Laboratorijas darbiniekiem jau sen sajukusi diena ar nakti, jo simtiem analīžu kociņu viņi saņem 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā. Darbs rit maiņās, un diemžēl katru diennakti laboratorijā apstiprina kārtējos saslimušos. Kā notiek analīžu pieņemšana un pati testēšana – Latvijas Televīzijai tika dota iespēja filmēt notiekošo.
Pēc pieņemšanas tālāk ar liftu paraugi nonāk laboratorijā. Šeit ir cita laika zona. Covid-19 laiks. Un darbs beidzas tad, kad atnāk nākamā maiņa.
"Tagad ir vidēji 600 paraugi dienā, bet vakar bija 738," stāsta laboratorijas vadītāja Jeļena Storoženko. "Paraugi nāk gan no teltīm, kas ir pie Latvijas Infektoloģijas centra, gan no lidostas un prāmja, no reģioniem, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāriem. Arī Centrālā laboratorija mums piegādā paraugus."
"Mums notiek tā sauktā vīrusa genoma izolācija un attiecīgi to paraugu sagatavošana, lai turpmāk veiktu izmeklēšanu un identificētu ierosinātāju," skaidro laboratorijas vadītāja. "Vīrusa genoms, protams, ir sarežģīts. Ir tā sauktie mērķa gēni, kurus laboratorijai vajadzētu identificēt un tikai tad varētu pateikt, ka šis ir tas SARS Cov-2 vīruss."
"Paraugi tiek vesti bez pārtraukuma, un tikai tagad mēs saprotam, ka ir nepieciešams pēc iespējas vairāk aptvert tos cilvēkus, kas ir riska grupā, jo aiz jebkura pozitīva gadījuma stāv kontaktpersonas. Tā ir vienīgā iespēja apturēt vīrusu un nepieļaut to sliktāko scenāriju," norāda Storoženko.
Laboratorijas vadītāja atzīst, ka jūtot atbalstu grūtajā darbā gan no administrācijas puses, gan pat arī no ēdinātājiem.
"Tas ir komandas darbs, un tikai ar valsts atbalstu to visu var izturēt," atzīst Storoženko. "Pietiekami ātri tika pieņemti pareizie lēmumi izmeklēt pacientus, kas ir riska grupā. Arī tagad ir jūtams atbalsts. Domāju, ka kopīgiem spēkiem mums viss izdosies."