Orleāne norādīja, ka ar POTS cilvēki slimo ilgstoši. Šis sindroms var ilgt pat divarpus gadus, un cilvēks šajā laikā nav darbspējīgs.
"Diemžēl šis sindroms ir parādījies tagad vairāk sakarā ar Covid-19 saslimšanu, jo tā ir viena no iespējamajām Covid-19 komplikācijām. Tā nav saistīta tikai ar tahikardiju, tā ir kompleksa. Principā tajā ir ļoti smagi vielmaiņas traucējumi, kuri rada daudzus simptomus un gala rezultātā noved pie ilgstošas darba nespējas vai pat invaliditātes," norādīja Orleāne.
Turklāt šī sindroma ārstēšanai jāpielieto pilnīgi pretēja taktika tai, kādu ierasts pielietot rehabilitācijā pēc vīrusu saslimšanām.
"Bieži vien mēs, gribot darīt kaut ko labu, panākam tikai negatīvu efektu, un tā arī ir tā pati POTS raksturīgākā īpašība, kāpēc mediķiem ar šo sindromu ir problēmas. POTS pamatā ir disfunkcija, kas iet caur centrālo nervu sistēmu un muskuļu šūnām. Tīri klīniski tam raksturīgs tas, ka cilvēkam, pieceļoties no horizontāla stāvokļa, ļoti strauji krītas spiediens, pieaug tahikardija," skaidroja Orleāne.
No sākuma organisms cīnās un mēģina noturēt spiedienu, bet tīri fizioloģiski to nespēj, līdz ar to cilvēks nespēj nostāvēt, viņam reibst galva, smagākajos gadījumos tiek zaudēta samaņa. Bieži vien POTS slimniekiem parādās arī stipra svīšana un ir grūti veikt darbus, kas prasa smadzeņu piepūli, nemaz nerunājot par fizisku slodzi.
"Kompleksi POTS iet ar ļoti daudziem simptomiem. Diagnosticēt to ir grūti, jo ir vairākas saslimšanas, ar kurām tas simptomu ziņā sacenšas. Ir grūti atpazīt, vai ir viena saslimšana vai otra," atzina Orleāne.
Šobrīd par POTS ir aizdomas, ja cilvēks pamana izmaiņas savā veselībā tieši pēc Covid-19 pārslimošanas. Lai POTS noteiktu, ārsta uzraudzībā tiek veikti dažādi testi un mērījumi. Vadošie POTS simptomi ir jau minētā tahikardija, kas rodas, pieceļoties stāvus, un sirdsdarbības strauja paātrināšanās pie tiešām nelielas fiziskas slodzes.
"Piemēram, man ir pacients, jauns vīrietis, kurš demonstrēja – viņam, sēžot kabinetā, sirds frekvence ir 90–95 reizes minūtē, bet, pieceļoties un aizejot pāris metrus līdz durvīm, viņam šī frekvence pieaug līdz 140. Tas rada viņam ārkārtīgi sliktas sajūtas," stāstīja Orleāne.
Šobrīd visā pasaulē POTS tiek ārkārtīgi daudz pētīts, bet pētniekiem un ārstiem par to joprojām ļoti daudz kas nav skaidrs. Noskaidrots gan ir tas, ka šīs slimības gadījumā nozīmīgu lomu spēlē asinsvadu sistēma. Asinsvadu sistēmā, saslimstot ar POTS, sākas patoloģisku olbaltumu nogulsnēšanās, kas rada cirkulācijas traucējumus, stāstīja Orleāne.
Tāpat šobrīd tiek pieņemts, ka ar POTS simptomiem cilvēkiem jāsadzīvo vismaz divus, divarpus gadus, bet uz jautājumu, vai šis sindroms gadījumā nevar kļūt par hronisku kaiti, ar ko jāsadzīvo līdz pat dzīves beigām, Orleāne nevarēja atbildēt – par to datu vēl nav.
"Es nemāku atbildēt, bet tīri no manas prakses, man nav pacientu, kuriem nebūtu kaut vai minimāla, bet tomēr pozitīva dinamika. Visi mani POTS pacienti iet ar pozitīvu dinamiku. Dažam POTS ir reducējies pilnībā, un viņš ir atgriezies dzīvē, un tas ir prasījis gadu, pusotru vai divus.
Citi vēl nav atgriezušies savā pirms Covid-19 situācijā, bet viņi vienalga jūtas daudz labāk nekā pēc Covid-19. Vai būs pacienti, kuri neizveseļosies pilnībā? To es nevaru atbildēt, to rādīs laiks," atzina Orleāne.
Ārste pauda cerību, ka varbūt dažiem pacientiem tas prasīs ilgāku laiku, bet pilnīga atjaunošanās tomēr notiks visiem POTS slimniekiem.
Fizioterapeite Daiga Pulmane norādīja, ka atjaunošanās pēc smagas Covid-19 pārslimošanas vidēji notiek trīs mēnešu laikā, taču, protams, ja cilvēks saslimst ar POTS, šis process var krietni ieilgt.
"Kaut kas savas veselības labā būtu jādara jau no pirmajām dienām, kad samazinās temperatūra akūtajā Covid-19 periodā. Būtu jāsāk atjaunot savas elpošanas funkcijas un arī asins cirkulācijas funkcijas – tas ir divas galvenās, primārās [funkcijas], ar kurām kaut ko var veikt horizontālā stāvoklī pirms celšanās vertikāli, kad var veidoties POTS simptomi," stāstīja Pulmane.
Fizioterapeite ieteica vairākus vingrinājumus:
- Viens no vingrinājumiem ir labi pazīstams tiem, kas dzied korī. Tā ir vēdera jeb diafragmālā elpošana, kas ir dziļa ieelpa un dziļa izelpa – ieelpā vēderu piepūšot, izelpā samazinot.
- Nākamais vingrinājums ir – skaitot līdz četri katrā darbībā, veic ieelpu, elpu aiztur, izelpo. Tad atkal, skaitot līdz četri, ieelpo, elpu aiztur, izelpo.
- Tāpat svarīgi stimulēt asins cirkulāciju, savelkot plaukstas dūrēs un atlaižot, izkustinot pēdas, savelkot un atlaižot kāju pirkstus. Šos vingrinājumus veic 10–20 reizes.
Kad POTS jau konstatēts, visi tālāk ieteiktie vingrinājumi būs saistīti ar slodzes izturības veicināšanu, pakāpeniski pārejot no guļus pozīcijas uz sēdus, no sēdus – uz stāvus. Fizioterapija sākotnēji tiek nozīmēta vismaz uz trīs mēnešiem.
"Ja tiešām ir POTS sindroms, sevi nav jāmoka. Arī nodarbības ilgums ir neliels, sākumā 10–15, nedaudz vēlāk 20–25 minūtes. Ja redzam, ka sirdsdarbības frekvence pieaug vairāk par pieļaujamo, būs jāatgriežas zemākā pozīcijā – vai nu sēdus, vai guļus gultā," sacīja Pulmane.