Dzīve & Stils / Dārzs un mājas
Ciklamenas – košs uzmundrinājums tumšajos ziemas mēnešos
Izturīgās ciklamenas ar košiem ziediem mūs priecē aukstajos gadalaikos. Tām miera periods – atšķirībā no lielākās daļas puķu – ir tieši vasarā, kad citas puķes zied pilnā krāšņumā. Par ciklamenu jaukšanu ar Alpu vijolītēm, audzēšanu Kurzemē un uzglabāšanu grieztā veidā stāsta Nacionālā botāniskā dārza (NBD) Latvijas selekcijas telpaugu nodaļas vadošā dārzkopības speciāliste Silvija Rožkalne.
Karstākās modes tendences vai dabas materiāli? Ar ko rotāt eglīti šogad
Savas aktualitātes gadu no gada ir arī Ziemassvētku rotājumiem, kuros netieši atspoguļojas pasaules lielo modes zīmolu tendences, Latvijas Televīzijas raidījumam “4. studija” atklāja dekoratore un vides stiliste Baiba Prindule-Rence. Taču, viņasprāt, Ziemassvētku laikā mode nav svarīgākais – eglīti var rotāt ar teju jebko. Iļģuciema Tautas lietišķās mākslas studijas “Ataudze” vadītāja Ineta Vēvere ieteica svētku rotas darināt no dabas materiāliem – arī tas paver plašas iespējas.
Eksperti: Logu izvēles uzticēšana profesionāļiem atmaksāsies
Izvēloties logus savai mājai vai dzīvoklim, ieteicams griezties pie profesionāļiem, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs, eksperts Ivars Buls. Laiks, kas tiks veltīts, izpētot gan dokumentāciju, gan logu uzbūvi, atmaksāsies ilgtermiņā, uzsvēra šīs pašas asociācijas eksperts Atis Jumiķis.
Kā cīnīties ar koksngraužiem jaunos kokmateriālos? Skaidro būveksperts
Ja jaunus koka būvmateriālus apsēduši koksngrauži, koksne jādezinficē ar antiseptisku līdzekli pret kukaiņiem,  Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" ieteica inženierzinātņu doktors, sertificēts būvinženieris Juris Biršs. Savukārt, lai izvairītos no šādas problēmas, jāizmanto pilnībā neskarti kokmateriāli, kā arī būves tuvumā nedrīkst uzglabāt nemizotus kokmateriālus.
Jaunzēlandē izaudzis rekordkartupelis
Jaunzēlandes iedzīvotāja Kolina Kreiga-Brauna dārzā izaudzis pasaulē lielākais kartupelis. Saimnieks tupeni nejauši atrada, ravējot kādreizējo gurķu dobi.
Krizantēmas – citviet kapu puķes, pie mums dārza rudens karalienes
Krizantēmas ir viena no senākajām un izplatītākajām puķu kultūrām pasaulē. Tam par iemeslu ir ziedu daudzveidība, dekorativitāte, ilgā saglabāšanās grieztā veidā un vēlais ziedēšanas laiks. Par krizantēmu lietošanu uzturā un tautas medicīnā, nozīmi Ķīnā un Japānā, kā arī šķirņu ar augstiem stublājiem balstīšanu stāsta krizantēmu kolekcijas glabātāja un selekcionāre, Nacionālā botāniskā dārza Salaspilī pētniece Maija Krisberga.
Vērtīgais kāposts – kā ārzemju šķirnes izkonkurēja vietējās
Visizplatītākais kāpostaugu grupas dārzenis ir galviņkāposts, taču pie tās pieder arī brokoļi, lapu kāposti, ziedkāposti, dekoratīvie un citi. Par kāpostiem dažādu tautu virtuvēs, to skābēšanas vēsturi un Latvijā radītajām, bet izzudušajām šķirnēm stāsta Dārzkopības institūta vadošā pētniece Līga Lepse.
Lapas rudenī sagrābt vai atstāt? Atbild dārzkope
Ja dārzā ir skaisti iekopts mauriņš, tad rudenī nesavāktas lapas var veicināt pūšanu un sabojāt to, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska. Vienlaikus pilnīgi visas lapas no dārza aizvākt nevajadzētu, jo tās dod iespēju pārziemot ezīšiem.
Kas ķirbi pirms 20 gadiem padarīja populāru Latvijā?
Arvien vairāk latviešu ēdienkartē iecienīta ir pasaulē lielākā oga – ķirbis. Tam piemīt liela krāsu, garšas, formas un izmēra dažādība. Ķirbis satur E, A, B un C vitamīnus un ir viena no retajām dārza veltēm, no kuras izmantojams un uzturā lietojams pilnīgi viss – gan miza, gan sēklas, gan, protams, mīkstums. Par mizas praktisko pielietojumu, ķirbja krāsu daudzveidību un uzglabāšanu stāsta ķirbju kolekcionāre un audzētāja Saiva Pekuse.
Par lielāko ķirbi šogad atzīta 294 kilogramus smaga dižoga
"Latvijas lielākā ķirbja čempionātā" šogad uzvaras laurus plūkusi Irina Badovska, kuras izaudzētā dižoga sasniegusi 294 kilogramu (kg) svaru. Savukārt otro un trešo vietu ieņēma Gatis Badovskis attiecīgi ar 263,5 kg un 183 kg smagiem ķirbjiem, informēja čempionāta rīkotāja "Maxima Latvija" pārstāvji.  
Pēdējie dārza darbi – organiskais mēslojums, lapas un mulčēšana
Šoruden dārzā ieteicams vēl iestrādāt organisko mēslojumu, mulčēt augus, kā arī sagrābt un no augļu dārziem aizvākt kritušās lapas, Latvijas Radio norādīja Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils. Līdz oktobra beigām var pagūt iestādīt arī augļu kokus un ogulājus.
Kartupelis: no indīga krāšņumauga līdz iecienītam pamatēdienam pat violetā krāsā
Kartupeļus visdažādākajos pagatavošanas veidos iecienījuši ne tikai latvieši, bet arī daudzviet citur pasaulē. Pie mums kartupeļi lielākoties ir nogatavojušies septembrī, kad daudzās sētās tiek rīkotas talkas – sabrauc radu saime, lai novāktu ražu. Kartupeļus ir viegli audzēt, var iegūt lielu ražu, kā arī ilgi tos uzglabāt. Par kartupeļu ievešanu Eiropā, audzēšanu kā krāšņumaugu un to krāsu dažādību stāsta kartupeļu selekcionāre, Agroresursu un ekonomikas institūta pētniece Ilze Skrabule.
Ar ķiploku stādīšanu šoruden jāpasteidzas. Dārza padoms
Tā kā šogad rudens ir vēsāks, Austrumlatvijā jau iestājies pēdējais brīdis ķiploku stādīšanai, Latvijas Radio norādīja Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.
Jaunai šķirnei nepieciešama ceturdaļa gadsimta. Ar kādiem āboliem lepojas Latvijā?
Ābeles ir pirmie kultivētie koki pasaulē, un to augļi plaši tiek lietoti kulinārijā, gan gatavojot izsmalcinātus ēdienus, gan vadoties pēc paaudzēs mantotām, tradicionālām receptēm. Šīs rudens veltes novērtētas arī to veselīgā sastāva dēļ – ābolos ir vairāk nekā 50 dažādu vitamīnu. Par vienīgo ābeļu savvaļas sugu Eiropā, aktuālākajām kaitēm un ceturtdaļgadsimtu ilgo darbu līdz šķirnes tapšanai stāsta Dārzkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase.
Sver, mēra, apbrīno un priecājas - Kuldīgas pusē tiekas «Ķirbju svētkos»
Svēra, mērīja, apbrīnoja un priecājās – šāda gaisotne sestdien valdīja Virkas muižas dārzā Kuldīgā. Te pirmo reizi sarīkoti "Ķirbju svētki", kuros noskaidroti arī dižākie ķirbji. To izaudzēšanā liela nozīme ir arī laikapstākļiem. Šī gada sausums tiem neesot bijis pa prātam. 
ASV šogad milzīgākais ķirbis – teju tonnu smags
Amerikas Savienoto Valstu Kalifornijas štatā notikušajā lielākā ķirbja čempionātā  uzvaru guvis dārzkopis, kurš izaudzēja gandrīz 994 kilogramus smagu ogu. Kā panākuma “atslēgu” viņš minēja pareizu augsnes mēslošanu. 
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt