Rīta Panorāma

Skype intervija ar Inu Strazdiņu

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Lieni Cipuli

Covid-19. Dezinfekcijas šķidrumu veidi

Covid-19: Kas jāzina par dezinfekcijas šķidrumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Veikalos iespējams iegādāties ļoti dažādus dezinfekcijas šķidrumus ar ļoti dažādu sastāvu. Kam ir jābūt dezinfekcijas līdzekļu sastāvā, lai tie patiesi palīdzētu cīņā ar Covid-19 izplatību?

Lai ierobežotu vīrusa izplatību, higiēna ir viens no svarīgākajiem aspektiem, kas ir jāievēro gan sadzīvē, gan dažādos uzņēmumos, kur ir gan plaši kolektīvi, gan nāk daudz apmeklētāju.

Ir divu veidu dezinfekcijas līdzekļi. Vieni paredzēti virsmu dezinfekcijai, otri – roku dezinfekcijai.

“Nedrīkst šos dezinfekcijas līdzekļus sajaukt. Virsmām paredzētie satur citas aktīvās vielas, tā ir citās koncentrācijās,” skaidroja Veselības inspekcijas Produktu drošuma un tirgus uzraudzības nodaļas vadītāja Maija Rumpētere.

Iegādājoties dezinfekcijas līdzekli, veikalā ir jāpievērš uzmanība marķējumam.

“Katram ir redzams biocīda marķējumā aktīvās vielas nosaukums un šīs vielas koncentrācija, arī reģistrācijas numurs Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā,” norādīja Maija Rumpētere.

Jāuzmanās, lai nenopirktu tādu līdzekli, kuram ir rakstīts, ka tas ir dezinfekcijas līdzeklis, bet patiesībā tas nav dezinfekcijas līdzeklis.

Ir jāmeklē šis reģistrācijas numurs. Piemēram, kosmētikas līdzekļi nav izmantojami dezinfekcijai. Tie ir izmantojami tīrīšanai. Ir roku gēli ar visai lielu spirta saturu, bet tie nav dezinfekcijas līdzekļi.

Aktīvās vielas dezinfekcijas šķidrumos

     Aktīvā viela               Koncentrācija

  • Etanols                      70%
  • Nātrija hipohlorīts      0,05% – 0,1%
  • Povidonjods              10%
  • Glutaraldehīds           2%
  • Izopropanols              50%

Pētot iepakojumu, uzmanība jāpievērš arī tam, kādas aktīvās vielas ražotājs ir iekļāvis dezinfekcijas līdzekļa sastāvā.

“Ir dažādas aktīvās vielas, un tās ir aktīvas pret koronavīrusu. Ir ne tikai etanols, kura smaržu viegli var atpazīt. Ir arī izopropanols. Piecdesmit procentu izopropanols ir efektīvs. Nātrija hipohlorīts, glutaraldehīds, povidonjods. Ir vairākas aktīvās vielas, kurām ir pierādīta efektivitāte pret koronavīrusu,” skaidroja Maija Rumpētere.

Svarīga ir ne vien šo vielu klātbūtne, bet arī koncentrācija. Piemēram, etanolam ir jābūt 70% no sastāva, kamēr tāda viela kā glutaraldehīds tikai 2%.

Tātad, iegādājoties dezinfekcijas šķidrumu, uz iepakojuma jābūt ražotāja nosaukumam, aktīvās vielas nosaukumam, reģistrācijas numuram un vielas koncentrācijai, mērķim, kam tas paredzēts, – cilvēka higiēnai vai virsmām, kā arī lietošanas instrukcijai. Ja šīs lietas nav norādītas, tad labāk tādu produktu neiegādāties.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti