
Kultūra / Māksla


Rundāles pils muzeja izstāžu zālē pils staļļos no 6. jūlija līdz 31. augustam varēs aplūkot izstādi "Baroka tēlniecības mistika: Johans Georgs Pinzels un citi 18. gadsimta Ļvivas meistari". Izstādē būs iespējams apskatīt 20 izcilā vēlā baroka laikmeta tēlnieka Johana Georga Pinzela (ap 1720?–1761?), kā arī citu Ļvivas reģiona meistaru koka skulptūras, informēja muzeja pārstāvji.

30. jūnijā pulksten 18.00 ''Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022'' programmā izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" gaidāma mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas lekcija "Fotopastkarte kā radošo eksperimentu lauks 20. gadsimtā: inscenējums, montāža, kolorēšana", informē organizatori.

Vilhelma Purvīša lielā gleznieciskā daudzveidība pārsteidz un iepriecina arī restauratorus. Rokraksta un paraksta mainība, rūpīgs sagatavošanās darbs un materiālu izvēle, kas, par skādi, dažureiz nav izturējuši laika pārbaudi – Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo" uz mākslinieka darbiem veras Latvijas Nacionālā mākslas muzeja glezniecības restauratore Liene Visendorfa.

Apņēmības pilnas, radošas un uz aktuālām problēmām mērķētas – tādas ir Latvijas Radio uzrunātās Latvijas Mākslas akadēmijas šī gada absolventes, kas kopā ar citiem jauniem māksliniekiem savus diplomdarbus eksponējušas unikālā izstādē „Lai dīgst!”.

Nacionālais Mākslas muzejs aicina apmeklēt „Senioru rītus muzejā”, kur Nesteidzīgā atmosfērā un muzeja speciālista vadībā apmeklētāji varēs padziļināti iepazīt izstādes darbus un māksliniekus, pastāstīja muzeja Izglītības programmu kuratore Laura Dravniece.

"Te ir brīnišķīgas kompozīcijas, daudzveidība, dažādība un milzīgs vitāls spēks," – tā gleznotājas Birutas Baumanes (1922–2017) darbu izstādi "Gadsimta māksliniece. Birutai Baumanei 100" Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā piesaka viņas meita, māksliniece Laine Kainaize. Savukārt mākslas zinātniece Anda Treija izceļ Baumanes apbrīnojamās darbspējas un pietāti pret pašas radīto. Izcilās gleznotājas darbi muzejā skatāmi līdz 24. jūlijam.

Līdz augusta vidum Rīgā norisinās labdarības akcija, kurā katrs var pielikt savu roku Ukrainas tautas mākslinieces Marijas Primačenko darbu veidošanā mozaīkas tehnikā. Projekta mērķis ir aicināt cilvēkus, amatpersonas un privātos investorus palīdzēt atjaunot karadarbībā cietušo Ukrainas kultūras un vēstures mantojumu. Un darīt to gluži tāpat, kā liekot mozaīku – soli pa solim, pacietīgi un mērķtiecīgi.

Mūsu mākslas kopainā nepelnīti maz izcelts mākslinieks Gunārs Cīlītis. Vislabāk pazīstams viņa darbs animācijas filmu jomā, jo kopā ar Arnoldu Burovu viņi radījuši "Pasaku par vērdiņu", "Dullo Dauku" un citus izcilus darbus, kas iekļaujas mūsu mākslas zelta fondā. Taču Gunāra Cīlīša darbība ir daudz plašāka. Viņš zīmējis ilustrācijas un karikatūras savulaik populārajiem žurnāliem "Zvaigzne" un "Dadzis", bijis ļoti meistarīgs grāmatu mākslinieks un gleznotājs. Viņa veikums vienkopus šobrīd skatāms izstādē "Ar vērdiņu kabatā" Nacionālajā mākslas muzejā.

Keramiķes Ilonas Romules trīsdimensiju porcelāna stāsti pašlaik skatāmi izstādē "Divas puses" Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Māksliniece strādā autortehnikā, kas ir sarežģīts process. Viņas darbi priecē ar filigrānu apgleznojumu vai grafiski izsmalcinātu zīmējumu. Zīmējumos bieži redzamas cilvēka ķermeņa daļas, rokas, sejas fragments, arī acis.

Atzīmējot izcilā latviešu gleznotāja, ainavista Vilhelma Purvīša 150 gadu jubileju, apgāds "Neputns" klajā laidis monogrāfiju "Purvītis". Vairāk nekā 500 lapu biezais izdevums ietver apjomīgu Purvīša darbu albumu un jaunām atklāsmēm bagātu Kristiānas Ābeles pētījumu par vecmeistara dzīvi.

94 gadu vecumā mūžībā devies pazīstamais latviešu gleznotājs un rakstnieks Uldis Zemzaris (28.02.1928.-22.06.2022), vēsta mākslinieka piederīgie.

Kuldīgas novada muzejā šobrīd skatāmas muzeja mākslinieces Antras Meikes krāšņās gleznas ar Kuldīgas vecpilsētas skatiem. Gleznu izstāde "Manas pilsētas krāsas" ļauj ielūkoties Kuldīgas vecpilsētas arhitektūras niansēs un ļauties košajām krāsām – no zilām debesīm līdz pat Kuldīgai raksturīgajiem oranžajiem māla dakstiņa toņiem.

Vilhelms Purvītis – prestižā Rīgas pilsētas mākslas muzeja direktors. Svarīgs amats, daudz praktisku pienākumu un mērķis – latviešu mākslas kolekcijas veidošana. Kā ar to visu tika galā gleznotājs Vilhelms Purvītis, stāsta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) direktore Māra Lāce. Jāatgādina, ka Rīgas pilsētas mākslas muzejs atradās tagadējā Nacionālā mākslas muzeja ēkā.

Pavisam drīz izdevniecībā "Neputns" klajā nāks monogrāfisks albums "Ainava ar gleznotāju. Vilhelms Purvītis". Tajā ir albuma daļa, kuru kārtojusi mākslas zinātniece Laima Slava, savukārt pamatteksts ir mākslas vēsturnieces, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūta vadošās pētnieces Kristiānas Ābeles ziņā. Gaidāmo izdevumu varam uzskatīt par jaunatklājumu koncentrātu – tajā skatāmas Purvīša gleznas, kas glabātas ārzemēs, atrisināta mīkla par mākslinieka pirmās biogrāfes identitāti un vēl daudz kas cits.

Šonedēļ Jelgavā pieci mākslinieki no Gruzijas, Latvijas un Lietuvas veido šamota skulptūras par tēmu "Zīmes un nozīmes". Kāds būs mākslinieku veikums, varēs redzēt gada īsākajā naktī, kad tiks atvērtas ap skulptūrām izveidotās kameras, kurās tās tiek dedzinātas tūkstoš grādu temperatūrā.

Galerija "Māksla XO" sadarbībā ar Varšavas un Berlīnes galerijām Latvijas mākslas notikumu dzīvē piedāvā iepazīties ar mākslinieka Stīvena Vilksa izstādi-performanci izstādē "Ceļojošie ēzeļi. Veltījums".

Seksualitāte un sava dzimuma apzināšanās nav konstante – šajā apziņas procesā ir iespējamas pārmaiņas un šaubu brīži. Tieši par to stāsta Baltijas jauno mākslinieku grupas izstāde "Balsis" galerijā "Low", Lāčplēša ielā, aicinot pārdomāt pieņēmumus un aizdomas pret citādo un neierasto.

Sabilnieki savu mazpilsētu mēdz dēvēt par Prieka ieleju, kurā ir Latvijā vienīgais publiskais vīna dārzs un Vīna svētki vairāku dienu garumā. Prieka ielejas nosaukumu šobrīd attaisnos arī mākslinieku apvienība "+K+M+B" jeb Kristians Brekte, Modris Svilāns un Māris Butlers, kuri radījuši skaņas instalāciju "Sabile burbuļo", radot iespēju iepazīt vietējo tradīciju pārvēršanos laikmetīgā mākslā. Skaņas instalācijas pamatā ir vīna rūgšanas process, un vīns sāks burbuļot 17. jūnija vakarā Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra pirmajā jubilejā.

No 8. jūlija līdz 4. septembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē būs skatāma Jāņa Aivara Karlova personālizstāde "Nepakļaušanās", informēja muzeja pārstāvji.

13. jūnijā mūžībā devies gleznotājs un pedagogs Juris Utāns (04.08.1959. – 13.06.2022.), informēja Latvijas Mākslinieku savienībā (LMS).
Svarīgākais šobrīd


















