegt nākamnedēļ.

Dažas no omikrona varianta mutācijām Covid-19 vīrusā ar reaģentiem spēj noteikt arī laboratorijas, kuras ikdienā veic polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) testus. Pārbaudot pozitīvos gadījumus, "Centrālā laboratorija" atklājusi astoņus aizdomīgus paraugus. Tie ceturtdien sekvencēšanai nosūtīti uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Nacionālo references laboratoriju.

"Aptuveni pēc četrām piecām dienām mēs uzzināsim, kas tur ir tiešām par paveidu. Tie ir paraugi arī no tiem cilvēkiem, kuri nesen bija kaut kur ārzemēs, atgriezās Latvijā un kuriem tika konstatēts pozitīvs Covid-19 gadījums," pastāstīja laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins.

Viņš norādīja, ka konkrētajos paraugos bažas rada divas līdz trīs mutācijas, kas ir raksturīgas omikrona variantam. Taču tādas pašas mutācijas ir arī pirms gada Lielbritānijā atklātajam alfa variantam, kurš Latvijā izplatījās gada vidū un kuru vēlāk izstūma delta variants. 

"Tikpat labi tie var būt arī alfa varianti, patiešām, vai arī citi paveidi, bet, ņemot vērā, ka pie mums faktiski pēdējā laikā bija konstatēts tikai delta paveids, tad šie paraugi jau ir tādi aizdomīgi," stāstīja Ņikišins.

Pēc viņa teiktā, kopš omikrona varianta atklāšanas pirms nedēļas aizvien nav pietiekami daudz informācijas, lai izdarītu secinājumus par būtiskāko – vai jaunais vīrusa variants ir bīstamāks un lipīgāks. Novērots, ka Dienvidāfrikā tas ātri kļuvis dominējošs. Tomēr nevar apgalvot, ka tas pats notiks Eiropā.

"Ja mēs salīdzinām populācijas Eiropas valstīs un Dienvidāfrikā, viņas nav tādas pašas. Līdz ar to mēs tiešām nezinām, kādu efektu viņš atstās Eiropā, un arī ņemot vērā, ka Eiropā vakcinācijas līmenis ir krietni augstāks nekā Dienvidāfrikā," skaidroja Ņikišins.

Savukārt bažas rada lielais mutāciju skaits jaunajā variantā, kas var nozīmēt arī atšķirības slimības gaitā un vakcīnu efektivitātē.

KONTEKSTS:

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 24. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā. Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies, pieaugot no 106 līdz apmēram 1200.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu, kā arī rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti