Vakcinētie arī slimo ar Covid-19 un mirst, bet ļoti reti. Izraēlas pieredze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kā liecina pieredze Izraēlā, kas ir pasaules līdere iedzīvotāju potēšanā pret Covid-19, mazāk nekā procents vakcinēto tomēr inficējās ar koronavīrusu arī pēc divām vakcīnas devām. Absolūtajam vairākumam šo inficēto slimība norit bez simptomiem, bet mēdz būt arī smagi gadījumi un pat atsevišķi letāli iznākumi.

8. martā vakcinācijas pret Covid-19 kampaņā Izraēlā tika sasniegta kārtējā robeža – vismaz vienu poti saņēmušo skaits pārsniedza piecus miljonus (valsts iedzīvotāju skaits ir 9,3 miljoni). Pēc premjerministra Benjamina Netanjahu prognozēm, līdz aprīļa beigām būs vakcinēti visi izraēlieši, kas vecāki par 16 gadiem. Tad pandēmija Izraēlā beigsies, paziņojis premjers.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Stingrie ierobežojumi, kas Izraēlā bija noteikti jau trešo reizi, stājās spēka 27. decembrī. Sākot no 7. februāra, ierobežojumi pakāpeniski tika mīkstināti, bet no 7. marta vairākums ierobežojumu tika atcelti, taču dažādā mērā vakcinētajiem un nevakcinētajiem. Laikā, kamēr bija spēkā stingrie ierobežojumi, norisinājās potēšanas kampaņa.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Izraēlā kampaņa sākās 19. decembrī (ASV – 14. decembrī, Eiropas Savienībā – 27. decembrī). Valdības operatīvā rīcība nodrošināja valsti ar nepieciešamo daudzumu iedarbīgu vakcīnu (Izraēlā izmanto galvenokārt "Pfizer/BioNTech" un pēdējā laikā arī "Moderna" vakcīnas). Labi organizētā medicīnas infrastruktūra deva iespēju ātri izvērst potēšanas kampaņu un izsekot rezultātiem. (LSM.lv jau rakstīja par Izraēlas pieredzi.)

Lielais vakcinēto īpatsvars ļauj spriest par vakcīnu reālo efektivitāti. Kā ziņo laikraksts "The Jerusalem Post", atsaucoties uz Izraēlas Veselības ministrijas datiem, 10.martā pilns imunizācijas cikls (veiktas divu devu injekcijas un pagājušas septiņas dienas pēc otrās potes) valstī pabeigts 3 387 340 cilvēkiem. No viņiem ar koronavīrusu inficējās 7711 cilvēki (0,13%), 907 cilvēkiem (0,027%) bija simptomi, 429 cilvēkiem (0,013%) bija jāārstējas slimnīcā, 271 cilvēkam (0,008%) bija smaga slimības gaita un 99 cilvēki (0,003%) nomira.

Kāpēc cilvēki inficējas pēc vakcinācijas

Izraēlas mediķi sūrojas par to, ka pēc potēšanas daudzi uzskata, ka koronavīruss viņus vairs neapdraud, tāpēc nevalkā maskas un atgriežas pie "pirmskovida" dzīvesveida. Šāda bezrūpība dažos gadījumos var novest pie inficēšanās, raksta "The Jerusalem Post". Bet vai tad cilvēkiem nebūtu jākļūst neuzņēmīgiem pret koronavīrusu pēc divām vakcīnas devām?

Telavivas Universitātes Dabaszinātņu fakultātes profesors Jonatans Geršoni norāda, ka ir vairāki iemesli, kuru dēļ pēc vakcinēšanās notiek inficēšanās ar koronavīrusu un saslimšana ar Covid-19.

Pirmais iemesls – vakcīnu ar simtprocentīgu aizsardzību nemēdz būt

Geršoni salīdzinājis vakcīnu ar Izraēlas pretgaisa aizsardzības sistēmu "Dzelzs kupols". Tā pasargājusi valsti no tūkstošiem raķešu, kas raidītas no Gazas joslas, bet salīdzinoši nedaudzas raķetes tomēr sasniegušas Izraēlu.

"Es neticu, ka Izraēlā kāds sacītu - atteiksimies no "Dzelzs kupola", jo tas nav simtprocentīgi efektīvs. Gluži tāpat ir ar vakcīnu - tā ir pārsteidzoši iedarbīga, tomēr ne simtprocentīgi," paskaidrojis profesors.

Klīniskie izmēģinājumi liecina, ka "Pfizer/BioNTech" vai "Moderna" vakcīnas divu devu iedarbīgums ir līdzīgs (95% pēc nedēļas "Pfizer/BioNTech" gadījumā un 94,1% pēc divām nedēļām "Moderna" gadījumā). Pēc ASV Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, tas nozīmē, ka apmēram katrs divdesmitais vakcinētais var nebūt aizsargāts un saslimt.

Vakcīnas radītās aizsardzības efektivitāte tiek aplēsta, ņemot vērā to dalībnieku skaitu, kuri inficējušies ar koronavīrusu klīnisko izmēģinājumu gaitā. Kā parādījusi Izraēlas prakse, liela iztvēruma gadījumā reālais inficēto skaits pēc divām vakcīnas devām izrādās 25 reizes mazāks nekā klīniskajos izmēģinājumos (nevis 5%, bet 0,2%).

Līdz ar to, jo lielāks izmēģinājumos konstatētais vakcīnas iedarbīgums, jo mazāk vakcinēto var inficēties ar koronavīrusu, - un otrādi. Latvijas potēšanas kampaņā droši vien par galveno kļūs "AstraZeneca" vakcīna, kura brīdī, kad tika reģistrēta Eiropas Savienībā, klīniskajos izmēģinājumos bija parādījusi 60% iedarbīgumu. Jauni pētījumi vecuma grupā virs 70 gadiem liecina, ka, paejot 35 dienām pēc pirmās devas injicēšanas, "AstraZeneca" efektivitāte palielinās līdz 75%.

Otrais iemesls - jauni celmi var samazināt vakcīnas iedarbīgumu

Visas pašlaik lietotās vakcīnas, tostarp arī Izraēlā izmantotās "Pfizer/BioNTech" un "Moderna" vakcīnas, izstrādātas, par pamatu ņemot koronavīrusa SARS-CoV-2 oriģinālo celmu, kas tika atklāts Ķīnas pilsētā Uhaņā. Kopš tā laika vīruss ne reizi vien mutējis, parādījušies tūkstošiem dažādu variantu, no kuriem daži var padarīt vakcīnu mazāk iedarbīgu.

Pašlaik Izraēlā vairākumā gadījumu tiek konstatēta inficēšanās ar koronavīrusa Lielbritānijas variantu. "Pfizer/BioNTech" un "Moderna" vakcīnas apliecinājušas augstu iedarbīgumu pret šo celmu, tomēr tās nav tik efektīvas pret Dienvidāfrikas variantu. Turklāt var būt arī citi varianti - vēl noturīgāki pret esošajām vakcīnām.

Trešais iemesls - augstās vīrusa slodzes nepārvaramais spēks

Profesors Geršoni dēvē cilvēka imunitāti par "skaitļu spēli". Slimība vai vakcīna liek organismam izstrādāt antivielas pret vīrusu. Tomēr, ja jums nav paveicies un esat nokļuvis līdzās inficētajam, kurš tobrīd izdalījis ļoti lielu vīrusa daudzumu,

iespējams, ka vīrusa slodze izrādīsies pārāk liela un izlauzīsies cauri organisma aizsargbarjerām.

Šādā gadījumā ir iespēja saslimt pat tad, ja saņemtas divas vakcīnas devas. Tomēr vairākumā šādu gadījumu, kā liecina Izraēlas pieredze, slimība vakcinētajiem norit viegli.

Ceturtais iemesls: dažāds imunitātes līmenis

Dažiem cilvēkiem iedzimtā imunitāte ir stiprāka, citiem – vājāka, un saprotams, ka otros vairāk apdraud arī Covid-19. "Ja paskatās uz pieciem miljoniem vakcinēto izraēliešu, var redzēt dažādu imunitātes līmeņu pilnu spektru," norāda profesors Geršoni.

Nav arī izslēgts, ka statistikā iekļūst cilvēki, kuri "saķer" vīrusu starp pirmo un otro devu.

Nesteidzieties noņemt maskas

Medicīnisko pakalpojumu kompānija "Meuhedet" – viena no Izraēlas slimokasēm, ar kuru starpniecību notiek vakcinācija – izananalizējusi 100 tūkstošu savu klientu datus un ieguvusi šādus rezultātus – no septītās līdz četrpadsmitajai dienai pēc otrās potes vakcīnas efektivitāte ir vidēji 89%, bet pēc piecpadsmitās dienas palielinās vidēji līdz 96%.

Tāpēc "Meuhedet" ierosinājusi nesteigties izsniegt "zaļās caurlaides", kuras tiem, kuri pabeiguši pilnu imunizācijas ciklu (saņēmuši abas devas, un pēc otrās devas pagājusi nedēļa), dod iespēju iekļūt teātros, koncertos, sporta klubos, viesnīcās, sinagogās un citās sabiedriskās vietās.

Pēc "Meuhedet" galvenā ārsta Dāvida Mosinzona teiktā, atteikšanās no visiem ierobežojumiem tikai nedēļu pēc otrās devas var veicināt jaunus slimības izplatības pacēlumus, tāpēc

"zaļās caurlaides" būtu jāizsniedz ne agrāk kā pēc divām nedēļām.

"Meuhedet" grafikā redzams, ka inficēšanās ar koronavīrusu strauji samazinās, kad pagājušas piecpadsmit dienas pēc vakcīnas otrās devas, vēsta laikraksts "The Times of Israel".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti