Sporta ziņas

Eiropas 2.divīzija golfā

Sporta ziņas

Baltijas čempionāta posms motošosejā

Pārbaudes spēle basketbolā Latvija - Slovākija

Vai Covid-19 lipīgāka varianta dēļ jāmaina drošības noteikumi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 izplatībā satraucošas tendences – Latvijā divu nedēļu kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju ir nedaudz virs 39, bet tieši pirms nedēļas bija 30,7. Tas lielā mērā ir vīrusa delta varianta dēļ, kurš ir divreiz lipīgāks par iepriekšējiem Covid-19 variantiem. Tāpēc rodas jautājums, vai pietiek ar pašreizējiem drošības noteikumiem sabiedriskās vietās, vai arī tie būtu jāpārskata.

Iepriecinošās ziņas par Covid-19 slimnieku skaita mazināšanos šobrīd ir apsīkušas. Vīrusa delta variants, kurš sācis dominēt arī Latvijā, ir vismaz divreiz lipīgāks par iepriekšējiem Covid-19 variantiem, un inficēto skaits atkal sāk pieaugt. Delta variantam ir augsts reproduktivitātes koeficients jeb skaitlis, kas apzīmē vīrusa spēju inficēt citus cilvēkus.

Par to jau mēneša sākumā brīdināja infektologs Uga Dumpis: “Šāds skaitlis ir līdzīgs tai infekciozitātei, kas ir vējbakām un cūciņām. Tātad tās ir augsti lipīgas slimības.”

Lai gan vīruss mainās un kļūst lipīgāks, ieteikumi sabiedrībai, lai izvairītos no inficēšanās, nav būtiski mainījušies. Piemēram, lietotne "Apturi Covid-19", nosakot kontaktpersonas, joprojām rēķina 15 minūšu kontaktu un divu metru attālumu.

“Tās ir Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra kopējās rekomendācijas par kontaktpersonām un šo laiku un attālumu,” skaidroja SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Covid-19 kontaktpersonu noteikšanā šobrīd tiek ņemts vērā arī vakcinācijas fakts.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) norādīja, ka ieteikumi paliek nemainīgi. Tiesa, tajos šobrīd nav norāžu par divu metru distanci un laika intervālu.

Pasaules Veselības organizācijas atbilde:
“Mūsu ieteikumi paliek nemainīgi. Indivīdiem PVO iesaka “Darām visu!” pieeju, lai kontrolētu turpmāku Covid-19 izplatīšanos un bažas izraisošos variantus, lai pasargātu sevi un citus. Tas nozīmē ievērot sabiedrības veselības un sociālos pasākumus, tostarp saglabāt fizisku distancēšanos, valkāt maskas, mazgāt rokas, izvairīties no lieliem pūļiem un pēc iespējas izvēlēties atvērtas vietas vai labi vēdināmas telpas.”

Vienlaikus ir valstis, kas bažās par iedzīvotāju veselību nosaka papildu rekomendācijas. Piemēram, pavasarī, izplatoties Covid-19 Lielbritānijas jeb alfa variantam, Vācijā daudzviet noteica, ka sabiedriskajā transportā vairs nederēs auduma maskas.

Tikmēr Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka vismaz pagaidām Latvijā nav plānots drošības rekomendācijas mainīt. Bet vai pietiek ar vecajām rekomendācijām laikā, kad izplatās daudz lipīgāks vīrusa variants?

Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Solvita Olsena uzskata, ka noteikti nepietiek: “Sen ir zināms, ka 15 minūtes nepalīdz. Divi metri – nekad neviens nav pierādījis, ka diviem metriem telpās ir izšķirīga nozīme. Ja mēs turpināsim trallināt par 2 metriem, 15 minūtēm un vēl citas blēņas, tad mēs pazaudēsim vēl vairāk nekā līdz šim esam milzu zaudējumus cietuši. Mums ir vēl vairāk iespēju pazaudēt, jo vīrusa delta paveids ir ļoti negants. Mums ir visas iespējas zinātniski mainīt savu izturēšanos pret vīrusu un sevi pasargāt.”

Solvita Olsena pati ir saņēmusi Covid-19 vakcīnas abas devas un joprojām sabiedriskās vietās turpina lietot respiratoru, kā arī, atsaucoties uz ārvalstu speciālistu ieteikumiem, iesaka citiem publiskās vietās neaizmirst par drošas sejas maskas lietošanu.

Arī Pasaules Veselības organizācija ieteikumos norāda gan uz vakcinācijas nozīmīgumu, gan vajadzību lietot sejas maskas. Ņemot vērā salīdzinoši nelielo vakcinēto skaitu, PVO riska grupām un gados vecākiem cilvēkiem iesaka lietot medicīniskās sejas maskas.

KONTEKSTS:

Pirmais Covid-19 uzliesmojums Latvijā piedzīvots 2020. gada martā, kad valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, kas beidzās 9. jūnijā, jo vasarā vīrusa izplatība norima. Tomēr rudenī uzliesmojums atsākās, tāpēc valdība noteica otro ārkārtējo situāciju, kas beidzās 2021. gada 6. aprīlī.

Arī šovasar Latvijā ierobežojumu ir mazāk, jo 14 dienu kumulatīvais saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju ir zem 100 gadījumiem. Cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātu pulcēšanās ierobežojumu nav, tomēr arī privātos pasākumos jāuzrauga, vai visiem tie ir. Sertifikāta turētāji kafejnīcās un krogos drīkst sēdēt iekšā. Ēstuvju terasēm atcelts darbalaika ierobežojums, bet veikalos vienlaikus drīkst būt vairāk cilvēku. Cilvēki ar Covid-19 sertifikātu kolektīvos drīkst nevilkt masku, bet iedzīvotājiem bez tā maska jāvelk.

Ja saslimstības kumulatīvais rādītājs nokritīs zem 20 gadījumu atzīmes, tad ierobežojumus mazinās. Ja rādītājs pārsniegs 120 atzīmi, tad – pastiprinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti