Panorāma

«Air Baltic» gatava atsākt lidojumus 13. maijā

Panorāma

Nīderlandē Covid-19 ūdeļu fermās

Bibliotēkas telpas par 11 000 eiro mēnesī

Tukuma pašvaldība par bibliotēkas telpām politiķa Kampara firmai mēnesī maksā 11 000 eiro

Covid-19 krīzes laikā daudzi uzņēmēji vēršas pie valsts un pašvaldībām ar lūgumu uz laiku samazināt vai atcelt telpu nomas maksu. Tikmēr apgrieztā situācijā nonākusi Tukuma pašvaldība. Tā novada bibliotēkas vajadzībām jau vairāk nekā 10 gadus īrē telpas no politiķim Artim Kamparam piederoša uzņēmuma. Pašvaldība cer, ka krīzes laikā visai apjomīgo nomas maksu varētu samazināt vismaz uz pusi.

Ēka, kurā atrodas Tukuma bibliotēka, nepieder pašvaldībai, bet kādam privātam uzņēmuma SIA "Ronis". Un pašvaldība par telpu nomu ik mēnesi maksā uzņēmumam teju 11 000 eiro. Covid-19 krīzes laikā bibliotēka ir apmeklētājiem slēgta, un pašvaldība vērsusies pie uzņēmuma ar lūgumu nomas maksu samazināt.

"Mēs redzam, ka vismaz pusi no šīs summas varētu atlaist," sacīja Tukuma novada domes pārstāvis Jānis Tomels (Nacionālā apvienība).

Lai arī bibliotēkas apmeklētāji ienākumus pašvaldībai nenesa, tā lūgumu uz krīzes laiku samazināt nomas maksu pamato ar Covid-19 kopējo ietekmi uz novada budžetu. Piemēram, dome pārcēlusi nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņu.

"Un arī, protams, Tukuma novada domei ir palielinājušies izdevumi, kas ir saistīti ar izglītojamo ēdināšanu un dažāda veida pabalstiem," piebilda Tomels.

SIA "Ronis" pieder ilggadējam partijas "Vienotība" politiķim Artim Kamparam. Uzņēmumu vada vēl viens "Vienotības" biedrs Ilvars Auseklis.

Kā abi norādīja Latvijas Televīzijai, uzņēmuma iespējas uz laiku samazināt nomas maksu atkarīgas no tā, vai banka ļaus atlikt maksājumus kredītam, kas tika ņemts bibliotēkas ēkas – agrāk kluba un kinoteātra – atjaunošanai.

"Tādu vēstuli, protams, esam saņēmuši, to nevar noliegt. Covid-19 krīze ietekmē laikam teju visus Latvijā, bet saistībā ar iznomājamo objektu – nepeldamies ne dzīvā naudā, ne lielā peļņā, naudas plūsma ir sabalansēta, un esmu jau mutiski griezies bankā, lai lūgtu arī mēs kredītbrīvdienas uz laiku," sacīja Auseklis.

"Mutiski to banka ir apstiprinājusi, līdz ar to, ja tas process beigsies, neapšaubāmi, mēs dosim šādu samazinājumu," teica Kampars, norādot, ka uzņēmums kredītu par ēkas atjaunošanu maksās vēl 20 gadus.

Pēc Kampara teiktā, bibliotēkas ēkā savulaik investēti vairāk nekā divi miljoni eiro. Līgums ar pašvaldību par telpu nomu tika noslēgts 2008. gadā uz 15 gadiem. "Līgums ir slēgts laikā, kad nepastāvēja Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka, ka šāda veida darbībām ir nepieciešams iepirkums. Jau kāds pusotrs miljons eiro ir samaksāti par šo nomu," sacīja Tomels.

Tobrīd Tukuma domi vadīja tagadējais "Jaunās Vienotības" valdes loceklis Juris Šulcs. Viņš kategoriski nepiekrīt, ka apjomīgais līgums būtu pašvaldībai neizdevīgs, uzsverot – pašvaldībai bibliotēkas vajadzībām piemērotu telpu nebija un aizņemties remontam valsts nav ļāvusi.

"Telpas, kur atradās bibliotēka, bija nožēlojamas, viņa tika mētāta no vienas, uz otru, uz trešo vietu. (..) Principā vienīgais piedāvājums, kas arī bija gatavs ieguldīt savus līdzekļus, jo visi jau būtu gatavi iznomāt, ja pašvaldība pati atremontē. Šādus projektus realizē gan Tukums, gan Saldus realizē," sacīja Šulcs, norādot, ka jautājums par bibliotēkas telpām skatīts daudzās domes sēdēs. "Deputāti, saprotot šo situāciju, tā arī balsoja, tas nebija kaut kāds aizmugurisks lēmums, publika tika informēta. Tāpat arī KNAB izskatīja visu šo procesu un neatzina, ka pārkāpts kaut kas būtu."

Pašreizējā Tukuma domes vadība ar noslēgto līgumu nav tik apmierināta, tomēr arī pārtraukt to pirms termiņa beigām 2023. gadā pagaidām negrasās, vienlaikus atzīstot, ka sankcijas par līguma laušanu nedraud. "Ir sešus mēnešus iepriekš jābrīdina, ja grib uzteikt līgumu, bet katrā gadījumā ir jābūt tad iespējai bibliotēku pārvietot," teica Tomels.

Šobrīd tiekot apsvērts 2023. gadā bibliotēku pārvietot uz kādām pašvaldībai piederošām telpām. Tur gan būtu nepieciešams remonts un tātad atkal – pamatīgi ieguldījumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt