Sadaļas Sadaļas

Potētiem trešo valstu studentiem grūtības tikt pie Latvijā derīga Covid-19 sertifikāta

Ārpus Eiropas Savienības (ES) pret Covid-19 potētiem trešo valstu studentiem ir grūtības tikt pie Latvijā derīga Covid-19 sertifikāta, informēja augstskolās. Sarežģījumi ir ne tikai tiem studentiem, kuri potējušies ar Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA) neatzītām vakcīnām pret Covid-19, bet arī tiem, kuri potējušies, piemēram, ar “Pfizer”. Tāpēc pašlaik studijas klātienē daudziem iespējamas, vien regulāri veicot Covid-19 testus vai potējoties vēlreiz Latvijā. 

Potētiem trešo valstu studentiem grūtības tikt pie Latvijā derīga Covid-19 sertifikātaPaula Dēvica

Pašlaik noteikts, ka klātienes studijās piedalīties var tie cilvēki, kuriem ir derīgs Covid-19 sertifikāts. Turklāt līdz 10.oktobrim der arī 48 stundu laikā veikts negatīvs tests, taču pēc šī datuma personai būs jābūt vakcinētai vai izslimojušai. Problēmas ar šo pašlaik ir potētiem studentiem no trešajām valstīm. Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) tādi ir aptuveni 1000 cilvēki.

Viena problēma ir tā, ka trešajā valstī izsniegtam vakcinācijas sertifikātam ir jāiziet atzīšanas procedūra ES. 

Starptautiskās sadarbības un ārzemju studentu departamenta direktora vietniece Zane Purlaura norādīja: “Atzīšanas process ir skaidrs, bet viņš ir laikietilpīgs. Un Izglītības un zinātnes ministrija ir noteikusi, ka ar testiem studenti var pievienoties nodarbībām līdz 10. oktobrim. Un tad no tā brīža, kad studenti iebrauc un viņiem jāiziet atzīšanas process, viņiem nav pietiekoši daudz laika, lai to paspētu izdarīt līdz 10. oktobrim. Tad kas notiek pēc 10. oktobra? Students vairs nevar apmeklēt nodarbības. Ir ļoti daudz problēmu ar atzīšanu un informācijas saņemšanu.”

Purlaura skaidroja, ka šīs problēmas apzinātas jau vasarā un, neskatoties uz to, tāpat tās atrisināt nav pietiekami daudz laika. Viņa arī uzsvēra, ka klātienes nodarbības tehniskajās profesijās ir ļoti būtiskas. Universitātē cer, ka Nacionālajā veselības dienestā pasteigsies un izdosies atzīt vajadzīgos dokumentus līdz 10. oktobrim. Bez tam ir vēl kāda problēma.

Tie trešo valstu studenti, kas potējušies ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) atzītām, bet EZA neatzītām vakcīnām pret Covid-19, arī nevar saņemt sertifikātu. Pašlaik tādas ir divas – “Sinopharm” un “Sinovac”. 

Ar to saskaras arī studenti Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), skaidroja veselības studiju prorektors Guntis Bahs: “Stradiņa universitātē šī problēma ir apzināta 20 cilvēkiem, un tas ir salīdzinoši neliels skaits. Mēģināsim individuāli pieiet un risināt šo jautājumu. gan ievērojot normatīvos aktus valstī, gan izturoties saprotoši pret šiem studentiem. Universitātēm ir jāizšķiras, kā rīkoties, – piešķirt tiesības mācīties klātienē vai ne.”

Veselības ministrijā skaidroja, ka pie vainas ir pašreizējais regulējums, kas neļauj atzīt sertifikātus, ja potējas ar PVO reģistrētām, bet Eiropā neatzītām vakcīnām. Taču ministrija regulējumu iesniegusi skatīšanai 28. septembra valdības sēdē. Ja šo normu apstiprinās, tad sertifikātu ģenerēšanai nevajadzētu aizņemt daudz laika, atzīmēja ministrijā.

Pašlaik situāciju ārvalstu studenti risina divējādi – daļa regulāri veic maksas testus, kas gan kopsummā ir dārgs pasākums un, atkarībā no nepieciešamības ierasties skolā klātienē, var izmaksāt pat vairākus simtus eiro mēnesī.

Tikmēr citi papildus potei “Sinovac” vai “Sinopharm” dodas potēties ar Latvijā pieejamām vakcīnām, lai pie sertifikāta tiktu ātrāk. 

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska sacīja: “Šo vakcīnu efektivitāte pret vīrusa delta variantu nav viennozīmīga. Tāpēc ir saprotama situācija, kad vairākas valstis vilcinās atzīt šīs vakcīnas. Risinājums noteikti varētu būt saņemt vēl papildus citu vakcīnu.”

Zavadska norādīja, ka derēs gan vienas devas “Janssen” pote, gan jebkura no ziņnešu vakcīnām jeb “Pfizer” vai “Moderna”, kurai nepieciešamas divas devas. Tas ne tikai palīdzēs iegūt sertifikātu, bet arī stiprinās imunitāti pret Covid-19 vīrusa delta variantu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt