Kultūra / Māksla
Vai zini, kāds ir ikonas tapšanas process?
Vai zini, kāds ir ikonas tapšanas process? Vispirms ir tēma jeb sižets, tēls, kas tiks gleznots. Ja tā ir jau zināma ikonogrāfija, tad mēs apskatām jau esošos paraugus, vācam informāciju par tēmu, iedziļināmies svētā dzīves stāstā, viņa atstātajā garīgajā mantojumā. Apcerē un lūgšanā rodas priekšstats, garīgā pieredze par to, kas tiks gleznots.
Vai zini, kādus principus ievēro ikonu glezniecībā?
Ikona ir vizuālā valoda, kurā mēs stāstām vai runājam par garīgām, neredzamām lietām. Tās mēs varam aptvert un saprast, pirmkārt, zinot jeb saprotot šo valodu, otrkārt, ticībā. Vēl varētu teikt, ka ikonu ir jāprot lasīt. Ikona runā par lietām, kuras būtībā mēs neesam redzējuši – neviens nav redzējis Dievu, ar savām pasaulīgajām acīm mēs nevarētu skatīt dievišķo, neradīto gaismu, mēs neesam sastapuši svētos viņu dievišķajā, apskaidrotajā stāvoklī, nezinām, kā izskatās Svētais Gars, "kas ir visur un visu piepilda".  
Andrejostā tapusi Latvijā pirmā NFT mākslas galerija
Kriptovalūta strauji iekaro pasauli un piesaista arvien plašāka cilvēku loka uzmanību. Salīdzinoši nesen parādījies šīs valūtas paveids – NFT jeb neaizstājamo blokķēžu žetoni, kas daudziem jau saistās ar digitālo mākslu. Latvijā atklāta arī pirmā šīs digitālās mākslas galerija.
Jaņa Rozentāla muzejā varēs ielūkoties mākslinieka mazdēla apkopotajā zīmējumu un foto kolekcijā
5. augustā Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā atklās jaunu izstādi – "Rozentāla mantojums. Zīmējumi un fotogrāfijas no Jāņa Viļumsona kolekcijas". Tā ir mākslinieka mazdēla kolekcija, kura 2018. gadā ziedota muzejam. Tajā apkopoti zīmējumi, kurus mākslinieks veidojis atšķirīgos laika posmos. Tāpat kolekcijā parādās vairāki fotoattēli. Tos uzņēmis gan mākslinieks, gan viņa bērni un mazbērni.
Piederība nācijai – mākslinieku redzējumi izstādē «Savējie»
Iejūtīga vide, kas atvērta līdzās pastāvēšanai un daudzbalsībai – tāds ir mākslinieku mērķis grupas izstādē "Savējie", kura mājvietu radusi Latvijas Mākslas akadēmijas izstāžu galerijā "Pilot" Vāgnera ielā. Foto tehnikā, glezniecībā, videomākslā un keramikā skatītāju uzrunā jautājumi par to, kurā brīdī varam justies kā savējie, savā vidē un sabiedrībā. 
Literārā un vizuālā harmoniskais veselums. Ilustrācijas dabu atklāj māksliniece Gundega Muzikante
Ilustratores Gundegas Muzikantes devums šogad novērtēts ar Jāņa Baltvilka balvu, izceļot ilustrācijas divos izdevumos: igauņu rakstnieka Juhani Pitsepa garstāstā "Ir mēness zelta kuģis", kas vēstī par Otrā pasaules kara bēgļu gaitām no Igaunijas uz Zviedriju, un Ineses Paklones dzejoļu krājumā "Zvēru barošana", kas ir kā atgādinājums par rūpēm un uzmanību, kuru jāveltī mūsu četrkājainajiem draugiem. Sarunā Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo" māksliniece atklāj sava radošā darba gaitu, kur literārajai un vizuālajai valodai jāsatek vienā kopumā. 
Mākslas degustācija Rīgas gurmaniem. Cēsu Mākslas festivāla izstāžu apskats
Pašā vasaras viducī, kad vienlīdz daudz saulainu dienu jau aiz muguras un vēl priekšā, tāpat kā lielākā daļa Rīgas kultūras ļaužu (spriežot pēc instagramma fotogrāfijām) nolēmu pamukt no Rīgas putekļiem un doties grand voyage uz Vidzemi. Pirmais pieturas punkts manā dažādu kultūrvietu maršrutā bija "Cēsu Mākslas festivāls 2022", no kura šoreiz nokožu vizuālās mākslas kumosiņu. Šogad festivālā apskatāmi trīs savstarpēji nesaistīti izstāžu projekti – "Bruno Vasiļevskis. P.S.", Daiņa Pundura personālizstāde "Lielo dzīvnieku gaidot" un laikmetīgās mākslas izstāde "Zilā līča māja", kas izvietotas dažādās telpās mīlīgās mazpilsētas centrā.
Nokļuvušas pasaku zemē. Pedvālē viesojas mākslinieces no Grieķijas un ASV
Trīs radošas darba nedēļas divām līdz šim savstarpēji nepazīstamām māksliniecēm no ASV un Grieķijas rezultējušās instalāciju un objektu izstādē "Kur tu vēlies apsēsties?" starptautiskajā mākslinieku rezidencē Pedvālē. Abas līdz šim bijušas ideālās pasaules meklējumos, un to viņas atradušas Latvijā, kuru uzskata par patiešām pasakainu vietu.
Brīnumpasaule ar trušiem, papagaiļiem un Linkolnu. Kurators Seržs Soroko stāsta par Hanta Slonema gleznu izstādi Rīgā
"Mākslas kritiķi bieži vien ir snobi, tāpēc radies priekšstats, ka īstai mākslai jābūt vai nu šokējošai, kontraversālai, depresīvai vai vēl nez kādai. Tad tā ir nopietna māksla. Taču tas nav mans viedoklis. Hanta Slonema darbi ir ļoti priecīgi un pacilājoši – tā savulaik man bija patīkama pārmaiņa, jo manā galerijā jau bija ļoti daudz depresīvu darbu," atklāj Rīgā dzimušais galerists un mākslas kurators Seržs Soroko no Amerikas Savienotajām Valstīm, kurš pārstāv starptautiski pazīstamo amerikāņu mākslinieku Hantu Slonemu. Uz Rīgu Soroko atvedis Slonema darbu izstādi "Brīnumainā pasaule", kas šobrīd apskatāma mākslas muzeja "Rīgas birža" Boses zālē.
Roku siltums nesāp. Ukrainas un Latvijas mākslinieku darbi Brīvības bulvārī aicina uz cilvēcību
Par sajūtām, kādās šobrīd dzīvojam, ir stāsts izstādē "Tavu roku siltums man nesāp", kas tikko atklāta Rīgas centrā, Brīvības bulvāra alejā. Izstādē piedalās jaunie Latvijas mākslinieki un ukraiņu studenti, kas, bēgot no kara, šobrīd patvērušies Latvijā. Izstādi veido trīs daļas, tā sākas ar ļoti tiešu un skaudru stāstu par karu, kam seko traumu dziedināšanas ceļš un visbeidzot – vēstījums par cilvēcības un mīlestības glābjošo spēku. Daļa no darbiem jau apskatāma, bet daļa vēl taps izstādes gaitā, un izstādi papildinās arī īpaša performanču programma.
Dieva klātbūtnē. Rīgas mākslas telpā skatāma Ievas Ekmanes-Bites izstāde «Atspulgs»
Izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" skatāma mākslinieces Ievas Ekmanes-Bites personālizstāde "Atspulgs".  2017. gadā Mākslas telpā bija izvietota izstāde "Es kā tu", kas vēstīja par to, ka mākslinieces darbus vēro kāds no malas. Šajā izstādē parādās, kas ir šis kāds. Izstādes darbus caurvij mākslinieces attiecības ar Dievu, par ko viņa vēlējās runāt vizuālā valodā.
Izstāžu telpā «TUR» atklāj Marijas Luīzes Meļķes izstādi-performanci «Idejas kā sunītim»
No šī gada 19. līdz 30. jūlijam izstāžu telpā "TUR" (Tallinas ielā 10, Rīgā) būs skatāma dzejnieces Marijas Luīzes Meļķes instalācija "Idejas kā sunītim". Šis ir otrais cikls no procesuālu izstāžu sērijas "Saaugšana/Saudzējot", kas norisināsies bez pārtraukuma no jūlija līdz septembrim, vienam māksliniekam pakāpeniski nomainot nākamo. Apmeklētāji ir aicināti kļūt par daļu no notikuma, vadoties pēc mākslinieces sniegtajām instrukcijām, informēja izstāžu sērijas organizatori.
Vasaras košajā paletē – festivāls «Kuldīgas vasaras vitrāžas»
"Nāciet, brauciet, izbaudiet un kļūstiet par spilgtu krāsu šīs vasaras košajā paletē!" tā saka festivāla "Kuldīgas vasaras vitrāžas" rīkotāji. Lai arī svētku galvenie un plašākie pasākumi plānoti no 21. jūlija, festivāls jau ir sācies gan ar vakara koncertiem, gan ar brīvdabas lampu galeriju, kurā katrs darbs ir unikāls, dažādu mākslinieku roku veidots vides objekts.
Svarīgākais šobrīd