
Dzīve & Stils / Dārzs un mājas


Dārzs un mājas

Lai augļu koku un ogu krūmu zari nelūstu, no tiem vajadzētu biezo sniega segu notraukt, intervijā Latvijas Radio ieteica Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.

Darba tikums, ģimenes spēks un ticība savai varēšanai – šie vārdi raksturo kuplo Šķeltiņu ģimeni, kura saimnieko netālu no Ikšķiles. Piecu bērnu ģimenē vecākā ir Amanda, kura, lai gan tikai 21 gadu veca, zina, ka fizisks darbs audzina raksturu un ko ar to iespējams panākt. Tam pierādījums ir viņu ziedu dārzs, kurā jau sesto gadu kā neatlaidības pierādījums krāšņi uzzied dažādas puķes – ne tikai eksotiskās un aromātiskās lavandas, bet arī diženās saulespuķes, rudens vēstneses krizantēmas, dažādu toņu rozā petūnijas un citi ziedi.

Vēl valsts svētku dienā – 18. novembrī – ļaudis sociālajos tīklos dalījās ar rožu fotogrāfijām, kuras vēlajā rudenī silto laikapstākļu dēļ ziedēja krāšņiem ziediem. Ziemīgais laiks atnāca strauji, un tas nozīmē, ka diezgan veicīgi jāsāk domāt par rožu ieziemošanu. Tas ir pakāpenisks process, kas turpinās arī vēl decembrī. Kā pareizāk un labāk veikt šo svarīgo dārza darbu, Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" rubrikā "Padoms bez maksas" skaidroja Rundāles pils rožu dārzā.

Gada otrajā pusē joprojām ir augsts pieprasījums pēc saules paneļu uzstādīšanas, un rezervācijas rindas daudzos uzņēmumos veidojas līdz pat vasaras vidum, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis, SIA "Baltijas Elektro sabiedrība" valdes priekšsēdētājs Edgars Bergholcs.

Kad gāzei cenas sāka kāpt, daudzi nomainīja savus apkures katlus uz granulu un malkas katliem, jo tas bija izdevīgāk. Taču neviens nebija gaidījis, ka arī šīs apkures cenas sāks pieckāršoties, un nu jau arī apkure ar šķeldu, malku, granulām, briketēm vairs nav nekāda ekonomiskā un lētā. Attapīgi ļaudis meklē dažādus risinājumus – dažkārt pavisam dīvainus. Tā Smiltenes pusē savulaik tapusi pirmā "raķešu krāsns", kuru lūkoties devās Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija". Vienlaikus Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) asociētais profesors brīdināja – pašiem uz savu galvu to būvēt nevajadzētu, jo ir dažādi riski.

Pasīvās ēkas ir tik energoefektīvas, ka nav nepieciešami aktīvi enerģijas avoti to apsildei, līdz ar to apkures rēķini ir ārkārtīgi zemi. Tomēr šādu ēku plānošanā jāņem vērā, ka būs nepieciešama ļoti laba siltumizolācija, plānošana bez termiskajiem tiltiem, trīskārši stikloti logi, augsta gaisa necaurlaidība jeb blīvējums un ventilācijas sistēma ar siltuma atgūšanu, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja jomas eksperti, norādot, ka nu tās kļūst pieejamākas, jo to būvniecībā nav dārgu vai sarežģītu tehnoloģiju, vien rūpīga plānošana.

Mežvītenis (clematis) ir dekoratīvs vīteņaugs, kas atkarībā no šķirnes var ziedēt ar violetiem, baltiem, dzelteniem lielākiem vai mazākiem ziediem. Mežvīteņus iespējams iedalīt trīs grupās, un katra no tām rudenī jākopj citādāk, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja dārzkope Vija Rožukalne.

Līdz ar rudens iestāšanos daudzās mājās iestājas arī "pelējuma laiks", jo drēgnais un mitrais laiks tam ir īpaši labvēlīgs. Turklāt bieži vien cīņa ar pelējumu šķiet nebeidzama, jo pēc kāda laika tas parādās atkal un atkal. Pelējums īpaši apdraud mazus bērnus un cilvēkus gados. Taču tas tāpat vien nerodas. Var teikt, ka pelējuma sēnītes gaisā un telpā ir visu laiku, galvenais nosacījums – vai tām ir labvēlīga vide augšanai, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" rubrikā "Padoms bez maksas".

Teju katrs savas dzīves laikā ir sastapies ar situāciju, kad miltu pakā iemitinājušās pārtikas kodes vai kāds nelūgts un grūti pamanāms mājas viesis izgrauzis caurumu mīļākajās vilnas zeķēs. Daži kaitēkļi ir cilvēkiem nekaitīgi, taču citi var ietekmēt veselību, tādēļ ar tiem vajadzētu cīnīties, turklāt darīt to pareizi, Latvijas Televīzijas raidījumam "Revidents" skaidroja aptaujātie eksperti.

Krizantēmas ir viena no senākajām un izplatītākajām puķu kultūrām pasaulē. Tam par iemeslu ir ziedu daudzveidība, dekorativitāte, ilgā saglabāšanās grieztā veidā un vēlais ziedēšanas laiks. Par krizantēmu lietošanu uzturā un tautas medicīnā, nozīmi Ķīnā un Japānā stāsta krizantēmu kolekcijas glabātāja un selekcionāre, Nacionālā botāniskā dārza Salaspilī pētniece Maija Krisberga.

Kad ceļ māju vai iegādājas dzīvojamo platību, viens no galvenajiem nosacījumiem ir ekonomiska apkure. Šobrīd daudziem ir jādomā par to, kā nomainīt apkures sistēmu vai rast dažādus risinājumus. Sildelementu izvietošana uz griestiem vai mājas apsildīšana caur sienām ar elektrību ir mazāk zināmi siltumapgādes risinājumi, skaidroja Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija".

Šobrīd dārzā viss iekavējies vismaz par trim nedēļām, tāpēc vēl ir krietni par agru segt tādus košumkrūmus un augus kā, piemēram, hortenzijas, vistērijas vai rozes, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" sacīja dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

"Ķirbjiem tā kā runčiem patīk siltas vasaras un saulīte – tad tie izaug brašāki, garšīgāki un krāsās košāki," Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" stāstīja Elga Bražūne no dārzniecības "Neslinko". Visdažādāko krāsu, formu un izmēru ķirbji sapulcējušies izstādē Dabas muzejā.

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā apskatāma ķirbju izstāde ar nosaukumu "Ķirbji un citas lielas ogas", ko jau 26 gadus organizē dārzkopības entuziastu klubs "Tomāts". Līdz nedēļas beigām muzejā būs redzamas aptuveni 100 ķirbju šķirnes, Latvijas Radio sola kluba vadītāja Sarma Žarčinska.

Nedēļas nogalē Rīgā, Āgenskalna tirgū, pulcēsies ābolu audzētāji no visas Latvijas – būs iespēja gan satikt ābolu audzēšanas ekspertus un nogaršot ābolu ēdienus, gan aplūkot vairāk nekā 60 dažādu ābolu šķirņu izstādi, stāstīja Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma". Jauna šķirne selekcionāram ir kā bērna izauklēšana, kas ilgst pat 20 gadus, skaidroja Dobeles Dārzkopības institūta direktore Inese Ebele.

Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā jau 17. reizi notiek "Latvijas lielākā ķirbja čempionāts". Šogad "Latvijas lielākā ķirbja čempionāta" uzvaras laurus plūca Luīzas Neimanes lolotais ķirbis no Kuldīgas novada Kurmāles pagasta, sasniedzot 351 kilograma svaru, vēstīja pasākuma rīkotāji.

Kāds dārzkopības speciālists Minesotas štatā Amerikas Savienotajās Valstīs izaudzējis vairāk nekā tonnu smagu ķirbi. Jaunais valsts rekords fiksēts ķirbju pasaules čempionātā Kalifornijas štatā netālu no Sanfrancisko pilsētas.

Jau vasarā daudzus Rīgas mikrorajonu iedzīvotājus kādu rītu kāpņu telpās sagaidīja pārsteigums – pirmajā stāvā pēkšņi uzradās paklāji, kādus ierasti redzēt biroju telpās. Kā skaidroja SIA "Rīgas namu pārvaldniekā", tie izvietoti, gādājot par tīrību, jo piesaistīt sētniekus kļūst arvien grūtāk, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

LED spuldžu cena pieprasījuma dēļ ir samazinājusies, taču, tās iegādājoties, joprojām var vadīties pēc zīmola – Eiropā ražotas spuldzes ar garantiju būs uzticamākas. Uzmanība jāpievērš arī marķējumam uz iepakojuma – vai ir ENEC sertifikāts, bet pēc vajadzības jāizvēlas lūmenu (lm) un kelvinu (k) apjoms, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica speciālisti.

Lodžijas iekšējās apdares darbos vislabāk izvēlēties divarpus centimetrus biezas mīkstās kokšķiedru plāksnes, bet nevajadzētu izmantot putuplastu. To nedrīkst izmantot vidēs, kurās mainās temperatūra, jo putuplasts ir toksisks un ugunsnedrošs materiāls, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" skaidroja būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Svarīgākais šobrīd


















