Ventspilī izmitināti bēgļi no Ukrainas; darbojas Brīvprātīgās humānās palīdzības centrs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ventspilī ieradušās bēgļu ģimenes, kuras izmitina Ventspils Augstskolas dienesta viesnīcā. Viens no bērniem saslimis, un viņam bijusi nepieciešama medicīniska palīdzība. Zināms, ka ceturtdien no Varšavas ieradīsies vēl viena ģimene. 

Tikmēr pilsētā turpinās aktīva ziedojumu vākšana Ukrainas iedzīvotājiem. No 1. marta Ventspilī, Andreja ielā 11, darbojas Brīvprātīgās humānās palīdzības centrs. 

Ventspilī izmitināti bēgļi no Ukrainas; darbojas Brīvprātīgās humānās palīdzības centrs
00:00 / 05:06
Lejuplādēt

Ludmila ir pensionāre, viņa Ventspilī ir kopā ar vēl pieciem ģimenes locekļiem – kopā trīs sievietes un trīs bērni. Protams, tā bijusi paniska bēgšana, pastāstīja sieviete, taču viņām izdevies iekļūt autobusā. Ludmila vairāk domā par palikušajiem Ukrainā. 

“Mēs pārdzīvojam par tiem, kuri tur mokās. Mēs guļam siltā gultā, esam nomazgājušies, bet tur cilvēki iet ar kājām, bērni izsalkuši un nosaluši. Ir nakts, un viņi tur stāv uz ielas. Nu, protams, mums bija sausā pārtika, mazdēlam pacēlās šodien temperatūra. Mums ir labi, jo jūs esat mūs labi uzņēmuši, bet ļoti pārdzīvojam par tiem, kuri ir ceļā ar bērniem,” izjūtās dalījās Ludmila.

Ar apbrīnojumu patriotismu un ārēju mieru viņa stāstīja par to, ka kaujā par dzimteni devies viņas dēls un arī mazdēls, arī pati ietu, ja vien būtu tur, atzina Ludmila.

“Dodas pretī nāvei, mirst tādi jauni puikas. Redzēju, pie armijas daļām stāv veci vīri, viņiem jau pāri sešdesmit, neviens neatsakās, ir tikai atsevišķi gadījumi, kad kāds cenšas kaut kur paslēpties vai aizbēgt.

Ja jums tā būtu, jūs taču arī pastāvētu par savu.

Dēls palika un vecākais mazdēls, viņam maijā paliks 19. Visus autobusā pārbaudīja,” Ludmila pastāstīja. 

Tagad Ludmila ar ģimeni apmetusies Ventspils Augstskolas dienesta viesnīcā. Tā ir vieta, kur Ventspilī izmitinās bēgļus.

Tikmēr Andreja ielā 11, kur Ventspilī izvietots Brīvprātīgās humānās palīdzības centrs, visu laiku notiek brīvprātīgo darbs, kur cilvēki ziedo nepieciešamās lietas Ukrainas iedzīvotājiem.

Palīdzības centra durvis ver dažāda vecuma cilvēki, gan pavisam jauni, gan pensionāri, kuri nepārtraukti nes dažādas nepieciešamās lietas, kas tiek šķirotas, lai pēc tam koordinēti tiktu nogādātas līdz Ukrainas–Polijas robežai. Agnese Pastare ir “Rotary” kluba prezidente un viena no brīvprātīgajām.

“Mēs plānojam šajās brīvdienās, ka fūre ies uz Ukrainas pusi. Šobrīd Ukrainā iebraukt nav iespējams, līdz ar to Polijā ir izveidoti trīs lieli loģistikas centri. Mēs esam sazinājušies ar vēstniecībām, kas koordinē šo procesu. Mums ir galvenais nogādāt līdz Ukrainas robežai Polijas pusē. Ukraiņi sūta pretī armijas konvojētas mašīnas, kas ved iekšā Ukrainā, tā tas šobrīd notiek,” pastāstīja Agnese Pastare. 

Ventspilniece Helēna Koha ir brīvprātīgā, kura ienes palīdzības centrā paprāvu daudzumu ar mantām.

“Atnesu uzlādes ierīces – ''power bank'', tualetes papīru un veļas ziepes, jo es zinu, ka tās ātri beidzas. Kā brīvprātīgā pieteicos palīdzēt, lai novirzītu domas, saorganizēt, sapakot, nevis sēdēt mājās, lasīt ziņas,” teica Helēna Koha. 

Tikmēr brīvprātīgā Dace, kura sagaida cilvēkus,

aicina visus būt līdzjūtīgiem un neveicināt sabiedrības šķelšanos.

 

“Ar agresiju un dusmām mēs neko dzīvē nepanāksim, mēs varam panākt ar empātiju, ar palīdzēšanu un sapratni; ja cilvēks tagad dara kaut vai mazu sīkumiņu, tad pasaule kļūs labāka un šis murgs beigsies. Nevienam cilvēkam nav jāiet bojā no lodēm, no bumbu sprādzieniem, zem sagruvušām mājām, tas vienkārši ir briesmīgi,” uzskata Dace. 

Ventspils Augstskolas dienesta viesnīcā varētu uzņemt līdz pat 500 bēgļiem, nepieciešamības gadījumā 130 vietas būšot arī Piejūras kempingā. Zināms, ka divi vīrieši no Kuldīgas – Matīss un Mārtiņš – ir saņēmuši atļauju un ar saviem privātajiem autobusiem var iebraukt Ukrainā līdz pat 30 km attālumā, kur ieved degvielu un atpakaļceļā nogādā cilvēkus līdz robežai.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins 21. februārī atzina Doneckas un Luhanskas "tautas republiku" neatkarību no Ukrainas. Putins piedraudēja Ukrainai, paužot virkni prasību. Dažas dienas vēlāk - 24. februārī - Putins paziņoja, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicināja Ukrainas armiju "nolikt ieročus". 

Krievijas iebrukums Ukrainā izsauca demokrātiskās pasaules vēl lielāku nosodījumu un nākamos sankciju soļus pret Krieviju.

Latvija gatavojas uzņemt 10 000 iespējamo Ukrainas bēgļu. Vēstīts, ka iespējamo Ukrainas bēgļu uzņemšanai Latvijā varētu būt vajadzīgi 34,7 miljoni eiro. Latvijas valstspilsētas ir gatavas uzņemt līdz 6000 Ukrainas bēgļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti