Labrīt

Ko tu tagad lasi? Klausītāji stāsta par grāmatām uz naktsgaldiņa. 7. stāsts

Labrīt

Pasaules Latviešu amatieru teātru savienībā apvienojušies diasporas teātri

Pavļuts šonedēļ cer atgriezties pie 2,5 – 3 tūkstošiem vakcinēto dienā

Ministrs: Latvijā konstatēts arī Covid-19 Dienvidāfrikas paveids

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā konstatēts arī Covid-19 Dienvidāfrikas paveids, intervijā Latvijas Radio atklāja veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

Iepriekš valstī izplatījās britu paveids, tika atklāti arī vairāki Ugandas paveida gadījumi. Pašlaik zināms arī par vienu gadījumu, kur konstatēts Dienvidāfrikas paveids.

Ministrs uzsvēra, ka Dienvidāfrikas paveida izplatība ir pēc iespējas jāierobežo. Tas ir ļoti bīstams, jo pret to arī Covid-19 vakcīnas ir mazāk iedarbīgas.

Saslimstība ar Covid-19 Latvijā lēnām samazinās, tomēr jāuzmanās no ievestajiem jaunajiem paveidiem. Pavļuts pastāstīja, ka eksperti gatavo detalizētu scenāriju, kā rīkoties, ja saslimstība ar Covid-19 valstī palielināsies.

Dienvidāfrikā pirmreizēji konstatētais SARS-CoV-2 celms B.1.351 šobrīd aizvien biežāk tiek novērots arī Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīs, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Dienvidāfrikas celma izplatība ne visās situācijās ir saistāma ar ceļošanu, jo dažās valstīs jau ir novērota šī celma vietējā pārnešana un ar to saistītie uzliesmojumi. Ir novērots, ka B.1.351 celms ir saistāms ar intensīvāku izplatīšanos no cilvēka uz cilvēku. Vairāk nekā 90% no visiem Covid-19 gadījumiem Dienvidāfrikā ir saistāmi ar B.1.351 celma cirkulāciju.

SPKC pārstāve Ilze Arāja skaidroja: “Tagad ir informācija par vienu gadījumu, kur ir sekvencēšanas rezultātā noteikts Dienvidāfrikas paveids. Esam uzsākuši epidemioloģisko izmeklēšanu un sākotnējā informācija liecina, ka saslimušais nav bijis ceļojumā. Pašlaik epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās. Protams, kontaktpersonas ir noteiktas. Pirmreizējie drošības pasākumi ir veikti, bet papildu informācija droši vien varētu būt vēlāk. Tā ir Rīga.”

Latvijā līdz šim no visiem lipīgākajiem Covid-19 paveidiem visvairāk izplatījies tieši britu lipīgais vīrusa variants. Pagājušajā nedēļā katrs ceturtais Covid-19 pacients bija inficējies tieši ar Lielbritānijas celmu. Tāpat reģistrēti septiņi gadījumi, kad cilvēki inficējušies ar Covid-19 Ugandas paveidu. Šis uzliesmojums ir lokāls Liepājā, un saslimušie nav savstarpēji saistīti.

Savukārt analizējot pagājušās nedēļas Covid-19 saslimstības rādītājus Latvijā, redzams pieaugums par 5,2%, vidēji dienā atklājot 518 jaunus inficēšanās gadījumus. Pagājušajā nedēļā samazinājies veikto testu skaits par 3,6%, bet vidējais pozitīvo testu īpatsvars ir 4,1%. Aizvadītajā nedēļā fiksēti kopumā 3518 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi. 

Saslimstības pieaugums novērots Latgalē un Zemgalē. Salīdzinot Covid-19 saslimstības rādītājus dinamikā pa divām nedēļām, ilgtermiņā ir redzams samazinājums visās vecuma grupās, visizteiktāk vecuma grupā 80 un vecākiem – 56%, 50–59 gadu grupā – 36%, bet 0–9 grupā – 17%. 

Tomēr, ja salīdzina iepriekšējo nedēļu, tad novērojams pieaugums visās vecuma grupās, izņemot bērnus.

Epidemiologu aprēķinātais Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) Latvijā šobrīd ir 1,02, tas nozīmē, ka 100 saslimušo inficē vairāk nekā 100 citus cilvēkus, norādīja SPKC.

Ministrs norādīja, ka šonedēļ pilnā jaudā (2500–3000 vakcināciju dienā) turpinās vakcināciju pret Covid-19. Šonedēļ sāks vakcinēt arī cilvēkus ar hroniskām saslimšanām visos vecumos. Tie ir cilvēki ar onkoloģiskām slimībām, diabētu, sirds slimībām un citām saslimšanām.

Savukārt aprīļa pirmajā nedēļā ministrs sola, ka Latvija būs gatava sākt masveida vakcināciju – 100 000 sapotēto nedēļā. Fiziski tas, protams, būs atkarīgs no vakcīnu piegādēm. Ministrs uzsvēra, ka aprīlī būs "jūtami vairāk vakcīnu nekā martā". Viņš gan nenosauca precīzu skaitli, jo par to joprojām notiekot diskusijas. Piemēram, šonedēļ noslēgsies Eiropas līmeņa sarunas par papildu "Pfizer/BioNTech" vakcīnu sadali Latvijai.

KONTEKSTS:

Pagājušajā nedēļā epidemiologi ziņoja, ka Latvijā pieaudzis ievesto Covid-19 gadījumu skaits. Saslimušo atbraucēju vidū bija arī tādi, kas pabijuši Tanzānijā.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti