4. studija

Kā meža īpašniekam neiekrist juridiski nevainojamās meža uzpircēju lamatās?

4. studija

Surdo tulkojums. Ceturtā studija

Ja pacients slimnīcā inficējas ar Covid, kurš apmaksā ārstēšanos?

«4. studija»: Ja kovids «noķerts» slimnīcā, tas neatbrīvos no pacienta līdzmaksājuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Gripas epidēmijas laikā var rasties jautājums, ja esi nonācis slimnīcā ar vienu kaiti, bet papildus saķēris vēl vienu – kurš par to maksā? Piemēram, ja, saslimstot ar kovidu, par ārstēšanos slimnīcā nav jāmaksā, bet ko tad, ja slimnīcā nonāc ar citu kaiti un tur inficējies ar kovidu – vai par to jāmaksā? Speciālisti Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija" norādīja, ka kārtība nav mainījusies, un pacienta līdzmaksājums, ja pamatdiagnoze, kuras dēļ pacients nonācis slimnīcā, nav kovids, ir jāmaksā.

"Mani atveda uz slimnīcu ar ātro palīdzību, jo man bija ļoti slikti. Gulēju 1. nodaļā, pēc tam vienā jaukā dienā vienu cilvēku aizveda uz citurieni, otrā rītā ņem analīzes – kovids ir," notikušo telefona sarunā atminas Mārīte, kur slimnīcā inficējusies ar kovidu. "Uzveda augšā, kas skaitās cita nodaļa – "Kovida nodaļa", tur es nogulēju nedēļu, un tur apkārt cilvēki runā: oi, par kovidu jau nav jāmaksā! Pēc nedēļas nāku ārā, viņi man iedod rēķinu: 164 eiro! Es divas nedēļas biju tai slimnīcā."

Mārīte ir neizpratnē – vai rēķins nav par lielu un vai viņai jāmaksā arī par to, ka slimnīcā inficējusies ar kovidu?

"Tie 160 eiro ir pacientu līdzmaksājums," paskaidroja Vidzemes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila. "Un ir tā, ka

pamatdiagnoze viņai ir noteikta cita saslimšana, kā dēļ viņa arī ir ievietota slimnīcā, līdz ar to pacientiem, atbilstoši spēkā esošiem noteikumiem, ir jāveic pacienta līdzmaksājuma maksājums par ārstēšanos slimnīcā, un kovida diagnoze ir uzstādīta kā blakus diagnoze."

Nacionālajā veselības dienestā skaidroja, ka par kovidu un citām infekcijas slimībām nav jāmaksā, ja tieši ar šo diagnozi esi ievietots slimnīcā no pirmās dienas.

"Kārtība joprojām nav mainījusies, ir un paliek vecā," apstiprināja arī Nacionālā veselības dienesta pārstāve Sintija Gulbe. "Pēc Ministru kabineta noteikumiem tā ir infekcijas slimība, attiecīgi, ja cilvēks saslimst ar Covid-19, tā ir pamatdiagnoze, un cilvēks nonāk slimnīcā tieši šī Covid-19 dēļ, tad no otrās dienas visus maksājumus veic valsts."

Bet, ja kovids nav pamatdiagnoze, tad diemžēl pacientam jāmaksā pašam par savu ārstēšanos, kas sākotnēji nav bijis kovids.

"Ja tā ir plānveida operācija vai cilvēks slimnīcā nonāk ar infarktu, vai ar lūzumu, vai jebkādu citu problēmu un ir nepieciešama uzturēšanās slimnīcā, tad attiecīgi saskaņā ar noteikumiem cilvēkam ir jāmaksā pacienta līdzmaksājums par uzturēšanos," skaidroja Gulbe.

Bet to, cik aktuāla šosezon varētu būt saslimšana un vai kovids atgriezīsies, skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes  Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis.

"Jaunas formas ir nemitīgi, šī jau ir trešā, ceturtā jaunā forma," atzina speciālists. "Šobrīd jaunā forma ir omikrona vīrusa apakšforma BA5, kas pamatā dominē, bet ASV un citur Eiropā nākamais ir jau cits apakšvariants, bet tas piemīt pie omikrona apakšvarianta."

Omikrona apakšvarianti pēc savām izpausmēm un pēc slimības smaguma, gaitas, lipīguma pakāpes ir ļoti līdzīgi, apliecināja Briģis.

Bet pacientiem jārēķinās, ka, nonākot slimnīcā savu veselības problēmu dēļ, var inficēties arī ar citām slimībām, tai skaitā  kovidu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti