Kā labāk dzīvot

Notikumi pasaulē ietekmē arī latviešu valodas lietojumu

Kā labāk dzīvot

Iespējas saņemt sociālo aprūpi mājas: kā parūpēties par saviem tuviniekiem

Garšaugu un veselības augu audzēšana

Dārzkopes ieteikums: Čili piparus uz palodzes var audzēt visu gadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Ikvienam augam dārzā ir sava loma, tostarp arī tādām nezālēm kā gārsas un nātres, jāzina tikai, kā tās pareizi izmantot. Turklāt dažādus veselības un garšaugus var audzēt ne tikai vasarā siltumnīcā, bet arī uz palodzes, lai vitamīni pieejami cauru gadu, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" stāstīja Artūra Sildes dārzkopības entuziastu kluba "Tomāts" biedres Sarma Žarčinska un Maija Čerjaka. 

"Visas nezāles ir zālītes cilvēkam, tikai jāmāk un jāzina to pielietošana.

Piemēram, pavasarī vislabākā zālīte, ko atzīstu, un kura ir ļoti vērtīga, ir pati nejaukākā nezāle gārsa un nātres," norādīja Žarčinska. 

Viņa skaidroja, ka pavasarī gārsas, nātru un skābeņu jaunās lapas var sablendēt un lietot dažādos dārzeņu un augu kokteiļos. Savukārt kad nātres sāk ziedēt, tās var arī salasīt un izkaltēt lietošanai vēlākam laikam. 

"Ja dārzā nav bijusi kāda nezāle, bet uzrodas, tad ir jāpaņem ārstniecības augu grāmata un jāpapēta, kam tā ir domāta," mudināja Žarčinska. 

"Manai vecmāmiņai bija mežonīgs dārzs, un man laikam arī ir tāds pats, jo man patīk, ka tas ir tāds ļoti dabīgs. Ar dekoratīviem košumdārziem es nevaru sacensties, nezāles ravēju tikai siltumnīcās," stāstīja Čerjaka, atzīstot, ka visvairāk tomēr aizraujas ar čili piparu audzēšanu. 

Viņa norādīja, ka čili piparus var audzēt gan siltumnīcā, gan puķu podos. Uz palodzes tos var kopt, laistīt un audzēt visu gadu, tad raža būs ne tikai vasarā, bet arī uz Ziemassvētkiem. Čili stādus var audzēt apmēram divus gadus, tad, visticamāk, tie būs jānomaina pret jauniem, lai nebūtu jācīnās ar kaitēkļiem un arī raža būtu bagātīgāka. 

"Problēmas var vienīgi parādīties uz pavasari, kad uz palodzēm sāk spīdēt spoža saule un parādās tīklērces. Tad, es domāju, ka ir jāmaina pret jauniem augiem, jauniem stādiņiem," ieteica Čerjaka. 

Savukārt siltumnīcā vienīgais darbs, kam jāpievērš īpaša uzmanība, audzējot čili un papriku, ir nezāļu ravēšana, lai neiedzīvojas gliemeži. 

"Bet nekas tāds īpašs nav, es jau saku, ka paprikas aug pašas no sevis, jāpiesien tikai zari, lai nenolūzt, kad augļi veidojas," norādīja Čerjaka. 

Viņa arī atgādināja, ka, ja vasarā dārzā audzēts timiāns un rozmarīns, tie laicīgi no dārza jāienes iekšā. Oktobrī to darīt būs par vēlu, jo augiem būs pārāk krasa temperatūras maiņa. Sākumā garšaugus var turēt balkonā vai lodžijā, vēlāk ienest istabā, bet ne radiatoru tuvumā. Ja rozmarīnu un timiānu novieto vēsākā vietā, tad zaļos garšaugus var baudīt visu gadu. 

No 21. līdz 25. septembrim Latvijas Nacionālajā dabas muzejā norisinās izstāde "Veselības augi un garšaugi 2022", kas tapusi sadarbībā ar Artūra Sildes dārzkopības entuziastu klubu "Tomāts" un Bulduru Dārzkopības vidusskolas siltumnīcām. Izstādē būs iespējams aplūkot un iepazīt apmēram 80 dažādus veselībai noderīgus augus, ko iespējams audzēt gan dārzā, gan uz palodzes. 

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti