Edgars Kupčs

Latvijas Radio Ziņu dienesta producents

Apskatīt autora rakstus: Angliski Latviski Krieviski

Autora ziņas
Universitātei Jelgavā mainīsies vadība – kandidātes lielas reformas nesola
Universitātei Jelgavā mainīsies vadība – kandidātes lielas reformas nesola
15. maija pēcpusdienā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes kolektīvs pulcēsies Jelgavas pils aulā, lai piedalītos nākamā rektora kandidātu debatēs. Konkurss uz ietekmīgo amatu valsts ceturtajā lielākajā augstskolā aizritējis visai klusi, un ap simt tūkstošu eiro gada alga spējusi ieinteresēt tikai trīs pretendentus, no kuriem finālā tikušas divas pašu profesores. Vēlēšanas gaidāmas tieši pēc nedēļas, bet jau tagad paredzams, ka nākamā rektore nebūs tik tuvu Jelgavas vietējai politikai.
Prasībā pensijas neaplikt ar nodokli pensionāri būtu gatavi kompromisa variantam
Prasībā pensijas neaplikt ar nodokli pensionāri būtu gatavi kompromisa variantam
Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas darbakārtībā trešdien, 17. aprīlī, būs vairāk nekā 10 000 pilsoņu parakstīta prasība atcelt pensiju aplikšanu ar nodokli. Pašlaik pensijām no 501. eiro tiek rēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), atņemot piekto daļu un vairāk no pensijas virs 500 eiro. Pensionāri gan pauž, ka būtu gatavi piekāpties, ja nodokli nepiemērotu pensijām vismaz minimālās algas apmērā. Politiķi nav noraidoši.
Jūrmalas aizstāvji vērsīsies VARAM pret domi par ieceri pārdot mežus
(papildināts)
Jūrmalas aizstāvji vērsīsies VARAM pret domi par ieceri pārdot mežus (papildināts)
Jūrmalas Aizsardzības biedrība pirmdien plāno vērsties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) ar prasību atcelt daļu no Jūrmalas domes pieņemtajiem pilsētas teritorijas plānojuma grozījumiem. Biedrība iebilst pret domes ieceri izsolēs pārdot piecus zemesgabalus 16 hektāru platībā, kur pašlaik ir meži.
Valdības ķeršanos pie pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmas sauc tikai par kosmētisku remontu
Valdības ķeršanos pie pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmas sauc tikai par kosmētisku remontu
Finanšu ministrija (FM) ir izstrādājusi sākotnējo projektu pašvaldību finanšu izlīdzināšanas jaunajam modelim. Ja diskusijas ar vietvarām veiksies raiti, to varētu ieviest jau no nākamā gada. Taču jau tagad esot secināms, ka jaunā sistēma pēc būtības tikai pielabos veco. Tāpēc nevarot runāt par novadu reformā solīto mērķi, ka pašvaldības pēc apvienošanas kļūs pašpietiekamas. Tā vērtēja Latvijas Radio uzrunātie eksperti.
Gaidāma vairāku novadu šķiršanās. Atvērt reformas likumu – atvērt Pandoras lādi?
Gaidāma vairāku novadu šķiršanās. Atvērt reformas likumu – atvērt Pandoras lādi?
"Reforma ir brāķis," tik lakoniski par pašvaldību administratīvo teritoriju pēdējām izmaiņām izsakās Saeimas Zaļo un Zemnieku savienības deputāts Valdis Maslovskis. Viņš vada Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisiju, un viņa vadībā pēc nedēļas Saeima plānojusi atvērt likumu, ar ko noteiktas pašvaldību teritorijas. Jau trešdien, 28. februārī, gaidāmas divu pašvaldību domes sēdes, kurās lems par iepriekš apvienotu novadu šķiršanās sākšanu. Likumdevējs pieļauj, ka bez jau publiski zināmajām novadu izmaiņām sagaidāmas vēl vairākas.
Ogres dome bedraina ceļa labošanas vietā kaunina trauksmes cēlājus un tiesājas ar skolēnu vecākiem
(...
Ogres dome bedraina ceļa labošanas vietā kaunina trauksmes cēlājus un tiesājas ar skolēnu vecākiem (papildināts)
Valstij piederošā Ogres tehnikuma pusotrs tūkstotis audzēkņu jau gadu desmitiem cer, ka domes ikgadējos plānos reiz tiks iekļauts arī skolai piebraucamais simt metru garais ceļš, kas pieder pašvaldībai, bet kas nu jau kļuvis bīstams. Taču aktīvāko skolēnu došanās uz domi rezultējusies nevis ar ielas sakārtošanu, bet mērijas asu vēršanos pret tehnikuma personālu. Latvijas Radio rīcībā esošā informācija rāda, ka Ogres dome rīcības vietā izvēlējusies tiesvedības arī pret citu skolu audzēkņu vecākiem. Līdz šim uzvarējuši vecāki. Tomēr, apstiprinot novada šī gada budžetu, dome neiedeva naudu, lai sakārtotu 100 metru garo ceļu.
Jūrmala zaudē tiesu un maksās 1,2 miljonus eiro prettiesiski iznomātu zemju dēļ (precizēts)
(papildi...
Jūrmala zaudē tiesu un maksās 1,2 miljonus eiro prettiesiski iznomātu zemju dēļ (precizēts) (papildināts)
Neilgi pēc šā gada budžeta apstiprināšanas Jūrmalas dome ir sasaukusi ārkārtas sēdi, kurā lemj par pirmajiem budžeta grozījumiem. Paskaidrojuma rakstā ir lasāms, ka Jūrmalas domes administrācijai nepieciešams piešķirt vairāk nekā vienu miljonu eiro kāda Kurzemes apgabaltiesas sprieduma izpildei un zemesgabalu izsolēs iemaksātās drošības naudas atmaksām.
Apvidus mašīnas pirktāko auto topa augšgalā skaidro ar sabiedrības novecošanos, turīgumu un ceļu stā...
Apvidus mašīnas pirktāko auto topa augšgalā skaidro ar sabiedrības novecošanos, turīgumu un ceļu stāvokli
Apvidus segmenta auto karaļvalsts – tā auto eksperti vērtē aizvadītajā gadā pirktāko automašīnu statistikas rādītājus. Privātpersonas aizvadītajā gadā reģistrējušas 18 tūkstošus braucamo, un jaunu auto segmentā pirktāko spēkratu pirmo piecinieku dala "Toyota" un "Škoda" marku apvidus mašīnas. Savukārt lietoto auto tirgū arvien dominē BMW, "Volkswagen" un "Audi".
Iekustējušies centieni mazināt ēnu ekonomiku taksometru nozarē
Iekustējušies centieni mazināt ēnu ekonomiku taksometru nozarē
Kopš dižķibeles laikiem jeb pēdējos 15 gados vērtīgākā tikšanās – tā taksometru nozares darba devēji raksturo pēdējās diskusijas ar dažādu nozaru ministriju un iestāžu ierēdņiem, kā arī nevalstiskajām organizācijām par problēmu risinājumu meklējumiem taksometru biznesā. Galvenā problēma ir daudzu strādāšana pelēkajā ekonomikā, no kā bez nodokļu nemaksāšanas izriet arī virkne citu problēmu.
Daugavgrīvā ielu līdz jūrai Rīgas dome sola sakārtot nākamajā vai aiznākamajā gadā
Daugavgrīvā ielu līdz jūrai Rīgas dome sola sakārtot nākamajā vai aiznākamajā gadā
Pēc gandrīz desmit gadu politiskiem solījumiem līdz realitātei varētu nonākt kādas salīdzinoši mazas, bet nozīmīgas ielas sakārtošanas plāni Daugavgrīvā, Rīgā. Flotes iela ir nozīmīga ar to, ka vasarās tā ir vienīgā jēdzīgā piekļuve jūrai Bolderājas iedzīvotāju tūkstošiem, bet visa gada garumā un sevišķi rudeņos pa ielu no kuģiem tiek izvestas kravas, tajā skaitā Ukrainā nokultie graudi. Sabiedrībā tagad izskan balsis, lai politiķi ielas sakārtošanai atrastu naudu.
Uzņēmēji un opozīcija vēl cer uz izmaiņām 2024. gada valsts budžetā
Uzņēmēji un opozīcija vēl cer uz izmaiņām 2024. gada valsts budžetā
Kā Latvijas ekonomikai panākt Igauniju un Lietuvu? Par šo it kā vispārīgo jautājumu trešdien turpinās runāt Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijā. Galvenais runātājs parlamenta komisijā būs darba devēji, kas jau vairākus gadus uzstāj uz darbaspēka nodokļu mazināšanu. Viņu rosinājums tomēr atsaucīgas politiķu ausis valsts nākamā gada budžeta tapšanā nav radis. Likumdevējs gan norāda, ka kaut kādas izmaiņas vēl var panākt.
Aicina vairs nepirkt vissezonas riepas
Aicina vairs nepirkt vissezonas riepas
No nākamās ziemas aizliegs tā sauktās vissezonas riepas. Tādēļ speciālisti mudina jau pašreizējos pircējus rūpīgi pārdomāt, vai tērēt naudu viena gada braukšanai.
Nepērc jaunu, izmanto atkārtoti – Latvijā jauna platforma preču remontam un nomai
Nepērc jaunu, izmanto atkārtoti – Latvijā jauna platforma preču remontam un nomai
Latvijā sadzīves atkritumu apjoms uz vienu iedzīvotāju pieaug straujāk nekā vidēji Eiropas Savienībā. Lai tas tā neturpinātos, vides organizācijas un aktīvisti arvien skaļāk iestājas par otrās dzīves došanu lietām, neļaujot tām nonākt atkritumu plūsmā. Ar šādu mērķi trešdien, 1. novembrī, tiek atklāta digitāla platforma lietovelreiz.lv, kuras mērķis ir mudināt sabiedrību iesaistīties aprites ekonomikā.
Drīzumā Saeima plāno atgriezties pie ierobežojumiem elektroniskajām cigaretēm
Drīzumā Saeima plāno atgriezties pie ierobežojumiem elektroniskajām cigaretēm
Visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, tostarp arī Latvijā, šonedēļ stājušies spēkā jauni ierobežojumi aromatizētiem karsējamās tabakas izstrādājumiem. Tas nozīmē, ka gan ražotāji, gan izplatītāji un tirgotāji pīpmaņiem vairs nedrīkst piedāvāt smēķus ar, piemēram, augļu vai mentola smaržu un garšu. Savukārt Saeima sola drīzumā atgriezties pie līdzīgiem ierobežojumiem, ko nacionālā līmenī piemēros arī elektroniskajām cigaretēm.
Ekonomisti: Dzīves dārdzību algas panāks pēc pusotra gada, daļai vēl ilgāk būs jādzīvo «mīnusos»
Ekonomisti: Dzīves dārdzību algas panāks pēc pusotra gada, daļai vēl ilgāk būs jādzīvo «mīnusos»
Šonedēļ ziņots, ka inflācija ir atkritusi divu gadu senā līmenī, ka tā turpinās mazināties un darba samaksas kāpums pašlaik jau atkal apsteidz cenu pieaugumu. Taču šīs ziņas tikai šķietami pozitīvas ir tāpēc, ka ar visu algu kāpumu ne tuvu nav noķerta dzīves sadārdzināšanās. Situētākie cilvēki cenu lēcienu panāks pēc pusotra vai diviem gadiem, bet zemo algu saņēmējiem vēl ilgāk būs jādzīvo "mīnusos", paredz ekonomisti.
LDDK aicinājums mainīt slimības lapu regulējumu: arodbiedrības pārmet darba devējiem maldināšanu
LDDK aicinājums mainīt slimības lapu regulējumu: arodbiedrības pārmet darba devējiem maldināšanu
Ja valsts negribēs mainīt darbnespējas lapu regulējumu, tai ir jāgarantē, ka ārsti slimības lapas izsniedz tikai tiem, kas patiesi ir sasirguši, nodokļu pārmaiņu gaisotnē uzsvēra Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK). Uz to atbildot, arodbiedrības norāda, ka darba devēji manipulē ar nepatiesu informāciju, bet Veselības inspekcija pauž, ka situācija ar slimības lapu izsniegšanu nepasliktinās.
Stādu audzētāji ceļ cenas un sezonu vērtē kā izdevušos
Stādu audzētāji ceļ cenas un sezonu vērtē kā izdevušos
"Ir labāk, nekā gaidījām." Tā par aizvadīto tirgošanās sezonu saka stādu audzētāji, kam daļai gan krietns uzrāviens vēl priekšā ar dēstu pārdošanu rudenī. Stādaudzētāji vērtē, ka ieņēmumi šogad ir auguši, taču daudz vairāk nācies arī tērēties, līdzīgi kā mums katram. Atšķirībā no pandēmijas sākuma gadiem daļa pircēju kļuvuši piesardzīgāki un, ja stādus vispār grib, tad tādus, no kā varēs iegūt ēdamu labumu.
Neiedota pēdējā vārda dēļ tiesai no jauna jāskata atkritumu apsaimniekotāja «Piejūra» lieta
Neiedota pēdējā vārda dēļ tiesai no jauna jāskata atkritumu apsaimniekotāja «Piejūra» lieta
Tukuma, Talsu un Jūrmalas pašvaldībām piederošā atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma "Piejūra" valdes loceklis Ēriks Zaporožecs, poligona "Janvāri" vadītājs Inārs Zaļums un bijušais darbinieks Ingvars Lerhs kādu laiku var uzelpot – apgabaltiesa ir atcēlusi viņiem pirmās instances piemēroto bargo sodu, tajā skaitā pienākumu pa visiem atmaksāt valstij četrus miljonus eiro. Taču nesodāmības sajūta, iespējams, beigsies, jo zemākās instances lēmums atcelts procesuālu neatbilstību dēļ.
Arī jaunākie dati apliecinot Rēzeknes naudas problēmas; aizņemšanās griestiem tuvojas arī citas dome...
Arī jaunākie dati apliecinot Rēzeknes naudas problēmas; aizņemšanās griestiem tuvojas arī citas domes
Pēc atkārtotas informācijas izprasīšanas Finanšu ministrija pārliecinājusies, ka Rēzeknes domei tiešām ir naudas problēmas un nav saplānoti tēriņi pat algām gada nogalei, tāpēc jaunus aizdevumus valsts nedos. Tikmēr aizņemšanās griestiem tuvojas arī citas pašvaldības, kur gan kredīti ņemti jēdzīgākām lietām par SPA kompleksa būvniecību, kā tas bija Rēzeknē.
Kā nekaitēt klimatam? Top jauns likums, sabiedrības un ekspertu uzklausīšana – lielā tempā
Kā nekaitēt klimatam? Top jauns likums, sabiedrības un ekspertu uzklausīšana – lielā tempā
Klimata un enerģētikas ministrija publiskajai apspriešanai ir nodevusi Klimata likumprojektu. Dokuments izstrādāts, lai vienkopus būtu apvienotas visas ar klimata pārmaiņām saistītās lietas, kas jau tagad vai tuvākajā nākotnē skars ikvienu cilvēku. Apjomīgais likumprojekts ar vairāk nekā 15 000 vārdu izklāstīts pussimt lapās, un iespēja sabiedrībai par to izteikties ir iedota šajā un nākamajā nedēļā. Profesionāļi jau tagad tur saskata virkni problēmu, no kurām būtiska ir sabiedrības iesaiste klimata jautājumos ne tikai tagad, bet arī jau pašā likumā.
Vairums strādājošo darbu pamestu lielākas algas dēļ; būtiski krīt visapmierinātāko darbinieku noskaņ...
Vairums strādājošo darbu pamestu lielākas algas dēļ; būtiski krīt visapmierinātāko darbinieku noskaņojums
Trīs no pieciem strādājošajiem no darba aizietu lielāka atalgojuma dēļ, un darbinieku kopējā apmierinātība ar savu darbu divu gadu laikā ir nozīmīgi samazinājusies, šai periodā būtiski krītoties tieši "ļoti apmierināto" darbinieku īpatsvaram, liecina "Kantar" pētījums. Pēdējos piecos gados esam nonākuši tiktāl, ka darbinieku apmierinātība nokritusies līdz nebijuši zemiem rādītājiem.
Ar nekritisku fanošanu par filmu «Bārbija» var iekrist kibernoziedznieku nagos
Ar nekritisku fanošanu par filmu «Bārbija» var iekrist kibernoziedznieku nagos
Filmas "Bārbija" globālā popularitāte ir piesaistījusi arī kibernoziedznieku uzmanību, kuri izmanto filmas panākumus, lai dažādos veidos izmantotu naivākos fanus. Eksperti brīdina neuzķerties uz viltus filmas noskatīšanās piedāvājumiem, aiz kuriem slēpjas vīrusi un naudas izkrāpšanas lietas. Tāpat nākamo vilni piedzīvo krāpnieku ražotās īsziņas par it kā piegādātiem pasta sūtījumiem.
Bankas audzē noguldījumu likmes, bet valsts dāsni maksā par krājobligācijām
Bankas audzē noguldījumu likmes, bet valsts dāsni maksā par krājobligācijām
No trešdienas, 2. augusta, stājas spēkā Eiropas Centrālās bankas pagājušās nedēļas lēmums nu jau devīto reizi paaugstināt galvenās procentlikmes, šoreiz par 0,25 procentpunktiem. Uz šo lēmumu reaģējušas arī mūsu komercbankas, kas savu kripatu pieliek noguldījumu likmēm. Tomēr vairāk iespējams nopelnīt, tirgojoties ar valsti, piemēram, par krājobligācijām.
Līdz ar cenu kāpumu veselības apdrošināšana degradējas – pērk, bet zemākas kvalitātes
Līdz ar cenu kāpumu veselības apdrošināšana degradējas – pērk, bet zemākas kvalitātes
Neraugoties uz cenu kāpumu, pieprasījums pēc veselības apdrošināšanas polisēm ir stabils un pat ar mazliet augšupejošiem rādītājiem. Taču krītas polišu segums, tāpēc vai nu apmaksāti ir mazāk pakalpojumi, vai arī klientiem jāvelta lielāks līdzmaksājums no pašu maciņiem. Gan polišu, gan medicīnas pakalpojumu sadārdzināšanās uzrāda vēl vienu, bet zināmu tendenci – lielākie cietēji ir mazāk turīgie.
Kredītprocentu likmju kāpums apturējis jauno mājokļu tirgu un rada darbu patērētāju sargiem
(papildi...
Kredītprocentu likmju kāpums apturējis jauno mājokļu tirgu un rada darbu patērētāju sargiem (papildināts)
Eiropas Centrālās bankas (ECB) asā rīcība, pret inflācijas kāpumu vēršoties ar "Euribor" likmju strauju celšanu, rāda rezultātu. Piemēram, jauno mājokļu tirgus Latvijā ir pilnībā apstājies. Tā norādījuši nekustamā īpašuma pārdevēji. Bankas gan runā pretī, ka kustība tirgū nav mirusi un kredītņēmēju interese rezultējas arī ar īstiem aizņēmumiem. Taču kredītņēmēji nu dodas ne tikai uz bankām, bet arī pie patērētāju tiesību sargiem.
Valsts sola atbalstu elektroauto iegādē arī uzņēmējiem; uzlādes iespējas Rīgā arvien nepietiekamas
Valsts sola atbalstu elektroauto iegādē arī uzņēmējiem; uzlādes iespējas Rīgā arvien nepietiekamas
Elektroauto publiskās uzlādes tīkla pieejamība Latvijā aug visstraujāk, salīdzinot ar kaimiņvalstīm. Tā dižojas uzņēmums "Latvenergo", kas kļuvis par lielāko uzlādes staciju skaita īpašnieku valstī un ambiciozi apņēmies līdz gada beigām dubultot uzlādes iespējas līdz piecsimt vietām. Ko lādēt būs, jo elektroauto ar valsts atbalstu arvien biežāk pērk privātpersonas, turklāt nu valdība sola atbalstu arī uzņēmējiem. Taču Rīgā var izveidoties situācija, ka ekoloģiskās mašīnas būs jābaro ar pagarinātāju no deviņstāvu māju logiem.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd