ĪSUMĀ
- Karstumā un sausumā īpaši jārūpējas par dārza laistīšanu. Ja nav laika, der nomulčēt.
- Rīdzinieki var parūpēties par koku laistīšanu savā apkārtnē.
- Karstums šogad arī daudz ko sasteidzis.
- Piemēram, sākusi ziedēt kokveida hortenzija, kas parasti zied ap jūlija vidu.
- Jālasa no augiem kaitēkļi.
- Tomēr ne visi kukaiņi kaitē. Par blaktīm jāņogās pat jāpriecājas.
- Arī ar mēslošanu karstuma dēļ šobrīd jābūt piesardzīgiem.
Karstā laikā mūs vairāk velk uz atpūtu, nevis aktīvu darbošanos, bet dārzkopjiem vasarā paslinkot īsti nesanāks. Pirms doties uz Dziesmu un deju svētkiem, to dalībniekiem augus mājās vajadzētu kārtīgi salaistīt un pēc tam samulčēt. Tad dārzs pārdzīvos karstumu, kamēr saimnieki būs Rīgā svētkos.
"Mulčēšana tiešām ļoti labi strādā. Ja nav mizu mulča, var izmantot kaut vai pašu pļauto zāli; pērnās lapas īsti nebūtu labi, bet varbūt ir saglabātas ozollapas vai šķelda. Jāsalaista vispirms, augsnei ir jābūt mitrai, un tad mulča saglabās mitrumu," ieteica Kaminska.
Bet rīdziniekiem, viņasprāt, vajadzētu iesaistīties laistīšanas darbos savā pilsētā.
"Par sausumu runājot, man ļoti sāp, kas notiek Rīgā. Kokus Rīgā laista par maz. Par politiku [domē] nerunāsim, un tas, kas tur šobrīd notiek, es ceru, ka atrisināsies, bet es aicinātu vienkārši šobrīd cilvēkus, kam ir pie mājas iestādīti pilsētas koki, lai aiziet un palaista. Mans vīrs, piemēram, Dārzciema apkaimes biedrības kokus, kurus esam iestādījuši, iet un laista – viņš busā saliek kannas, brauc un laista. Ir jau cilvēki, kuriem ir māja tuvu, kuri var ar spaini iziet ārā un apliet," aicināja Kaminska.
Tāpat tik karstā un sausā laikā kā šobrīd nedrīkst pļaut zālienu – tas vienkārši izdegs, atgādināja dārzkopes. Karstums šovasar ne tikai daudz ko izkaltējis, bet arī sasteidzis – zied puķes un augi, kas to parasti dara apmēram jūlija beigās.
"Dārzā tagad sāk ziedēt kokveida hortenzija, kura parasti normāli zied uz jūlija vidu. Tas nozīmē, ka vasara ar to karstumu ir ļoti stipri sasteigta. Ziemcietes arī – visas vienā laidā pašreiz zied. Tā ka jādomā, kā būs uz priekšu ar to visu," vērtēja Rožukalne.
Dārzkope uzsvēra, ka šobrīd nevajadzētu neko stādīt un pārstādīt, bet jebkurš stāds, kas iestādīts pavasarī, noteikti jālaista, kā arī jāseko līdzi un jālasa no tiem nost kaitēkļi. Piemēram, ja laputis uz rozēm tik tikko pamanītas, tās svarīgi nospiest. Ja tās jau krietni savairojušās, jāmeklē bioloģiskie preparāti – zaļās ziepes, "NeemAzal", bacilons.
Ne ar visiem kukaiņiem gan jācīnās, piemēram, ja jāņogās dzīvo blaktis, par to ļoti jāpriecājas.
"Super! Blaktis ir plēsējas un ēd visus kaitēkļus, neko sliktu nedara. Priecājies, ka tev ir derīgie kukaiņi dārzā. Par derīgajiem kukaiņiem internetā var apskatīties, kā tie izskatās. Es biju vienā dārzā, kura saimniece teica – ai, es, kad ieraugu, visus tik spiežu. Nē! Tas mārītes kāpurs izskatās nesmuks, tai pašai zeltactiņai arī kāpuri nav smuki. Cilvēkam liekas – fuj, un tik spiež nost, bet nav tā, ka viss ir jāiznīcina," uzsvēra Kaminska.
Arī ar mēslošanu karstuma dēļ šobrīd jābūt piesardzīgiem.
"Par sausumu un mēslošanu runājot, protams, ir dārzi, kuros ir automātiskā laistīšana, un viss ir saliets. Tur arī visa mēslošana rullē. Bet, ja jūs nevarat salaistīt, tad varbūt nemēslojiet šobrīd, jo augam jau tas sausums ir stress," vērtēja Kaminska.