Paplašina iespējas iegūt bezdarbnieka statusu; darba meklētājiem ļaus strādāt 4 mēnešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Covid-19 izplatības dēļ izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā būs elastīgāki nosacījumi bezdarbnieka statusa piešķiršanai, kā arī bezdarbniekiem ļaus uz laiku līdz četriem mēnešiem kļūt par darba ņēmēju vai pašnodarbināto, paredz valdības ceturtdien, 9. aprīlī, atbalstītie grozījumi likumā.

Mikrouzņēmumu īpašniekiem, kuru uzņēmumam nav apgrozījuma un kuri paralēli darbībai mikrouzņēmumā zaudēja darba ņēmēja statusu kā algoti darbinieki, līdz 2020. gada 31. decembrim būs tiesības uz bezdarbnieka statusu un tam paredzētajiem atbalsta pakalpojumiem.

Tas pats attiecas uz pašnodarbinātajām personām (izņemot personas, kas maksā patentmaksu), kuras negūst ienākumus no saimnieciskās darbības un zaudējušas darba ņēmēja statusu.

Turklāt, ja iepriekš ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas apdrošināšanai pret bezdarbu nepieciešamajā apmērā, šādām personām būs tiesības saņemt arī bezdarbnieka pabalstu. 

Savukārt personas, kas būs 2020. gadā ieguvušas bezdarbnieka statusu un izvēlēsies maksāt mikrouzņēmuma nodokli arī 2021. gadā, bezdarbnieka statusu zaudēs ar 2021. gada 1. janvāri.

Grozījumi paredz arī pagarināt laiku, kurā, nezaudējot bezdarbnieka statusu (šai laikā gan nesaņemot bezdarbnieka pabalstu), darba meklētājam ļauts īslaicīgi strādāt.

Līdzšinējo 60 dienu vietā šo periodu plānots pagarināt līdz 120 dienām.

Tas bez darba palikušajiem ļaus iesaistīties īslaicīgos darbos, piemēram, sezonālajos darbos lauksaimniecībā, lai nopelnītu iztiku pamatvajadzību nodrošināšanai, kā arī saglabātu saikni ar darba tirgu, un pēc tam nepieciešamības gadījumā atgriezties bezdarbnieka statusā, kas ļautu turpināt saņemt atbalsta pakalpojumus Nodarbinātības valsts aģentūrā, kā arī bezdarbnieka pabalstu.

Izmaiņas vēl jāapstiprina Saeimai.

“Ārkārtas situācijas laikā vairāki tūkstoši cilvēku jau saņēmuši valsts palīdzību. Vienlaikus tiek meklēti risinājumi, lai bez iztikas līdzekļiem nepaliktu arī tie, kuriem pēc pašreiz spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem sociālās garantijas nepienākas,” uzsver labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”).

 KONTEKSTS:

Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem. Tālab valsts mobilizējusi līdzekļus nedaudz vairāk kā 2 miljardu eiro apmērā.

Valdība 31. martā nolēma, ka tā saukto dīkstāves pabalstu līdz ar vispārējā nodokļu režīmā strādājošajiem uzņēmumiem varēs saņemt arī pašnodarbinātie, autoratlīdzību saņēmēji un mikrouzņēmumos strādājošie. Vēlāk arī paplašināts atbalsta saņēmēju loks.

Covid-19 vīruss Latvijā pirmoreiz konstatēts 2020. gada 2. martā, bet 25. martā konstatēts, ka vīruss cirkulē sabiedrībā. Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos Latvijā, no 12. marta līdz 12.maijam izsludināta ārkārtējā situācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti