Kultūra / Māksla
No Austrālijas apceļošanas līdz Latvijas sēņotāja kaislībai. Mākslinieces Agneses Kauperes izstāde Liepājā
No 25. augusta Liepājas muzejā skatāma mākslinieces un scenogrāfes Agneses Kauperes darbu izstāde "Ķenguru neredzēju". Tā ir pirmā mākslinieces personālizstāde Liepājā. Izstādē ir daudz zilās krāsas un ūdens, kas iedvesmojis autori, reiz viesojoties Austrālijā, gan dzīvojot ikdienā Liepājā, kur pelde jūrā ir mākslinieces ikdienas rituāls. Klusās dabas tvertas arī Rīgā un, visbeidzot, tuvojoties rudenim, izstādē būs redzams arī kas no sēņu pasaules.
Zviedrijā atklās Jāzepa Grosvalda mākslas darbu izstādi
No 2022. gada 28. augusta līdz 2023. gada 8. janvārim Vermlandes muzejā Kārlstadē, Zviedrijā, notiks izstāde "Dzīvojot mirklim. Jāzepa Grosvalda māksla", kas caur gleznām, zīmējumiem un priekšmetiem vēsta par daudzpusīgā latviešu mākslinieka Jāzepa Grosvalda dzīvi un daiļradi, informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvji.
Ieva Epnere mākslas darbos fiksē Kuldīgas novada Laidu skolu pirms tās slēgšanas
27. augustā Pāvilostā, "PaiR" rezidencē, un pēc nedēļas Kuldīgas mākslas namā jau kopā ar citiem autoriem būs skatāmi mākslinieces Ievas Epneres veidotie darbi. Māksliniece iedvesmu guvusi rezidences laikā Kuldīgas novada Laidos, kur šobrīd jau ir slēgta skola, taču, kad darbi tapa, skola vēl strādāja un tieši tur radīta izrāde, videodarbs un fotogrāfijas izstādei "Laidu leģendas". Izstādes atklāšanas dienā būs redzama arī Rūdolfa un Elīnas Gediņu performance.
Rīgas mākslas telpā atklās Luīzes Rukšānes izstādi un Kristiana Brektes un Modra Svilāna «Eksperimentālo laboratoriju»
No šī gada 2. septembra izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" būs skatāmas divas jaunas izstādes. Lielajā zālē būs skatāma Kristiana Brektes un Modra Svilāna izstāde "Skaņurīki. Eksperimentālā laboratorija", savukārt Intro zālē – mākslinieces Luīzes Rukšānes personālizstāde "Kukuržņu ainavas", informēja izstāžu zāles pārstāvji.
Laikmetīgās mākslas festivālā «Survival Kit» pētīs demokrātiju un izteiksmes brīvības jēdzienu
Latvijas Laikmetīgās mākslas centra (LLMC) organizētajā laikmetīgās mākslas festivālā "Survival Kit 13", kas šogad norisināsies no 3. septembra līdz 16. oktobrim, sadarbībā ar Gētes institūtu notiks vērienīga pasākumu programma, kas pievērsīsies demokrātijas, vārda un izteiksmes brīvības jēdzienu izvērtēšanai Atmodas laika Latvijas, Ukrainas kara un mūsdienu politiskās dažādības kontekstā. "Hearing Voices Café" programma iemājos festivāla ietvaros izveidotā pop-up kafejnīcā, kas sadarbībā ar "Borščs – vakariņas pie ukrainietēm" komandu būs atvērta visu festivāla laiku, informēja festivāla rīkotāji.
Kuratora personīgais skats uz mākslu – «Rīgas biržā» izstāde «Direktora izvēle»
No 20. augusta līdz 4. decembrim muzeja "Rīgas birža" lielajā zālē apskatāma izstāde "Neiespējamais grupas portrets. Direktora izvēle". Šī izstāde ir stāsts par vērtībām un kuratora personīgo attieksmi, tās pamatā ir muzeja vadītājas Daigas Upenieces darbs pie grāmatas "Direktora izvēle", ko izveidot aicinājusi Londonas izdevniecība "Scala Arts & Heritage Publishers". Kamēr grāmatas izstrāde ir procesā, 30 kolekcijas darbi ir apvienoti izstādē, veidojot šķietami neiespējamu kopumu, kuru vieno direktora redzējums.
Ar izstādi «Trauslā realitāte» atklāj RIXC Mākslas un zinātnes festivālu
25. augustā plkst. 18.00 ar izstādi "Trauslā realitāte" tiks atklāts RIXC Mākslas un zinātnes festivāls, kas norisināsies Rīgā no 25. augusta līdz 16. oktobrim. RIXC festivāla programmas centrālais notikums ir izstāde "Trauslā realitāte", kas būs aplūkojama "Kim?" Laikmetīgās mākslas centrā "Sporta 2" kvartālā, informēja rīkotāji.
Vai zini, ka 1935. gadā Latvija piedalījās Pasaules izstādē Briselē?
Lai arī kopumā valdības līmenī mākslas reprezentācijai allaž bijis atvēlēts labvēlības statuss, katrā atsevišķā gadījumā izstādes nozīmība jāpierāda no jauna – tas attiecināms ne tikai uz latviešu mākslas izstādēm Eiropas pilsētās, bet arī uz Latvijas dalību pasaules mēroga pasākumos.
Vai zini, cik sena ir ikonu veidošanas vēsture?
Baznīcas tradīcija vēsta, ka pirmie kristīgās mākslas paraugi tika radīti jau pirmajā gadsimtā. Laikā, kad tika sarakstīti evaņģēliji, dzīva vēl bija apustuļu līdzgaitnieku paaudze. Saskaņā ar šo viedokli daudzu Dievmātes ikonu autorība tiek piedēvēta evaņģēlistam Lūkam. 
Mana laimīgā vieta. Lietuviešu māksliniece Gabriela Žemaitīte-Travisa iedvesmu izstādei rod Ziemupē
Ziemupes Tautas namā Dienvidkurzemes novadā līdz 10. septembrim skatāma laikmetīgās mākslas izstāde "Antagonised mediations". Izstādes autore ir Londonā dzīvojoša lietuviešu māksliniece Gabriela Žemaitīte-Travisa. Viņu iedvesmojusi Ziemupes mežonīgā pludmale un priežu mežs, kadiķu audze, mīti un vietējo stāsti. Autore uzdod jautājumus – kāda ir mūsu attieksme pret dabu un kā sevi ar to personificējam. Māksliniece izmantojusi dažādus līdzekļus – audio, video, foto, sietspiedi un citus, lai paustu savu redzējumu.
Liepājas Karostas ūdenstornī top mākslas darbi
1905. gadā celtais 30 metrus augstais Karostas ūdenstornis Liepājā jau gadu desmitiem netiek izmantots tā sākotnējam mērķim. Ilgus gadus tas stāvēja kluss, bet pēdējā laikā tornis ik vasaru pārtop par gleznotāju un tēlnieku darbnīcu. Turklāt jebkurš liepājnieks vai pilsētas viesis var gan vērot māksliniekus darbībā, gan apskatīt pašu vēsturisko celtni.
Komentārs par medicīnas sasniegumiem. Rīgā notiks britu mākslinieka Padija Hārtlija izstādes
Ar divām teju vienlaikus atklātām izstādēm – "Foetālais valdzinājums" Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā un "Dzīvības cena" Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) aulā – Rīgā viesosies britu keramiķis Padijs Hārtlijs (Paddy Hartley). Hārtlijs pazīstams gan ar mākslas darbiem, ko nēsājusi Lady Gaga, gan ar padziļināto interesi par Pirmā pasaules kara artefaktu pētniecību, un viņa cilātās tēmas par kara tranšejām, traumām un iznīcību sāpīgi iekļaujas šodienas kontekstā. Papildu keramikas darbiem Hārtlija māksla ieņem arī digitālās fotogrāfijas, digitālo rokdarbu, instalāciju, bioaudu kompozīcijas un citas formas, informēja RSU pārstāvji.
Rotko mākslas centrā laikmetīgās keramikas uzplaukums
Simpozijā "Ceramic Laboratory" pulcējoties 14 māksliniekiem, jūlija beigās tapuši jauni laikmetīgās keramikas darbi, kas šobrīd skatāmi Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā. Gan mākslinieki, gan organizatori uzteic iespēju sadarboties starptautiski. Šoreiz lektoru lomā iejutās poļu kolēģi, palīdzot izmēģināt darbu apdedzināšanu īpašā tehnikā.
Svarīgākais šobrīd