Kultūra / Māksla
Vārdu spēli «Force[d] Majeure» septiņi mākslinieki iedzīvinājuši laikmetīgos darbos
Nepārvarama vara jeb “force majeure” ir reta parādība – tie ir ārkārtēji nenovēršami apstākļi, kurus konkrētā situācijā nevarēja un nebija iespējams paredzēt. "Kim?" Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar kultūrtelpu “Hanzas perons" un fondu “Novum Riga” šībrīža mākslas notikumu ritumā piedāvā vārdu spēli "Force[d] Majeure" – tā ir nepārvarama vara, kas izraisīta piespiedu kārtā. Refleksijas par to sastopamas septiņu mūsdienu Latvijas mākslinieku darbos. 
Mākslas brīvības apziņa – atklās Rīgas mākslinieku grupas simtgadei veltītu izstādi
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs mākslas cienītājiem atdod parādu un ver durvis jau pērn iecerētai, bet pandēmijas dēļ pārceltai izstādei, kas veltīta Rīgas mākslinieku grupas simtgadei. Ekspozīcija atspoguļo 1920. gadā dibinātās mākslinieku grupas darbību un atklāj toreiz jauno latviešu mākslinieku izvēlēto glezniecisko rokrakstu, kas raisīja diskusijas par to, kas un kāda ir un drīkst būt māksla.
Sapnis 17. trolejbusā. Saruna ar mākslinieku Robertu Koļcovu
"Atceros, braucu 17. trolejbusā no Pionieru pils uz Purvciemu, un man ir balta plastilīna gabals: braucu un kaut ko veidoju. Un esmu kaut ko uzveidojis. Tajā mirklī nodomāju – gribētu būt mākslinieks! Pie tam tas nav sapnis, pie kura es būtu baigi strādājis, tas vienkārši bija gaisā, un es arī neko tādu īpaši neesmu darījis, bet tā ir sanācis. Ir noticis vairāk, nekā biju iedomājies," saka mākslinieks Roberts Koļcovs, kura personālizstāde "Ādams un četras Ievas" līdz 10. oktobrim apskatāma Jūrmalas pilsētas muzejā.
Mūžībā aizsaukta tēlniece Gaida Grundberga
7. septembrī mūžībā devusies Latvijai nozīmīga tēlniece Gaida Grundberga, kuras daiļradē bijuši monumentālie ansambļi, daudzu iemīļotais “Kumeliņš” Bastejkalnā un citi radošie darbi, informēja Latvijas Mākslinieku savienības pārstāvji.
Bērnu tiesību aizsargi aicina ņemt vērā Brektes murāļa ietekmi uz bērniem un skaidrot mākslu
Saistībā ar mākslinieka Kristiana Brektes radīto zīmējumu “Veltījums Džemmai Skulmei” uz skolas sienas Rīgas 40. vidusskolas audzēkņu vecāki vērsušies Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI). Lai arī inspekcijas sniegtā atbilde nevar ietekmēt minētā mākslas darba turpmāko likteni, VBTAI vēstulē vecākiem un Rīgas domei skaidroja, ka mākslas darbs var radīt bērnos dažādas emocionālās reakcijas un jautājumus, tādēļ ir ļoti svarīgi veikt skaidrojošo darbu ar bērniem. Vienlaikus VBTAI uzsvēra, ka šis darbs nepārkāpj Bērnu tiesību aizsardzības likumu.
Izstādes «Digitālie viduslaiki» veidotāji aicina uz sarunu par digitālā un analogā mijiedarbību fotogrāfijā
17. septembrī pulksten 18.00 Rīgas Fotogrāfijas biennāles "Next 2021" izglītības programmas “Laikmeta vīzijas” ietvaros norisināsies diskusija ar izstādes “Digitālie viduslaiki” māksliniekiem – Kristīni Krauzi-Slucku (LV), Āpu Teperu (Aap Tepper, EE) – un izstādes kuratori Aneti Skuju (LV). Saruna norisināsies angļu valodā Rīgas Fotogrāfijas biennāles un Latvijas Fotogrāfijas muzeja "Facebook" platformās, informēja biennāles pārstāvji.
Digitālo viduslaiku priekšnojautas Latvijas Fotogrāfijas muzejā
Rīgas Fotogrāfijas biennāle “NEXT 2021” turpina iepazīstināt ar šīs vizuālās mākslas dažādajām izpausmēm. Jaunākais pienesums biennāles programmā – izstāde “Digitālie viduslaiki” Latvijas Fotogrāfijas muzejā. To kopīgā redzējumā īstenojuši vizuālā māksliniece Kristīne Krauze-Slucka, igauņu vizuālais mākslinieks Āps Tepers un kuratore, mākslas vēsturniece un fotogrāfe Anete Skuja. 
Jaunie stikla mākslinieki veltījuši izstādi Aspazijas daiļradei
11. septembrī pulksten 16.00 Aspazijas mājā atklās izstādi – “Aspazija. Zalša līgava. Interpretācija stiklā“. Izstādes koncepta autors ir režisors, scenogrāfs, Latvijas mākslas akadēmijas (LMA) docents  Viktors Jansons, un tajā piedalās LMA Stikla mākslas katedras vadītāja, profesore Vineta Groza, un maģistrantūras studentes – Baiba Dzenīte, Dace Mola, Everita Jansone, Ilze Apine, Renāte Zeimule un Marta Romanovska, informēja muzeja pārstāvji.
Mākslas vēsturniece par sabiedrībā kritizēto murāli: Džemma Skulme būtu priecīga par Brektes darbu
Interneta vietnē manabalss.lv savākti četrarpus tūkstoši parakstu par steidzamu mākslinieka Kristiana Brektes “Veltījuma Džemmai Skulmei” aizkrāsošanu uz Rīgas 40. vidusskolas sienas Akas ielā 10, kamēr skolas padome jau vērsusies Rīgas domē ar aicinājumu atrast murālim piemērotāku vietu. Mākslas vēsturniece Ingrīda Burāne atzīst – tracis, ko izraisījis Brektes gleznojums, apliecina, ka dzīvojam mākslas jautājumos neizglītotā sabiedrībā. Vēsturniece ir pārliecināta, ka Džemmai Skulmei sienas gleznojums patiktu.
Latvijas Okupācijas muzejā atzīmēs mākslinieka Kurta Fridrihsona 110. dzimšanas dienu
7. septembrī Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā Latviešu strēlnieku laukumā 1 notiks latviešu mākslinieka Kurta Fridrihsona 110. dzimšanas dienai veltīts pasākums. Tajā tiks prezentēts jaunākais muzeja sagatavotais izdevums ‘’Mākslinieks Kurts Fridrihsons un ‘’franču grupa’’’’, kas ir pirmā burtnīca Latvijas Okupācijas muzeja projektā ‘’XX gadsimta politiskā vēsture piemiņas vietās’’, informēja muzeja pārstāvji.
Starp viltus ziņām un objektīvo realitāti – mākslinieki sarīkojuši «Pseidozinātnisko konferenci»
Aicinot mūsdienu sabiedrību aizdomāties par viltus ziņām un objektīvo realitāti, par zinātniskajām metodēm un sociālajos tīklos atrodamās informācijas autentiskumu, fonds “Mākslai vajag telpu” Latvijas Zinātņu akadēmijā iekārtojis laikmetīgās mākslas izstādi "Pseidozinātniskā konference". Tajā aplūkojami desmit pseidozinātnēm veltīti mākslas darbi.
Īstenojot jauno formātu, laikmetīgās mākslas festivāls «Survival Kit» Rīgā izplešas abpus Daugavas krastiem
Divu mēnešu garumā – no 3. septembra līdz 31. oktobrim – notiks Starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls “Survival Kit”.  Šoreiz festivālam, kuru rīko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC), atrasts jauns formāts – tas ir radošs dialogs ar mākslinieku un literātu memoriālajām muzejiem Rīgā. LLMC vadītāja Solvita Krese pastāsta, ka tamdēļ “Survival Kit” plānošana šogad ir jo īpašs izaicinājums. 
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt