Kultūra / Māksla
«Demokrātijas brīnumi» – Tēlniecības kvadriennāles centrā šogad vietējie mākslinieki
5. septembrī Rīgā sāksies 13. tēlniecības kvadriennāle, kura kopš 1972. gada ir bijusi platforma gan Latvijas, gan ārvalstu mākslinieku izpausmēm un jauno talantu atpazīstamībai. Šogad, ņemot vērā Covid-19 sagādātās grūtības un izaicinājumus, festivāla organizatori īpašu uzmanību vēlas pievērst tieši vietējiem māksliniekiem, kā vadošo devīzi izvēloties vārdu salikumu “Demokrātijas brīnumi”.
Skaitāmpanti no bēgļu nometnēm un stikla skaņas – jaunas izstādes kultūras pilī «Ziemeļblāzma»
“Eidiņ veidiņ, vīdiņ puodiņ, tēviņ tāviņ, tāviņ tūp.” Tas ir fragments no unikāla latviešu folkloras krājuma, kas pieder baltvācieša Oto Bonga spalvai. Viņš pēc Otrā pasaules kara latviešu bēgļu nometnēs Vācijā, uzklausot bērnus, pieaugušos un sirmgalvjus, pierakstīja skaitāmpantus. Ar tiem no 31. augusta var iepazīties laikmetīgā izstādē kultūras pilī “Ziemeļblāzma”. Bet no 1. septembra tur uzzaigos trauslais stikls Ingas Salmiņas veidotajā izstādē “Stikla skaņas”.
Ar masku gājienu atklās Tēlniecības kvadriennāles ekspozīciju Rīgas pilsētvidē
Sestdien, 5. septembrī, tiks atklāts laikmetīgās tēlniecības festivāls “Tēlniecības kvadriennāle Rīga 2020”, kas Rīgas pilsētvidē piedāvās apskatīt 12 jaunradītus Latvijā dzīvojošu mākslinieku darbus. Festivāla atklāšana tiks atzīmēta ar masku gājienu, kas pulksten 19.00 no Tallinas ielas pagalma dosies cauri Rīgas centram līdz Āgenskalna tirgum, pa ceļam atklājot vairākus mākslas darbus, informēja organizatori.
Urbānā māksla uz AB dambja – pie «Noasa» skatāms mākslinieka Kirila Panteļejeva vides objekts «Pozīcija D»
Peldošais mākslas centrs “Noass” pie AB dambja ir labs piemērs, kā veiksmīgi un radoši izmantot savas unikālās atrašanās vietas priekšrocības, lai īstenotu mākslas notikumus, kas brīvi pieejami plašai sabiedrības daļai. Pie “Noasa”, kur jau labu laiku apskatāmi vairāki urbānās mākslas darbi, tagad novietots arī mākslinieka Kirila Panteļejeva vides objekts “Pozīcija D”.
Jaunumi Rīgas mākslas telpās – izstādes «Apvienošanās» un «Krājumi»
Jaunumi mazajās mākslas telpās Rīgā – galerijā “Art Pegazs” aplūkojami Latvijā dzīvojošas ķīniešu mākslinieces Mērijas Žangas jaunākie darbi. Savukārt Tallinas ielas kvartāla kultūrvietā “Tu jau zini kur” vienas sienas vienas nedēļas izstādē apskatei izlikti jaunā mākslinieka Jāņa Kraukļa instalāciju, objektu, izdruku fragmenti.
Kūdra – Latvijas marmors. Olainē skatāma izstāde «Purva pārvērtības»
Vienā tonnā kūdras var izaudzēt 30 000 stādu, bet to var izmantot arī mākslas darbu radīšanā un interjera dizainā. Par kūdras izmantošanu vēsta arī trīs mākslinieku – Edgara Amerika, Ata Luguza un Viestura Serdāna – radītā ceļojošā izstāde ''Purva pārvērtības'', kas skatāma Olaines Vēstures un mākslas muzejā.
Darbību beidz Mūkusalas Mākslas salons
Savu darbību Rīgā ir izbeidzis kolekcionāru Jāņa un Dinas Zuzānu lolotais Mūkusalas Mākslas salons. Tas gan ir likumsakarīgi, jo jau tuvākajā laikā durvis vērs tā pēctecis – mākslas centrs “Zuzeum”, kas būs Zuzānu kolekcijas jaunā mājvieta.
RIBOCA2 programmā šonedēļ – ideju apmaiņa atvērtā un eksperimentālā vidē
Otrās Rīgas starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles “viss reizē zied” (RIBOCA2) izstāde, kas vienlaikus ir arī filmas uzņemšanas laukums, būs pieejama apmeklētājiem līdz 13. septembrim un visu norises laiku tiks papildināta ar publisko programmu pasākumiem. Augusta pēdējā nedēļā izstādi bagātinās Timura Si-Cjiņa un Eiverijas Gordones lekcijas, “Senioru sarunas”, Bridžitas Polkas meistardarbnīcas un praktiskas nodarbības “Augnīcā”, informēja organizatori.
Bijušajā tekstilrūpnīcā «Boļševička» atklās jaunākās mākslinieku paaudzes grupas izstādi
No 28. augusta līdz 9. oktobrim bijušajā tekstilrūpnīcā “Boļševička'' norisināsies jaunākās mākslinieku paaudzes grupas izstāde “Sintēze. Īstenības pētīšana caur kustību, attīstību un pretrunām”, kurā septiņi mākslinieki ar speciāli šai izstādei radītu darbu starpniecību risina jautājumus par totalitātes un totalitārisma ideju iespējamību mūsdienu kultūrā, informēja organizatori.
Uguns ir mana ota. Turaidā atklāta mākslinieces Dinas Dubiņas jubilejas izstāde
Ceļš ir kustība, un māksla ir Dinas Dubiņas ceļš, pa kuru viņa neatlaidīgi iet jau 45 gadus. 21. augustā ar personālizstādes “Ceļš” atklāšanu Turaidas muzejrezervātā māksliniece svin dubultsvētkus – 65. dzīves jubileju un 45 gadus radošajā darbā. Izstādē aplūkojamas viņas oriģināltehnikā radītās juvelieremaljas gleznas, rotas, kā arī pēdējo gadu atklājums – dzintara un grafīta gleznas.
Izstāde kā Odiseja ceļojums. Atklāta 2. Rīgas starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle
Andrejsalā ar devīzi un vienlaikus izstādi “viss reizē zied” 20. augustā atklāts lielākais starptautiskais laikmetīgās mākslas notikums mūsu reģionā – Rīgas starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle RIBOCA2. Tās piedāvājums iespaidīgs – vairāk nekā simt mākslinieku un viņu darbu no 30 valstīm. Kaut arī pandēmijas ierobežojumu dēļ biennāles ideju nācās transformēt, tas tikai stiprināja rīkotāju vēlmi mākslas valodā runāt par pasaules galu un jaunas pasaules veidošanos.
FOTO: «Rīgas Biržā» atklāts Rēriha kabinets un jaunā pastāvīgā gleznu ekspozīcija
Iespēja jebkurā brīdī atgriezties pie plaši apmeklētās Ivana Aivazovska izstādes “Gaismas metafizika” un kaut visu dienu iedziļināties Nikolaja Rēriha labākajos darbos, kas tapuši Indijā un ko viņš sūtījis speciāli Rīgai, – šādas dāvanas 9. gadadienā kopš durvju pirmās vēršanas sarūpējis mākslas muzejs “Rīgas Birža”. Turpmāk muzejā uz visiem laikiem būs Rēriha kabinets, kurā būs vienlaikus skatāmi 18-20 viņa darbi.
Tallinas ielas kvartālā būs skatāma Latvijas un Igaunijas atkritumu mākslas izstāde
Vides risinājumu institūta un projekta “WasteArt” ceļojošā laikmetīgās mākslas izstāde “PROM no acīm, PROM no prāta” no 5. septembra būs skatāma Tallinas ielas kvartālā Rīgā. Tajā iekļauti mākslas darbi, ko veidojuši 17 starptautiski atzīti mākslinieki ar mērķi pievērst uzmanību atkritumu problēmai un pārmērīga patēriņa dzīvesveidam, informēja Vides risinājumu institūtā.
Jaunākie
Interesanti