«Re:Check» pēta nepatiesus apgalvojumus 150 pazīstamu cilvēku vēstulē par vakcināciju pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lielu uzmanību guva 150 cilvēku vēstule valsts augstākajām amatpersonām. Tajā viņi apšauba Covid-19 dēļ ieviesto ierobežojumu tiesiskumu, vakcinācijas nepieciešamību un prasa pārtraukt atšķirīgu attieksmi pret nevakcinētiem cilvēkiem. Taču "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check" secināts, ka daļa iebildumu balstīti apgalvojumos, kas neatbilst patiesībai.

“Re:check” pēta: 150 cilvēku vēstule, bērnu testēšana un mīts par dabisko imunitāti
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Vēstules autori atkārtoti norādīja, ka Latvijā ir neprecīza Covid-19 testēšana. Tāpēc esot jālabo visa inficēšanās statistika un jālemj, vai Latvijā vispār pastāv Covid-19 apdraudējums, kas jāierobežo tik stingriem līdzekļiem.

Vēstulē ir atsauce uz veselības ministru Danielu Pavļutu ("Attīstībai/Par!"). Runājot par skatītāju neielaišanu hokeja čempionātā, viņš esot teicis, ka testi Latvijā ir pārāk nekvalitatīvi, lai pēc tiem vērtētu veselības stāvokli.

Atradām attiecīgo Pavļuta izteikumu "RigaTV 24" raidījumā "Uz līnijas": "Piedāvājuši pat ļaut cilvēkiem, kas nav vakcinēti, bet ar testiem, tostarp ar antigēnu testiem ātrajiem, kas ir izteikti neprecīzi, tikai par 30% precīzi tie rezultāti, – ar tādiem nākt uz šīm spēlēm."

Tātad ministrs par neprecīziem nosaucis tikai antigēnu testus. Tie Latvijas infekcijas gadījumu statistikā nemaz netiek iekļauti tieši tāpēc, ka neprecīzi. Toties ātri veicami.

"Tas ir lietojams tad, kad faktiski ātri vajag dabūt šo rezultātu, testēšanas rezultātu, tas ir lietojams. Piemēram, slimnīcas situācijā, kad uztaisa antigēnu testu, tas ir pozitīvs, tad šo pacientu iespējams izolēt, paņemt viņam garo testu, un līdz garā testa rezultātam šis pacients jau atrodas kaut kādā izolācijā," skaidroja Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins.

Ja antigēnu tests ir pozitīvs, rezultāts vienmēr jāpārbauda ar polimerāzes ķēdes reakcijas testu.

Tā ir cita – izplatītākā un daudz precīzākā – metode. Tātad vēstulē paustajam secinājumam, ka inficēto nemaz nav tik daudz un stingrie ierobežojumi ir lieki, nav nekāda pamata.

Vēstulē pausti arī citi maldinoši apgalvojumi. Piemēram, Veselības ministrija, prasot pašizolāciju arī vakcinētiem iebraucējiem no trešajām valstīm, esot pati apliecinājusi, ka vakcinācija nepasargā no smagas vai letālas saslimšanas un neveicina kopējo sabiedrības drošību. Tās ir muļķības. Šāda prasība noteikta bažās par jauniem vīrusa paveidiem, jo vakcīnas aizsardzība pret tiem vēl nav pietiekami skaidra.

To, ka vakcinācija ir efektīva, pierāda Izraēla, Lielbritānija, ASV un citas valstis. Tur vakcinēto ir daudz, mirstība no  Covid-19 būtiski samazināta un atcelti daudzi ierobežojumi.

Vēstuli parakstījuši arī vairāki sabiedrībā zināmi uzņēmēji, mākslinieki un citu nozaru pārstāvji, bet ne visi sazvanītie bija gatavi par to runāt.

Piemēram, Valsts kontroles komunikācijas daļas vadītāja un kādreizējā Valsts prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne: "Tas nebūtu ētiski. Es strādāju Valsts kontrolē, kā zināms, un es neko nekomentēšu. Esmu parakstījusi, es parakstos zem visa tā, kas tur ir rakstīts. Tas arī viss."

Viņa aicināja sazināties ar Matīsu Kaļānu, kā noprotams, vienu no iniciatīvas autoriem. Kāpēc vēstule tik vienpusēja – kritizēti ierobežojumi un vakcinācija, pat nepieminot vairāk nekā divus tūkstošus, kas ar šo slimību Latvijā miruši?

"Tas, ko mēs darām kā cilvēki, mēs aizpildām vakuumu telpā. Jo par mirušajiem – par septiņiem šodien, par pieciem vakar vai četriem, vienalga cik – katru dienu mums ziņo un stāsta," sacīja Kaļāns.

Kāpēc vēstulē raksta, ka vakcīnas neveicina kopējo sabiedrības drošību, ja citu valstu piemēri liecina pretējo? Kaļāns atbildēja, ka tāds ir viņu viedoklis: "Tas ir tas, kā mēs to saprotam, jā. Mums ir tiesības uz šādu viedokli. Tāds viedoklis ir ne tikai mūsu, parasto cilvēku, pusē, bet ir vairāki avoti un resursi, kas arī uzskata šādi."

Kaļāns arī atkārtoja, ka vēstules autori tikai uzdod jautājumus un vēloties diskusiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti