Dienas ziņas

Svētkos pieaug pieprasījums pēc olām

Dienas ziņas

Lielā Piektdiena bez Krusta ceļa klātienē

Zobārsti pieņem tikai akūtos un neatliekamos gadījumos

Rūjienas zobārste: Sajūta nav komfortabla – darbojamies, it kā visi pacienti būtu inficēti

Plānveida zobārstniecība jau kādu laiku ir apturēta. Speciālisti pieņem tikai pacientus, kuriem nepieciešama akūta un neatliekama palīdzība. Šādā režīmā strādā vairāk nekā 100 zobārstniecības. Ievērojot pastiprinātus drošības pasākumus, pacientus turpina pieņemt arī speciāliste Rūjienā.

Uzgaidāmā telpa Vinetas Zviedres zobārstniecībā ir tukša. Te gaidīt savu vizīti pie speciālista, sēžot rindā, tagad nav atļauts, tāpēc tie, kuri ierodas ātrāk, uzturas ārā. Zobārsta apmeklējumu iedzīvotāji piesaka pa telefonu. Ņemot vērā ārkārtējo situāciju, Vineta Zviedre pieņem tikai tos pacientus, kuriem nepieciešama akūta palīdzība. Ik dienu tie ir aptuveni 7-10 cilvēki.

"Sajūta nav komfortabla – viss aprīkojums, dezinfekcija. Darbojamies mēs tādos apstākļos, it kā visi pacienti būtu inficēti," atzīst zobārste.

Pie speciālistes iedzīvotāji vēršas galvenokārt ar zobu sāpēm, izkritušām plombām vai nolūzušiem zobiem. Pirms vizītes katrs pacients ar parakstu apliecina, ka nav bijis ārvalstīs, kontaktā ar Covid-19 slimu personu un neizjūt saslimšanas pazīmes. Saviem klientiem zobārste Zviedre uzticas, bet spriež, ka līdzīgi kā citās praksēs, arī savā viņa vēl varētu ieviest temperatūras mērīšanu.

"Tie pacienti man ir pazīstami, tie ir mani pacienti visi, kaut kā ir drošāk. Laiks uz vienu pacientu ir ilgāks, jo apmēram 10 minūtes pēc pacienta dezinfekcijas pasākumi tiek veikti, tiek aprīkojums dezinficēts, durvju kliņķi pēc katra pacienta. Arī sev veicu dezinfekciju, ko es kādreiz nedarījus - savu apģērbu visu," saka zobārste.

Sejas maskas un cepures speciāliste maina ik stundu.

Aizsardzības līdzekļu pietiek, tos zobārste paguva iepirkt pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas, un 30 sejas maskas sagādāja arī Nacionālais veselības dienests.

Patlaban akūtā režīmā strādā kopumā 151 zobārstniecība Latvijā.

“Ir jāsaprot tā situācija, kurā mēs esam. Šie kabineti ir. Pamatā ieteiktu zvanīt savam zobārstam. Viņš zina jūsu slimības vēsturi. Un tad, ja viņa nav uz vietas, var meklēt arī citus zobārstus. Daudzi zobārstniecības kabineti patlaban informē, ka strādā sestdien, svētdien, kas tā nav ikdienā. Tā kā domāju, ka šīs iespējas pastāv," spriež Latvijas Zobārstu asociācijas prezidents Andis Paeglītis.

Latvijas Zobārstu asociācijā arī piebilst, ka patlaban strādā tikai tās zobārstniecības, kuras ir nodrošinātas ar aizsardzības līdzkļiem. Speciālisti iesaka būt saprotošiem un zobārsta palīdzību meklēt gadījumos, kad tā patiešām ir nepieciešama.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos, Latvijā izsludināta ārkārtējā situācija, kas pagarināta līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu.

Pacientu un mediķu pasargāšanai no iespējamas inficēšanās ar Covid-19, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, līdz ārkārtējās situācijas beigām daļēji ierobežoti veselības aprūpes pakalpojumi gan valsts, gan privātajās ārstniecības iestādēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt