Rīta Panorāma

Skype intervija ar Ričmondu Vildi

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Skype intervija ar Ugu Dumpi

Uga Dumpis: Pašlaik izskatās, ka Covid-19 izplatība Latvijā tiek kontrolēta

Pagaidām izskatās, ka Latvijā ieviestie pasākumi ierobežo Covid-19 izplatīšanos, un “infekcija tiek kaut kādā veidā kontrolēta”, bet nav izslēgts, ka, situācijai mainoties, būs nepieciešami stingrāki pasākumi, LTV “Rīta panorāmai” atzina Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, profesors Uga Dumpis.

Saslimšanas gadījumu skaita pieaugums bija neizbēgams, jo ar repatriācijas reisiem pirms divām nedēļām atgriezās vairāki tūkstoši cilvēku, un lielāka daļa saslimšanas gadījumu sākotnēji bija tieši cilvēkiem, kuri atbraukuši no ārzemēm, un viņu tuviniekiem, paziņām, kolēģiem, norādīja Dumpis.

Tas, ka parādās neizsekojamie inficēšanās gadījumi, ir satraucoši, bet aizvien gadījumu skaits ir neliels, sacīja Dumpis.

Profesors norādīja, ka tagad vajadzētu samazināties no ārzemēm ievesto gadījumu un atbraucēju kontaktpersonu inficēšanās skaitam, paliks tikai vietējais saslimšanu skaits, un tikai tad būs redzami īstie skaitļi.

Viņš sacīja, ka pēdējās nedēļas laikā katru dienu reģistrēts aptuveni vienāds inficēšanās skaits, kas nozīmē – “infekcija tiek kaut kādā veidā kontrolēta”.

Pagaidām izskatās, ka Latvijā ieviestie pasākumi ierobežo infekciju, sacīja Dumpis.

Viņš atzina, ka izskan ierosinājumu darīt kaut ko vairāk, slēgt kaut ko, bet viņš tam nepiekrīt, “jāskatās uz skaitļiem”. Viņš gan neizslēdz, ka būs jāpastiprina ierobežojumi, bet pagaidām jāmācās sadzīvot ar jauniem noteikumiem epidēmijas laikā.

Profesors arī skaidroja, ka gadījumā, ja lielākā daļa sabiedrības ierobežojumus ievēros, infekcijas izplatīšanos varēs mazināt; mērķis ir panākt, lai tos ievērotu pēc iespējas lielākais procents iedzīvotāju.  

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi. Tāpat noteikts, ka brīvdienās daļēji slēgti tirdzniecības centri.

25. martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem, kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā. Pēc epidemiologu teiktā, Latvija nonākusi epidēmijas otrajā fāzē, tāpēc jābūt īpaši uzmanīgiem.

Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem. Tāpat valsts mobilizējusi līdzekļus nedaudz vairāk kā 2 miljardu eiro apmērā. Valdības darbs turpinās attālināti. 

Marta beigās valdība lēma piešķirt 8 miljonus eiro piemaksām mediķiem Covid-19 krīzes laikā. Piemaksas mediķiem būs dažādas, un maksimālais apmērs sasniegs 50% no algas.

 

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti