Dienas ziņas

Slovēnijā strauji pieaug ar Covid-19 saslimušo skaits

Dienas ziņas

Spānijā Covid-19 gadījumu skaits pārsniedz miljonu

TM spiesta skaidrot pašas izteikumus par dievkalpojumiem

Tieslietu ministrija spiesta skaidrot pašas izteikumus par dievkalpojumiem

Sašutuma vētru sociālajos tīklos trešdien, 21. oktobrī, izpelnījās kādas Tieslietu ministrijas (TM) amatpersonas paziņojums, ka uz reliģisku organizāciju rīkotajiem dievkalpojumiem valstī noteiktie Covid-19 pulcēšanās ierobežojumi neattiecas, jo "dievkalpojumi nav uzskatāmi par privātu vai publisku pasākumu. Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") šo paziņojumu nosaukusi par kļūdu, tāpēc arī TM dabūja taisnoties par aplamajiem izteikumiem.

Pagājušajā nedēļā valdība lēma noteikt lielākus pulcēšanās ierobežojumus un uzdot valkāt sejas maskas virknē publisko iekštelpu. Privātos pasākumos atļauts pulcēties ne vairāk kā 30 cilvēkiem, bet privātos pasākumos ārtelpās nedrīkst pulcēties vairāk par 300 cilvēkiem.

TM pārstāve: Uz dievkalpojumiem pulcēšanās ierobežojumi neattiecas

Plašu rezonansi trešdien izpelnījās TM amatpersonas izteikumi. Proti, ministrijas nozaru politikas departamenta direktore Olga Zeile aģentūrai LETA sacīja, ka reliģisko organizāciju garīgā personāla savu pienākumu ietvaros noturētie dievkalpojumi neesot uzskatāmi ne par privātu, ne par publisku pasākumu.

"Šis viedoklis nav mainījies kopš pavasara. Arī turpmāk TM un reliģiskās organizācijas pieturēsies pie šāda traktējuma.

Tas nozīmē, ka uz reliģiskajām organizācijām neattiecas tādi noteikumi kā cilvēku skaita ierobežojums iekštelpās un ārtelpās," ir pārliecināta Zeile.

Veselības ministre iebilst  prasības attiecas arī uz baznīcām 

Šie izteikumi pārsteidza veselības ministri Ilzi Viņķeli (“Attīstībai/Par!”), kura sociālās saziņas vietnē "Twitter" rakstīja: "Ziņa, ka uz baznīcām neattiecas epidemioloģiskās drošības prasības, nav pareiza. Attiecas. Gan maskas, gan telpu piepildījuma apjoms, gan distance. Un tie ir publiski pasākumi."

Ministre jau otrdien, 20. oktobrī, sabiedrību aicināja izbeigt meklēt radošus risinājumus, kā apiet jau tā salīdzinoši maigos ierobežojumus.

"Ar šo radošumu mēs nekādā veidā neapmānīsim vai nepierunāsim vīrusu neizplatīties. Ar šo radošumu, kurš šajā gadījumā nekādā veidā nav vēlams, mēs vienkārši pastiprināsim vajadzību pēc striktākiem un plašākiem ierobežojumiem," teica Viņķele.

TM vēlāk atzina – baznīcām ir saistoši ierobežojumi 

TM savas darbinieces izteikumus Latvijas Televīzijai bija gatava skaidrot vēlā pēcpusdienā. Ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina apliecināja – dievkalpojumos ielaižot tikai pusi no cilvēku daudzuma, kāds telpā reāli varētu atrasties. Bet veselības ministres paustajam, ka dievkalpojums ir publisks pasākums, pilnībā piekrist nevarot. 

"Tas nav kā publisks pasākums, jo to īpaši neorganizē, bet uz to attiecas ierobežojumi kā uz publiskas telpas apmeklējumu,

proti, cilvēku skaits, kas ienāk [ir ierobežots], ir jālieto dezinfekcija un jālieto maskas. Baznīcas durvis nekad nav tikušas aizslēgtas, bet ir ierobežots cilvēku skaits," klāstīja Medina.

Pagājušajā nedēļā Slimību profilakses un kontroles centrs demonstrēja kādu uzskatāmu piemēru par to, kā viens Covid-19 slimnieks infekciju izplatījis vēl 109 cilvēkiem, un diviem inficētajiem rezultāts bija letāls. Divas garas slimības izplatības ķēdes veda tieši cauri draudzēm baznīcās, tālāk koronavīrusu izplatot bērnudārzos, ģimenēs, ārstniecības iestādēs un vēl citur.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. 

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas

Savukārt no 14. oktobra līdz 6. novembrim iedzīvotājiem (izņemot bērniem līdz 13 gadu vecumam ) sejas masku lietošana noteikta obligāti sabiedriskās vietās. Tāpat noteikti pulcēšanās ierobežojumi. Ppubliskos pasākumos iekštelpās var pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Privātos pasākumos iekšā var pulcēties 30, bet ārā – 300.

Veselības ministrijā skaidroja, ka šajos gadījumos vispareizāk būtu lietot medicīniskās un nemedicīniskās (auduma) sejas maskas. Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām sejas aizsegam jābūt:

⦁    cieši pieguļošam sejai;
⦁    viegli nomaināmam, ja tas kļuvis mitrs vai netīrs;
⦁    izgatavotam no tāda materiāla, ko var mazgāt 60 grādu temperatūrā, lai iznīcinātu iespējamo piesārņojumu ar mikroorganismiem;
⦁    pietiekamam elpošanas ceļu pilienu aizturei, tajā pašā laikā nodrošinot brīvu elpošanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt