Rīta Panorāma

Fliteru siena

Rīta Panorāma

Valsts sociālo aprūpes centru reallitāte Latvijā. Intervija ar tiesībsargu Juri Jansonu

Covid – 19. Sabiedriskais transports

Kā pareizi lietot masku sabiedriskā transporta pasažieriem. Seši soļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kopš pagājušās nedēļas Latvijā kā obligāta prasība ir ieviesta sejas aizsargmasku lietošana sabiedriskajā transportā. Kā pareizi valkāt aizsargmasku transportā? Kāpēc brauciena laikā to nevajadzētu aiztikt, novilkt zem deguna vai pat uz zoda?

Pareiza rīcība, braucot sabiedriskajā transportā:

  1. Masku uzlikt savlaicīgi, negaidot pēdējo brīdi.
  2. Iekāpt transportā jau ar masku uz sejas.
  3. Brauciena laikā to neņemt nost un neaiztikt ar rokām.
  4. Noņemt tikai pēc izkāpšanas no transporta.
  5. Masku ievietot maisiņā un izmest atkritumu tvertnē.
  6. Visbeidzot dezinficēt rokas.

“Sabiedriskais transports ir slēgta telpa, kur nav iespējams ievērot distancēšanos. Tāpēc ir svarīgi lietot sejas maskas, lietot tās pareizi, un pēc braukšanas sabiedriskajā transportā ir jādezinficē vai jāmazgā rokas,” norāda Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas galvenā māsas vietniece Lilija Antoņēviča.

Maska jāuzliek uz sejas, kamēr vēl neesam iekāpuši sabiedriskajā transportā.

“Maska būtu jāuzliek pirms iekāpšanas sabiedriskajā transportā. Iespējams, tas ir jāizdara, jau gaidot savu transportlīdzekli, nevis haotiski likt masku tad, kad transportlīdzeklis jau ir piebraucis,” saka Antoņēviča.

Kamēr braucam, maskai jāatrodas uz sejas visu laiku. Un to nevajadzētu brauciena laikā aiztikt ar pirkstiem, čamdīt.

“Iekāpjot sabiedriskajā transportā, mēs droši vien pieskaramies transportā esošajiem stieņiem, rokturiem,” skaidro Antoņēviča. Šādā veidā vīruss var nonākt uz rokām un pēc tam arī uz maskas.

Vēl lielāka kļūda ir masku novilkt zem deguna vai uz zoda, lai piemēram parunātu pa telefonu vai iedzertu kafiju. Telefona zvans un kafija var pagaidīt līdz brīdim, kad izkāpsiet.

“Ar netīrām rokām mēs pieskaramies maskai. Šādā veidā mēs kontaminējam šo masku. Kontaminētā maska, kas tiek uzlikta un noņemta, dod iespēju inficēties. Mums nav pārliecības, kas tajā brīdī atrodas uz rokām, un mums nav pārliecības, vai blakus esošais cilvēks nav slims,” skaidro Antoņēviča.

Noņemam masku tikai tad, ka izkāpjam ārā no transporta. Ķirurģiskās maskas nav paredzēts lietot atkāroti, tāpēc tās ir jāizmet. “Izkāpjot no sabiedriskā transporta ir jānoņem šī maska. Pēc noņemšanas tā ir jāieliek maisiņā un jāizmet,” norāda Antoņēviča.

Tā būs drošāk apkārtējiem, jo vējš masku neaizpūtīs. Pēc maskas izmešanas būtu ļoti vēlams dezinficēt rokas.

KONTEKSTS:  

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus. Oktobra vidū SPKC norādīja uz būtisku saslimstības rādītāju pieaugumu.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. Valdība aicina arī visus iespēju robežās strādāt attālināti. Bet 9. oktobrī lemts ierobežot pulcēšanos, dažos novados un pilsētās nosakot vēl papildu ierobežojumus, kā arī atceļot Rīgas maratonu. Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") pirmdien, 12. oktobrī, intervijā Latvijas Radio pieļāva, ka rosinās plašāku masku lietošanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti