
Kultūra / Māksla


Radošajā Tallinas ielas kvartālā blakus jau apmeklētāju popularitāti ieguvušajai vietai "Tu jau zini, kur" atklāta jauna izstāžu zāle "Tur" un aizsākts notikumu cikls "Saaugšana/Saudzējot".

16. jūlijā no 12.00 līdz 16.00 Tukumā, Durbes pils pagalmā, atzīmējot leģendārā keramiķa Jāņa Krieva 140. jubileju, norisināsies "Keramiķu diena". Notiks sarunas ar keramiķiem, būs radošā darbnīca, muzikālu priekšnesumu sniegs folkloras kopa "Suitu vīri", informēja Tukuma muzeja pārstāvji.

Rundāles pils muzejā no 6. jūlija skatāma jauna izstāde, kurā var iepazīt nozīmīgu Ukrainas kultūras mantojuma daļu – baroka meistaru skulptūras no Ļvivas reģiona. Tās ir atšķirīgas no Latvijas baznīcās redzamajiem tēlniecības darbiem, jo ir izteiksmē ekspresīvākas, dinamiskākas un dramatiskākas. Izstāde atceļojusi no Viļņas Lietuvā, kur to atklāja gada sākumā. Tā kā mākslas darbus šobrīd ir riskanti vest atpakaļ uz Ukrainu, Rundāles pils ierosināja tos uz laiku izvietot savās telpās un dot iespēju apskatīt pils apmeklētājiem.

Manas domas brīvība nav ieliekama rāmī, bet iet "pāri robežām" – tā savu pirmo personālizstādi "Es gribu visu" komentē jaunā ilustratore Kristīne Martinova. Tušas zīmējuma tehnikā veidots lielformāta darbs, kurā autore ļāvusies brīvai fantāzijai zīmēt visu, kas ienāk prātā, ir galerijā "Istaba" atklātās izstādes centrālais notikums.

"Tad, kad mēs nebaidāmies atklāties un parādīt savas jūtas, mēs saņemam daudz atbalsta no līdzcilvēkiem" – tik vienkāršu, bet šodien īpaši būtisku patiesību pauž ukraiņu māksliniece Ludmila Natsvlišvili, kuras izstāde "Kara dienasgrāmata" vēl tikai 5. un 6. jūlijā aplūkojama Kalnciema kvartāla galerijā. Vēl bez Natsvlišili darbiem Kalnciema mākslas galerijā skatāma foto ekspozīcija "Zaudētie sapņi", kuru veidojusi viena no pazīstamākajām Ukrainas modes fotogrāfēm Viktorija Rihktik.

Vairākās vietās Cēsu pilsētvidē uz ielām pie ēkām redzami betona apavu pāri. Tas ir vides mākslas darbs "viens deviņi četri viens ceļš" – atgādinājums par reiz šajos namos dzīvojušajiem Cēsu ebrejiem, kuri tika noslepkavoti 1941. gada vasarā. Jaunais mākslas objekts atklāts 4. jūlijā, Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienā.

No 15. jūlija līdz 25. septembrim Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" mākslas telpā "Civita Nova" skatāma latviešu gleznotāja un mākslas pedagoga Alekseja Naumova gleznu izstāde "Vīnogulāji, dārzi, parki un citas ainavas". Izstādes atklāšanas pasākumā 15. jūlijā plkst. 17.00 ar apmeklētājiem tiksies mākslinieks un iepazīstinās ar tapušo jaundarbu, informēja koncertzāles pārstāvji.

Gleznotājs iekārtoja gleznotāju – tā māksliniece Sandra Krastiņa īsi formulē darbu pie izstādes "Purvītis" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Latvijas Radio raidījuma "Kultūras rondo" ciklā "Vilhelms Purvītis. Dzīves un mākslas ainavas" ar gleznotājas acīm skatāmies Purvīša darbus, iedziļināmies radīšanas aizkulisēs, runājam par klasiskās glezniecības skolu un gleznotāju paaudzēm.

Mākslinieka Pētera Sidara radošo metodi raksturo materiālā izjūta, sākotnēji neierastu elementu potenciāla saredzēšana mākslas vajadzībām. Autora jaunākie darbi – grafikas variācijas un objektu instalācijas – šobrīd aplūkojamas kultūras centrā "Siguldas devons" izstādē "Iztrūkstošais skats ainavā".

Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) diplomandu izstāde "Lai dīgst!" apkopo vairāk nekā 180 jauno mākslinieku radošā procesa rezultātus. Šī ir iespēja vienuviet aplūkot visu apakšnozaru absolventu darbus – tas ir gan izsmeļošs pārskats par akadēmijas darbību, jaunumiem un izaicinājumiem, gan lieliska iespēja mākslas interesentiem un plašākai auditorijai iepazīties ar mākslinieku veikumu.

Mākslas telpā "Siguldas devons" 29. jūnijā tiks atklāta tekstilmākslinieka Pētera Sidara jaunā izstāde "Iztrūkstošais skats ainavā". Mākslinieku var dēvēt par mūžīgo eksperimentētāju ar materiāliem, ne velti viņa darbi savulaik izgājuši pasaulē, jo viņš izdomājis radošus pielietojumus kūdras podiņiem, veidojis instalācijas ar karsto līmi, kosmiskas gleznas ieraudzījis, fotografējot vārnu izkārnījumus uz celiņiem parkos, un aizrāvies ar izlietotās plastmasas māksliniecisku izmantošanu.

Dažādu paaudžu mākslinieki ar atšķirīgiem rokrakstiem satiekas laikmetīgās keramikas izstādē Rīgas Porcelāna muzejā. "Šķidrumi" – tāds ir gan izstādes nosaukums, gan vienojošā tēma, ko māksliniekiem devusi kuratore Ieva Nagliņa un ko katrs autors attīstījis savā virzienā. Izstāde skatāma līdz 7. augustam.

No 1. jūlija līdz 31. augustam Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, apskatāma izstāde "Dē-mons. Dzīvot – laiku zaudēt. (Nevienam nerādīt)". Tajā aplūkojama Ilmāra Blumberga radītā koncepcija Antona Rubinšteina operai "Dēmons", kas tā arī nepiedzīvoja īstenošanu uz operas skatuves, informēja muzeja pārstāvji.

Pirms simt gadiem oficiāli dibināts viens no mazākajiem Francijas departamentiem – Belfora. Par godu apaļai jubilejai tapis dabas mākslas darbs, kas parāda teritorijas savdabību.

Jauna kultūrvieta tapusi Kuldīgā, Adatu fabrikā. Iecerēts, ka rudenī tā būs Latvijas Mākslas akadēmijas filiāles mājvieta. Tomēr vasarā būs iespēja ielūkoties Adatu fabrikas atmosfērā. To jau izbaudījuši nākamie studenti, un tur arī atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) doktorantūras studentu un viņu diplomdarbu vadītāju izstāde.

Pirmdien, 4. jūlijā, Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienā Cēsīs tiks atklāts holokaustā iznīcinātās vietējās ebreju kopienas piemiņai veltīts vides mākslas darbs "viens deviņi četri viens ceļš", informēja projekta kuratore Elīna Kalniņa.

Rundāles pils muzeja izstāžu zālē pils staļļos no 6. jūlija līdz 31. augustam varēs aplūkot izstādi "Baroka tēlniecības mistika: Johans Georgs Pinzels un citi 18. gadsimta Ļvivas meistari". Izstādē būs iespējams apskatīt 20 izcilā vēlā baroka laikmeta tēlnieka Johana Georga Pinzela (ap 1720?–1761?), kā arī citu Ļvivas reģiona meistaru koka skulptūras, informēja muzeja pārstāvji.

30. jūnijā pulksten 18.00 ''Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022'' programmā izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" gaidāma mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas lekcija "Fotopastkarte kā radošo eksperimentu lauks 20. gadsimtā: inscenējums, montāža, kolorēšana", informē organizatori.

Vilhelma Purvīša lielā gleznieciskā daudzveidība pārsteidz un iepriecina arī restauratorus. Rokraksta un paraksta mainība, rūpīgs sagatavošanās darbs un materiālu izvēle, kas, par skādi, dažureiz nav izturējuši laika pārbaudi – Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo" uz mākslinieka darbiem veras Latvijas Nacionālā mākslas muzeja glezniecības restauratore Liene Visendorfa.

Apņēmības pilnas, radošas un uz aktuālām problēmām mērķētas – tādas ir Latvijas Radio uzrunātās Latvijas Mākslas akadēmijas šī gada absolventes, kas kopā ar citiem jauniem māksliniekiem savus diplomdarbus eksponējušas unikālā izstādē „Lai dīgst!”.
Svarīgākais šobrīd



















Interesanti



