VM piedāvā: Covid-19 ierobežojumus varēs mīkstināt, saslimstībai samazinoties trīs reizes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmā iespēja lemt par pakāpenisku Covid-19 ierobežojumu mazināšanu būtu, ja 14 dienās vidēji reģistrētu ne vairāk kā 200 jaunus saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, paredz VM priekšlikums. Pašreiz Latvijā šis rādītājs ir 689. Vienlaikus veselības ministrs skaidroja, ka, ņemot vērā pašreizējos saslimstības rādītājus, ārkārtējā situācija, kas pašlaik noteikta līdz 7. februārim, visticamāk, būs jāpagarina. 

Ministrija piedāvā  Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumus ieviest, padarīt stingrākus vai mīkstināt, vērtējot situāciju “pēc luksofora principa” – no sarkanās jeb augsta riska situācijas līdz zaļajai jeb zema riska situācijai. 

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) otrdien attālinātā preses konferencē norādīja, ka Covid-19 ierobežojumus varētu atvieglot brīdī, kad saslimstība nepārsniegs 200 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju divu nedēļu laikā. Ministrs norādīja, ka šobrīd saslimstības līmenis Latvijā ir aptuveni trīs ar pusi reizes augstāks, līdz ar to pagaidām uz atvieglojumiem cerēt nevarot.

Vienlaikus ministrs skaidroja, ka, ņemot vērā pašreizējos saslimstības rādītājus, nevar būt variants, kad ārkārtējā situācija netiks pagarināta, taču viņš neprecizēja datumus.

“Es gribu aicināt Latvijas sabiedrību izvirzīt sev jaunu mērķi – panākt saslimstības samazinājumu. Šobrīd runāt par ierobežojumu pārskatīšanu nav nekāda pamata, jo mēs esam absolūti kritiskā situācijā. Ārkārtas situācijai acīmredzami būs nepieciešams pagarinājums, tur nav citu iespēju,” pauda ministrs. 

Tas nozīmē, ka pirmā iespēja lemt par pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu būtu, ja 14 dienās tiktu reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Taču kumulatīvais rādītājs ir pārsniedzis 200 gadījumus kopš 13. novembra, kad kumulatīvā saslimstība Latvijā bija 207,6.

Ministrija piedāvā diskusijai sekojošu modeli, kas paredz pēc kāda principa varētu mazināt Covid-19 ierobežojumus:

  • “sarkanā gaisma” šobrīd ļoti augsta riska situācija, jo 14 dienās reģistrēti 689 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju (Eiropā vidēji – 425);
  • “oranžā gaisma”augsta riska situācija būs, kad 14 dienās tiks reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Tad varēs pakāpeniski ierobežojumus sākt mīkstināt;
  • “dzeltenā gaisma” – par vidēja riska situācijas noteikšanas saslimstības rādītājiem eksperti vēl turpina diskusijas;
  • “zaļā gaisma”zema riska situācija būs, kad 14 dienās tiks reģistrēti 20 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Tas ļaus atgriezties pie ikdienas dzīves bez būtiskiem ierobežojumiem.

“Pieeja Covid-19 izplatībai noteikto ierobežojumu pārskatīšanā ir kardināli jāmaina. Mums ir izdevies apturēt Covid-19 pieaugumu, tagad jāizvirza jauns mērķis – būtiski mazināt saslimstību.

Tāpēc vajadzīga jauna vienošanās ar Latvijas iedzīvotājiem. Šobrīd atļauties mīkstināt drošības pasākumus un ierobežojumus mēs nedrīkstam, toties varam dod cilvēkiem skaidru signālu, pie kādiem rādītājiem viņu ikdiena kļūs līdzīgāka savulaik ierastajai,” norādīja Pavļuts.

Pirmo nedēļu pozitīvo testu īpatsvars mazliet samazinājies, taču saslimšanas gadījumu joprojām ir krietni par daudz, norāda epidemiologs Jurijs Perevoščikovs. Turklāt draudus rada jaunie, lipīgākie vīrusa celmi.

“Mēs esam ar krietni lielāku saslimstību, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, piemēram, kur pasākumus tikai stiprina. Galvenais izaicinājums Eiropas Savienībā ir jaunie [vīrusa] celmi. [..] Vakar mēs jau paziņojām, ka ir četri gadījumi ievesti,” sacīja Perevoščikovs.

“Mēs esam absolūti kritiskā situācijā. Ja varbūt ikdienā uz ielas pilsētā un mājās to nejūt,  tomēr slimnīcās šī kritiskā robeža ir sen jau pārsniegta,” uzsvēra Pavļuts.

Valdība otrdien konceptuāli lēma pagarināt šobrīd noteiktos drošības ierobežojumus līdz ārkārtējās situācijas beigām, 7. februārim.  

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt. Tādēļ ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 7. februārim. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti