Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Merkele – par ātru ES budžeta pieņemšanu

Panorāma

Panorāma

Pieaug ar koronavīrusu inficēto skaits

Viss atkarīgs no pašu apzinīguma. Kā pašizolāciju ievēro ceļotāji Latvijā?

Cilvēkiem, kas Latvijā ierodas no ārvalstīm, kurās 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem pārsniedz 15, ir obligāti jāievēro pašizolācija 14 dienas. To, vai ceļotāji pašizolāciju ievēro, Valsts policija kontrolē pārsvarā telefoniski. 

Līva Pavārniece mikroblogošanas vietnē "Twitter" rakstīja, ka atgriezusies Latvijā no Lielbritānijas un pašlaik pašizolējas lauku īpašumā. Līdz Nīderlandei no Lielbritānijas braukusi ar prāmi. No Nīderlandes ar auto uz Vāciju, tālāk caur Poliju  un līdz Latvijai. Uz prāmja cilvēki lietojuši sejas maskas, tāpat maskas lietojuši cilvēki gan Vācijas veikalos, gan Polijā.  

"Robežas gan visur ir vaļā un iebraucēji netiek kontrolēti. Viss atkarīgs no pašu apzinīguma," rakstīja Līva Pavārniece.

Pašlaik Slimību profilakses un kontroles centra publicētajā sarakstā ir astoņas valstis, no kurām atgriežoties jāievēro obligāta 14 dienu pašizolācija.

Valsts policija no robežsardzes saņem sarakstus ar atbraukušajiem, kas aizpildījuši apliecinājumus ievērot pašizolāciju, un pārsvarā telefoniski cilvēkus kontrolē un atgādina par nepieciešamību pašizolēties. 

Precīzi izkontrolēt un uzraudzīt var tikai tos, kas ierodas, šķērsojot Latvijas--Krievijas un Latvijas--Baltkrievijas robežu, kā arī tos, kas no citām Eiropas valstīm ierodas ar prāmi, autobusu vai lidmašīnu. Pārējos gadījumos jāpaļaujas uz Lietuvas un Igaunijas robežsargu sniegto informāciju.  Bet arī kaimiņvalstu robežsargi sniegs ziņas tikai par tiem, kas šķērsojuši ārējo robežu.

"Pilnībā mēs nevaram būt droši, ka ir 100% visa informācija par personām, kas ieradušās no citām Eiropas Savienības valstīm vai no kādas trešās valsts, jebkurā gadījumā mums šāda informācija var būt tik daudz, cik kolēģi no Lietuvas vai Igaunijas iesūta. Cik viņa ir pilnīga, šādas informācijas mums nav, bet, kā jau minēju, informāciju mēs saņemam arī no kaimiņiem," Latvijas Televīzijai sacīja  Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks  Normunds Krapsis.

Valsts robežsardzē skaidroja, ka, pārvietojoties Šengenas zonas ietvaros, apliecinājumi tiešām netiek ņemti un informācijas aprite nenotiek. "Protams, ka iekšējās robežas ir atvērtas un nekādi personu pārvietošanās ierobežojumi nav, līdz ar to, cik daudz cilvēku ieceļojuši Latvijā, šķērsojot iekšējās robežas, to pateikt nav iespējams," uzsvēra Valsts robežsardze, norādot, ka kontroles trūkums cilvēkus neatbrīvo no atbildības un pienākuma ievērot obligātu pašizolāciju, ja sanācis būt kādā no valstīm, par kuru izplatīts brīdinājums.

Arī Veselības ministrija (VM) aicina ziņot par pašizolācijas pārkāpējiem. "Ja jūsu rīcībā ir informācija, ka tik tiešām Latvijā ir sabraukuši ārvalstnieki no valstīm, no kurām ierodoties ir jāievēro pašizolācija, bet pašizolācija netiek ievērota, tad mēs aicinātu šo informāciju nodot Valsts policijai, jo tā ir vienīgā iestāde, kas var pievērst uzmanību ārvalstniekiem," sacīja VM Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa.

Cik daudz Eiropas valstu pilsoņu neievēro obligāto pašizolāciju, nevienai no oficiālajām iestādēm nav precīzu datu. Tā kā saslimstība atkal pieaugusi, VM galvenais infektologs Uga Dumpis trešdien norādījis uz nepieciešamību izvērtēt ballīšu apmeklējumu, kā arī izvērtēt vajadzību tikties ar cilvēkiem, kuri nesen atgriezušies no ārzemēm. 

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības dēļ no 12. marta līdz 10. jūnijam Latvijā bija izsludinātā ārkārtējā situācija. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas, tāpēc arī turpmāk ir noteikti vairāki ierobežojumi un piesardzības pasākumi.

Līdz jūnija beigām pasākumos iekštelpās tika ļauts pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku. No jūlija pasākumos ārā drīkst pulcēties 1000 cilvēki; no augusta šie griesti būs - 3000 cilvēku. Ierobežojumi iekštelpās atkarīgi no telpas lieluma. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Bet sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.

Šonedēļ trīs dienās kopumā reģistrēti jau 17 saslimšanas gadījumi. Ja vairākiem Covid-19 inficēšanās gadījumiem nebūs izsekojams infekcijas avots, būs jāatgriežas pie stingrākiem ierobežojumiem, brīdinājis Slimību profilakses un kontroles centrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt