Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Cilvēkus priecē svētku rotājumi

Lietuvā izvieto policijas posteņus

Covid-19 dēļ jaunā realitāte Lietuvā: rekordliela saslimšana un policijas kontroles posteņi

Policijas posteņi un noteikums, ka vienmēr līdzi jābūt personu apliecinošiem dokumentiem vai to kopijām – tāda ir jaunā realitāte Lietuvā. Pagājušajā diennaktī valstī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 gadījumu skaita pieaugums. Ņemot vērā vīrusa nekontrolēto izplatību, Lietuvā stājas spēkā vairāki stingri ierobežojumi.

Iedzīvotājiem liegts atstāt savas pašvaldības robežas, izņemot, ja iemesls ir došanās uz darbu, bērēm vai ja nepieciešama steidzama medicīniskā palīdzība. Vienlaikus ļauts doties uz saviem īpašumiem citās pašvaldībās. Valstī tiks uzstādīti aptuveni 250 policijas kontrolpunkti, tā Latvijas Televīzijai apgalvo Lietuvas policijas pārstāvis.

“No šodienas mēs, Lietuvas policija, sākam jau kontrolēt pārvietošanos no vienas pašvaldības uz citu. Pagaidām mums ir tikai mobilie posteņi. Stacionārie, kas strādās no rīta līdz vakaram, sāks darbību tikai no piektdienas. Tagad jau izvietojām pirmos posteņus, lai cilvēki sāktu pie tiem pierast,” LTV pastāstīja Lietuvas Valsts policijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Ramūns Matonis.

Sodi par noteikumu neievērošanu Lietuvā būs bargi. Ja pārkāpums tiks veikts pirmoreiz, būs jāmaksā puse no minimālā soda, kas ir 250 eiro. Ja pārkāpumu veiks atkārtoti, sods būs no 500 eiro līdz pusotram tūkstotim eiro.

Lietuvas Pašvaldību savienības prezidents, Jonavas novada pašvaldības mērs Mindaugs Sinkevičs LTV zināja stāstīt, ka iedzīvotāji jau tagad mēģina atrast veidus, kā noteikumus apiet. “Tuvojas Ziemassvētki un Jaunais gads, cilvēki ir pieraduši doties uz Palangu, lai atzīmētu svētkus. Viņiem ir plāni, ir rezervētas naktsmītnes.

Šodien, kad sarunājos ar Palangas mēru, viņš stāstīja, ka cilvēki mēģina dažādos veidos ielavīties pašvaldībā jau laikus, lai varētu tur palikt.

Tas ir iemesls, kāpēc Palanga jau šodien sākusi bloķēt ceļus,” pastāstīja Sinkevičs.

Vairākumā pašvaldību policija sāks patrulēt no piektdienas, bet jau šodien posteņi pastiprināti izvietoti, piemēram, pie Palangas.

Viņš arī pastāstīja par sabiedrībā novērotajām blaknēm striktajiem ierobežojumiem: “Policisti saka, ka ir pietiekami daudz darba arī bez Covid-19. Ir arī dažādi noziegumi. Es pat teiktu, ka noziedznieki tagad priecājas, jo policija strādās uz ielām un nepievērsīs tik lielu uzmanību. Vēl redzam to, ka psiholoģiski situācija pasliktinās. Ģimenēs palielinās vardarbība. Dažādu incidentu skaits palielinās. Policijai ir pietiekami daudz darba. Dažas no visām 60 pašvaldībām palīdzēs policijai ar vietējiem papildspēkiem.

Savā ziņā atrodamies kara zonā, kur cīnāmies ar vīrusu.”

Lai nodrošinātu kārtību, policistiem jāmobilizē visi savi resursi. Talkā nāks arī militāro un citu struktūru darbinieki gan nacionālā, gan vietējā līmenī.

“Visā valstī būs kopumā 250 tādu posteņu. Tie būs uzstādīti tikai vietās, kur notiek iebraukšana pašvaldībās. Proti, izbraukt varēs, bet bez iemesla iebraukt citā pilsētā nebūs iespēju. Nepieciešami dokumenti, kas pierāda, ka cilvēkam citā pašvaldībā pieder īpašums vai ka viņam ir kādas problēmas ar veselību, vai arī viņš dodas uz darbu. Tie ir trīs galvenie iemesli, uz kuru pamata cilvēkiem būs ļauts pārvietoties no vienas pilsētas uz citu,” pastāstīja policijas pārstāvis.

Policija Lietuvā, 2020.gada decembris.

Gan pašvaldību pārstāvis, gan policijas pārstāvis ir pārliecināti, ka par papildu resursu izlietošanu valdība vēlāk maksās kompensāciju. Pagaidām policijai resursu pietiekot. “Protams, būs grūtāk, bet domāju, ka Lietuvas policija to paveiks. Mūsu valsts ir apsolījusi, ka par visu šo darbu policijai atmaksās,” norādīja policijas pārstāvis Matonis.

Lietuvas policijā gan atzīst, ka visus izkontrolēt nav iespējams: “Bet

mērķis nav visus izkontrolēt, bet gan nodrošināt to, ka cilvēki mazāk pārvietojas.

Tas ir īpaši svarīgi tagad – svētku, brīvdienu laikā. Tad šie posteņi darbosies visu dienu, un nevienam nebūs iespēju izbraukt no pilsētām,” norādīja policijas pārstāvis Matonis.

Dienu pirms stingro ierobežojumu stāšanās spēkā, cilvēki steidza iepirkties. Tirdzniecības centri pagarināja darba laiku, bet tāpat daudzviet iekštelpās notika drūzmēšanās.

Lietuvā iedzīvotāji iepērkas pirms striktajiem Covid-19 ierobežojumiem, 2020.gada decembris.

“Tas ir biedējoši. Bet mēs nezinām, kur varam inficēties. Tas var būt darbā, veikalā. Līdz ar to iepirkties tāpat jāpārstāj,” sacīja kāda uzrunātā vietējā iedzīvotāja.

“Ko, vai mums visiem tagad jāsēž mājās? Mums taču kaut kur ir jāiet, jādara lietas ne tikai saistībā ar darbu. Piemēram, jāiegādājas dāvanas,” pauda vietējais iedzīvotājs.

No 17.decembra lielākā daļa veikalu, izņemot pārtikas, Lietuvā būs slēgti. Tāpat aizliegts bez īpaša iemesla iziet no mājām. Darbs un mācības turpmāk jāorganizē tikai attālināti. Izņēmums ir bērni ar īpašām vajadzībām un tie, kuru vecākiem nav iespējas strādāt no mājām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt