Psihoemocionālās palīdzības un atbalsta iespējas ģimenēm krīzes laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Laikā, kad tik daudz izmaiņu, jāatrod veids, kā ar šo situāciju tikt galā, īpaši ģimenēs ar bērniem. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) rīkotajā tiešsaistes translācijā jomas eksperti informēja vecākus par psihoemocionālās palīdzības un atbalsta iespējām ģimenēm ārkārtējās situācijas laikā. Ir pieejams sociālais atbalsts, attālinātas konsultācijas, iespējams iesaistīt pašvaldības, saņemt krīžu centru pakalpojumus.

Sociālais atbalsts ģimenēm ar bērniem

Labklājības ministrijas pārstāve Kristīne Veispale, runājot par sociālo atbalstu ģimenēm ar bērniem, uzsver, ka šobrīd, saskaroties ar jaunu situāciju, jāizmanto visas palīdzības iespējas. Situācijas labākai izvērtēšanai un palīdzības iespēju apzināšanai ir iepazīta arī ārvalstu prakse. Arī pasaulē ir strauji pieaugusi vardarbība ģimenēs ar bērniem.

Apzinot vajadzības, ministrijā radītas vadlīnijas ar īpašu uzsvaru uz maznodrošinātām ģimenēm un vardarbības jautājumu risināšanu.

Viena no atšķirībām šobrīd - palīdzība tiek organizēta attālināti, rakstveidā, zvanot, vaicājot pēc informācijas. Sociālie darbinieki veic arī dzīvesvietu apsekošanu, pašvaldības veic reidus, lai konstatētu situāciju. Izvērtē arī ģimenes vajadzības psihoemocionālā aspektā; valsts atbalsta un rehabilitācijas programmas turpinās, krīzes centri turpina uzņemt bērnus un vecākus.

Pašvaldības organizē palīdzību atšķirīgi, iesaistot sociālos darbiniekus, psihologus un citus speciālistus, ja palīdzība un atbalsts nepieciešams.

Pozitīva bērnu disciplinēšana

„Krīze liek dzīvei sagriezties ar kājām gaisā, katram no mums jāatrod veids, kā ar to sadzīvot,” pauž nodibinājuma “Centrs Dardedze” valdes locekle Laila Balode.

Laila Balode uzsver, ka krīzei ir trīs lieli posmi: 

Šoks, tas ilgst parasti trīs dienas.

Reakcija fāze, kad sāk rīkoties, cenšoties būt labiem vecākiem. Šajā laikā veidojas sociālās problēmas, kad īstenība nesakrīt ar vēlmēm. Reakcijas fāzē ne vienmēr viss notiek tā, kā bērniem labāk. Sabiedrība šobrīd ir šajā fāzē un meklē padomu.

Pieņemšana. Vecāki ne vienmēr izvēlas pozitīvu bērnu disciplinēšanu, tā nav metožu un ieteikumu kopums. Pozitīvā disciplinēšana ir arī preventīva. Uzvedība ir arī bērnu valoda, tāpēc vecākiem jāiedziļinās uzvedības motīvos. Vecākiem jāiedziļinās arī sevī un savās reakcijās. Ja nepieciešama palīdzība, jāmeklē.

Bērniem palīdz sistēma, struktūra un regularitāte. Vecākiem iesaka izmantot vietni Drosaberniba.lv kur var apgūt pozitīvas disciplinēšanas metodes.

Darbs un mācības mājās

Ģimenēs, kurās ir īpašo vajadzību bērni, ir vēl grūtāk, jo bērni piedzīvo regresu, ja pārtrauc strādāt ierastajā ritmā. "Kad bērni  saprot, ka pasaule ir mainījusies, kļūst ļoti grūti," uzsver Latvijas Autisma apvienības priekšsēdētāja Līga Bērziņa.

Ieteikumi vecākiem laika plānošanai:

  • Rituāli un rutīna, jo tie rāda, ka dzīvē viss ir kārtībā.
  • Plānošana. Iesaistīt bērnus plānošanā.
  • Plānošanu veic vizuāli. Tas palīdz, ja ko no plāna nespēj realizēt. Materiāli pieejami autisms.lv.
  • Skaidrošana.
  • Samazināt ekspektācijas pret sevi un bērniem, tai skaitā kārtību, veselīgu uzturu un citām lietām.
  • Svarīgi vadīt stresu. Saprast, kas izraisa nervozitāti.
  • Ēdienreizes. Nenovērtēt par zemu ēdienu un ēšanas laiku.
  • Vecākiem jāparūpējas vispirms par sevi. No rīta vecākiem ir jāuzdod jautājums: „Kas ir svarīgs man, vecākam?”.  Pāri visam ir labas attiecības ar sevi un saviem mīļajiem.
  • Ja netiek galā ar situāciju, meklēt palīdzību.

Palīdzības iespējas

VBTAI Konsultatīvās nodaļas vadītāja Inga Gulbe aicina bērnus un vecākus izmantot palīdzības iespējas. Saziņai ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, lai ziņotu par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem vai arī saņemtu psiholoģisko palīdzību un atbalstu:

  • lūdz izmantot iestādes centrālo tālruņa numuru 67 359 128;
  • saziņai elektroniski: [email protected]
  • www.latvija.lv (iesniegums iestādei)
  • e-adrese: _DEFAULT@90002056949

 Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 turpina darbu diennakts režīmā.

Tiešsaistes konsultācijas jeb čats darbojas darba dienās no plkst. 12.00 līdz 20.00, tas ir bezmaksas un anonīms (meklēt čata lodziņu iestādes mājaslapas www.bti.gov.lv labajā apakšējā stūrī).

Palīdzību un atbalstu iespējams saņemt arī no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Konsultatīvās nodaļas.

Turpmāk Konsultatīvās nodaļas vadība, saņemot pirmo informāciju par radušos problēmsituāciju, atbilstoši problēmas aktualitātei novirzīs vecākus vai bērna likumiskos pārstāvjus pie kāda no nodaļas speciālistiem, kas izvērtēs konkrēto situāciju un sniegs nepieciešamās rekomendācijas tās tālākai risināšanai.

Lai saņemtu attālinātu atbalstu, darba dienās no 9.00 līdz 15.00 var zvanīt Konsultatīvās nodaļas vadītājai Ingai Gulbei, mob. 26808563, vai sūtīt ziņu  [email protected].

KONTEKSTS:

Lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatīšanos Latvijā, valdība 12. martā nolēma līdz 14. aprīlim Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, mācības skolās notiek attālināti.

Līdz ar valdībā otrdien, 7. aprīlī, lemto ārkārtējā situācija Latvijā pagarināta līdz 12. maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti