Valdība vēl nespers otro soli Covid-19 ierobežojumu atvieglošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ministru kabinets sēdē otrdien, 27. aprīlī, pēc plašām debatēm nolēma vēl nespert otro soli Covid-19 ierobežojumu atvieglošanā. Šāds lēmums pieņemts saistībā ar Covid-19 saslimstības pieaugumu pēdējās trīs nedēļās. Vienlaikus valdība lēma pēc divām nedēļām vēlreiz vērtēt īpaši āra pasākumu ierobežojumus.

Eksperti piesardzīgi

Šā gada 1. aprīlī, lemjot par pirmo soli atvieglojumu mazināšanā, valdība vienlaikus nolēma arī, ka pēc trim nedēļām vērtēs turpmāko atvieglojumu ieviešanas iespējas. Tiesa, tas saskaņā ar valdībā iepriekš lemto būtu iespējams vien tad, ja 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju nepārsniegs 320, taču patlaban tas ir virs 400.

Operatīvās vadības grupas (OVG) piesaistītās ekspertu grupas pārstāvis Vladislavs Vesperis norādīja, ka patlaban nav nekāda pamatojuma spert otro soli ierobežojumu mazināšanai.

Vesperis valdības sēdē norādīja, ka jaunu atvieglojumu ieviešana būtiski paaugstinātu risku turpmākam Covid-19 inficēšanās kāpumam. Viņš atgādināja, ka minētais 320 gadījumu rādītājs nav sasniegts. Tieši pretēji – Covid-19 saslimstība pārsniegusi 400 gadījumus, pirmā soļa robežslieksni. Proti, pašreizējā saslimstības ar Covid-19 situācijā nebūtu iespējams atbalstīt jau ieviestos pirmā soļa atvieglojumus.

Ekspertu grupas pārstāvis Vesperis uzsvēra arī, ka Latvijā nav sasniegta vakcinācijas aptvere, kas būtiski mazinātu Covid-19 izplatību. Pirmo poti pret Covid-19 saņēmuši 13,9% pieaugušo Latvijas iedzīvotāju, kamēr kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā, kur arī tiek spriests par jauniem atvieglojumiem, šis rādītājs ir divreiz augstāks, klāstīja ekspertu grupas pārstāvis.

Stingru ierobežojumu scenārijs gan šobrīd netiek apspriests, tomēr ļoti rūpīgi jāseko līdzi notikumu attīstībai.

"Ieviest lokdaunu neviens nav gatavs, bet, ja saslimstība pieaug par 20% nedēļā, tad ir jārīkojas," brīdināja OVG un Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis.

Valdībā domas dalās

Daļa ministru aicināja padarīt pieejamu lielu daļu pašlaik nepieejamu pakalpojumu un pasākumu, norādot, ka daudzi ierobežojumi ir neloģiski.

Vairāki sēdes dalībnieki aicināja ļaut darboties kafejnīcu āra terasēm, kā arī ļaut ārpus telpām nodarboties ar dažāda veida aktivitātēm, lai nemudinātu sabiedrību pulcēties, slēpjoties telpās. Ekspertu grupa argumentēja, ka katrs šāds solis palielina cilvēku pārvietošanos, tajā skaitā palielina cilvēku skaitu sabiedriskajā transportā, kas ir viens no būtiskiem inficēšanās riska avotiem

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija) norādīja: "Mēs kā postsociālistiska valsts, no vienas puses, uzliekam stingrus ierobežojumus, un sabiedrība izliekas, ka šos ierobežojumus ievēro. Tas, ko redzam no pasažieru pārvadājumiem, tas, ka iedzīvotāju mobilitāte pēdējās nedēļās ir stipri augusi, pieaugusi par 20%."

Arī citi ministri minēja, ka sabiedrība ir nogurusi un ierobežojumus neievēro. Par agresijas pieaugumu sabiedrībā ziņoja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”):

"Ir paaugstinājusies agresija vismaz 3 reizes, [..] es saprotu, ka uz mums gulstas liela atbildība, bet par šiem aspektiem mums ir jādomā”.

Tikmēr premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") secināja – lai gan saslimstība ir augusi, Latvijai vismaz pagaidām ir izdevies izvairīties no tā sauktā trešā saslimstības viļņa, kas ir skāris daudzas Eiropas valstis, tajā skaitā kaimiņvalstis.

Valdības vadītājs atgādināja, ka saslimstība ar Covid-19 Latvijā turpina pieaugt, tāpat slimnīcās nemazinās ar Covid-19 saslimušo skaits. "Mēs līdz šim esam noturējuši trešo vilni. Eksperti saka, ka nav pareizi atcelt ierobežojumus (..)."

Pēc izglītības ministres Ilgas Šuplinskas (Jaunā konservatīvā partija) un ārlietu ministra Edgara Rinkēviča  ("Jaunā Vienotība") ieteikuma valdība lēma, ka esošie ierobežojumi paliek spēkā līdz 11. maijam, kad Ministru kabinets sēdē atkārtoti vērtēs ierobežojošos pasākumus, tostarp ārtelpās.

Izglītības ministres ieskatā izglītības un arī sporta pasākumu rīkošana ārtelpās gan būtu jāatvieglo jau no 10. maija. Savukārt ārlietu ministrs sprieda, ka vairāk jādomā par iedzīvotāju plašāku vakcināciju, proti, jādod iespēja vakcinēties pret Covid-19 ikvienam, kurš to vēlas, ne tikai prioritārajās grupās esošajiem.

Ministrs Rinkēvičs atzīmēja, ka viņam nav saprotams tas, ka valdība nespēj nodrošināt saprātīgus vakcinācijas procesus un vienlaikus prasa sabiedrībai pagaidīt ar ierobežojumu mīkstināšanu.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") valdības sēdē paziņoja, ka no 3. maija vakcinācijai pret Covid-19 varēs pieteikties jebkurš, ne tikai prioritārajās  grupās esošie.

KONTEKSTS:

Valdība pirmajā solī nolēma pēc ārkārtējās situācijas beigām no 7. aprīļa atvērt visus veikalus, saglabājot ierobežojumus tirdzniecības centriem. Nākamajā – otrajā solī – pēc trim nedēļām (pie nosacījuma, ja kumulatīvais rādītājs nepārsniedz 320 gadījumus uz 100 000) bija plānots atļaut tirdzniecības centriem strādāt bez ierobežojumiem, ēdināšanu ārtelpās u.c.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti