Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Krāšņais dadzītis barotavā

Panorāma

Panorāma

Siekalu testi Covid-19 atklāj vairākos bērnudārzos

Siekalu testi Covid-19 atklāj vairākos bērnudārzos

Līdz ar iknedēļas darbinieku skrīninga testēšanu katru nedēļu inficēšanos ar koronavīrusu apstiprina vairākos bērnudārzos. Pašlaik Veselības inspekcija apkopojusi informāciju par pirmo testēšanas nedēļu februāra beigās, un tajā inficēšanās ar koronavīrusu apstiprināta 62 pirmsskolu darbiniekiem. Vairākiem darbiniekiem nebijušas nekādas saslimšanas pazīmes. Tā kā tieši mazie bērni ir vīrusa lipīgākās versijas galvenie izplatītāji, bērnudārzu darbinieku testēšana pašlaik ir vienīgais veids, kā pedagogiem darbā justies droši, atzina vairāku bērnudārzu vadība.

Šī ir trešā nedēļa, kad daudzos bērnudārzos, bet aizvien ne pilnīgi visos, notiek darbinieku testēšana ar siekalu testiem. Rutīnas skrīninga mērķis ir identificēt inficētās personas, tai skaitā bez simptomiem, lai nepieļautu koronavīrusa izplatību izglītības iestādēs un arī ārpus tām. Un tieši tā tas noticis vairākos bērnudārzos. Ķeguma novada "Gaismiņā" pirmajā testēšanas nedēļā trīs darbinieki izrādījušies Covid-19 pozitīvi.

"Principā mums nebija aizdomas, jo nevienai no skolotājām pazīmju nebija. 24. februāra rītā mums divām skolotājām, kas strādāja, konstatēja Covid-19. Viena skolotāja bija jau uz slimības lapas, tā kā principā viņai ir cits stāsts," stāstīja Ķeguma novada pirmsskolas izglītības iestādes "Gaismiņa" vadītāja Māra Andersone.

Divas bērnu grupas momentā aizsūtītas karantīnā un tādējādi izdevies novērst slimības izplatību. Pēc nedēļas, veicot atkārtotu testēšanu, visi testētie darbinieki saņēmuši atbildi – viņu siekalu paraugos koronavīrusa nav.

"Tā ir ļoti laba sajūta, ka tu skaidri zini – jā, šonedēļ ir viss kārtībā. Tas ir tāds atskaites punkts. Mēs jūtamies daudz drošāk," atzina Andersone.

Burtnieku novadā pirmajā testēšanas nedēļā atklāja, ka Covid-19 skāris vienu bērnudārza "Burtiņš" grupu.

"Tiešām tas attaisnojās, jo uzrādījās, ka abi pedagogi ir Covid-19 pozitīvi. Līdz ar to mums bija iespēja ātri aizvērt vienu grupu, neaplipinot vēl kādu. Pēc nedēļas siekalu testus veicām atkārtoti, bija tikai viens saslimšanas gadījums. Tas ir mirklis, kad mēs varam ļoti operatīvi reaģēt un uzreiz aiztaisīt ciet," sacīja Burtnieku novada pirmsskolas izglītības iestādes "Burtiņš" vadītāja Ivaise Melkere.

Tikmēr daudzi bērnudārzi siekalu testus vēl gan tikai gaida. Vēlme veikt regulāras pārbaudes izrādījusies lielāka par varēšanu.

Jāpiesakās Veselības inspekcijā. Tā līdz šim apstrādājusi vairāk nekā 700 pieteikumu, taču pirmajā nedēļā testi veikti tikai 191 izglītības iestādē, ieskaitot bērnudārzus. Nodoti vairāk nekā 6000 paraugi, saslimšana apstiprināta 62 darbiniekiem. Otrās nedēļas rezultātus paši bērnudārzi zina, bet inspekcija tos vēl apkopo un nemācēja teikt, vai pozitīvo testu īpatsvars valstī kopumā ir audzis vai nav. Grūti gūt arī pilnīgu pārliecību apstākļos, kad testē nelielu daļu no visiem bērnudārziem, kas to vēlētos.

"Protams, visiem, kas ir pieteikušies šim rutīnas skrīningam, visās iestādēs šie testi tiks veikti. Šis ir pirmais tik plaši veiktais skrīnings Latvijā. No tā brīža, kad tests tiek veikts, tas 24 stundu laikā laboratorijās ir jāpārbauda. Tos nevar uzglabāt ilgāk," klāstīja Veselības inspekcijas pārstāve Elīna Ermansone.

Pašus bērnus, kas tiek minēti kā Covid-19 britu lipīgākā paveida pārnēsātāji, pagaidām testēt neplāno. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt