«Re:Check» pēta: Kā radies mīts, ka par 120 slimnīcu gultām samaksāti 86 miljoni?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pagājušā gada beigās un šā gada sākumā valdība vairākās sēdēs slimnīcu kapacitātes stiprināšanai piešķīra kopumā papildu 86 miljonus eiro, lai tās spētu labāk sagatavoties jauniem Covid-19 viļņiem. Tagad jau vairāk nekā mēnesi sociālajos tīklos tiek izplatīti apgalvojumi, ka par šo naudu nopirktas tikai 120 gultas, tāpēc slimnīcās pacientiem trūkstot vietu.

"Re:Check" pēta: mīts par "zelta gultām" un dezinformācija par dzimuma maiņu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Dezinformācijas izplatītāji lieto izteicienu "zelta gultas". Līdzīgi runā arī kādreizējais satiksmes ministrs Ainārs Šlesers, kurš šovasar nodibinājis jaunu partiju. Kādā video viņš saviem sekotājiem pat apgalvoja, ka nauda pazudusi: "Ir diezgan skumīgi, ka mūsu Veselības ministrija ar ministru priekšgalā nevar atskaitīties, kur viņi ir likuši 80 miljonus eiro, kur tie ir pazuduši, notrallināti."

Kam šie miljoni bija paredzēti, kā iztērēti, un no kurienes radies mīts, ka nopirktas tikai 120 gultas? To skaidroja pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” projekta “Re:Check” veidotāji.

Visticamāk, tā aizsākums meklējams šā gada 21. septembra valdības sēdē, kad Veselības ministrija ziņoja par veselības aprūpes sistēmas kapacitāti. Ministrijas pārstāvji prezentācijā norādīja, ka papildu intensīvās terapijas gultām, to aprīkojumam un medicīnas iekārtām plānots izmantot tikai aptuveni trešdaļu šīs naudas. Otra trešdaļa – novērošanas un intensīvās terapijas gultu uzturēšanai un tarifu apmaksai, trešā – gan universitāšu, gan reģionālo slimnīcu ēku pielāgošanai. Piemēram, Austrumu slimnīcas uzņemšanas klīnikas infekciju bloka izbūvei, pacientu plūsmas nodalīšanai un citiem infrastruktūras pasākumiem iedalīti 20 miljoni. Pagaidām izmantota tikai daļa naudas.

To sēdē stāstīja un rādīja ministrijas valsts sekretāre Indra Dreika: "Nākamajā slaidā redzams šis sadalījums diezgan proporcionāls trim lielajām daļām: infrastruktūra, tarifi un gultu aprīkošana un ierīču izlietojums."

Neraugoties uz to, atsevišķi valdības pārstāvji pauda izbrīnu, ka par 86 miljoniem Latvija ieguvusi tikai 120 gultas. Piemēram, finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") sacīja: "Tagad pārrēķinot, cik tur jaunas izveidotas, tur sanāk 700 tūkstoši vienai gultai."

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") sēdē atgādināja, ka arī gada sākumā, kad valdība lēma par naudas piešķiršanu, tika runāts ne tikai par gultām, bet par slimnīcu pielāgošanu daudz plašākā kontekstā. To apliecina arī tolaik ministrijas sniegtā informācija medijiem.

Taču atsevišķi klikšķu portāli sēdē izskanējušo jau bija pārtvēruši un virsrakstos uzdeva to pašu jautājumu: par 80 miljoniem tikai 120 gultas? Pandēmijas noliedzēji nepatieso pieņēmumu kā faktu turpināja izplatīt sociālajos medijos, bet opozīcijas deputāti pieprasīja skaidrojumu, atsaucoties jau uz publiski izskanējušo informāciju.

Jāpiebilst, ka nav vienas atbildes, cik maksā intensīvās terapijas gulta ar visām iekārtām. Ministrijas skaidrojumā lasāms, ka ārstniecības iestādes tās iegādājas pašas un cenas varot būt no 20 līdz pat 180 tūkstošiem eiro atkarībā no konkrētās iestādes un gultas līmeņa jeb tā, cik smagi slimiem pacientiem tās izmantojamas. Taču skaidrs, ka tie nav 700 tūkstoši vienai gultai, un slimnīcu pielāgošana nenozīmē papildu gultas vien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti