Dienas ziņas

Sodi par atļautā braukšanas ātruma pārkāpumiem būs lielāki

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Trūkst dakteru klaunu; jaunā atlasē plāno izglītot vēl 20

Trūkst dakteru klaunu; jaunā atlasē plāno izglītot vēl 20

Latvijas slimnīcās šobrīd darbojas 35 dakteri klauni, kuri atvieglo mazo pacientu ikdienu. Liepājas Reģionālajā slimnīcā tādu ir tikai trīs, bet gan mediķi, gan klaunu biedrība saka – šādas vizītes jārīko biežāk, klaunus vajag vairāk. Sagatavot jaunus dakterus klaunus apgrūtina līdzekļu trūkums, jo iniciatīva noris tikai par ziedojumiem. Pēc trīs gadu pārtraukuma maijā plānots veidot jaunu klaunu atlasi.

Liepājas Reģionālajā slimnīcā TV Kurzeme satika divus dakterus klaunus – Pindū un Pepī, kuri mēģināja iepriecināt mazo pacienti Dženiferu. Viņas mamma Monta apstiprināja, ka dakteri klauni bērna veselību uzlabo: "Ātrāk veseļojamies. Forši, ka viņi te ir. Citiem bērniem, kas te ir dienām ilgi, es domāju, ka tas ir tāds mazais prieciņš."

Par Pindū iesauktā Linda Ulāne, kura slimnīcā darbojas kā dakteris klauns, pastāstīja, ka viņas uzdevums ir nedaudz pamainīt slimnīcas atmosfēru: "Tas ne vienmēr ir par smīdināšanu, reizēm tas ir par emociju izlādēšanu. Dabūšanu uz āru. Reizēm par atvēršanos. Reizēm bērniem slimnīcā atļaut būt ne tikai slimniekiem, bet arī bērniem."

Liepājas Reģionālās slimnīcas bērnu nodaļas virsmāsa Gundega Blizņeca novērtē to, ka dakteri klauni palīdz mazināt bērniem satraukumu ārstēšanas procesā, bet uzskata, ka ar trīs klauniem nepietiek. Viņus te gaida katru dienu.

"Ir šie ziemas periodi, kad pacientu ir daudz, bet tai pašā laikā ir vīrusi, gripas un viss iespējamais. Tad ir karantīna, un tad viņi ir patiesībā visvairāk vajadzīgi.

Klauns atnāk vienreiz mēnesī vai divreiz nedēļā, manipulācijas ir katru dienu. Tad, kad bērns ienāk slimnīcā vakarā, tad klauna vairs nav," pastāstīja virsmāsa.

Lai nodrošinātu visu Latvijas slimnīcu pieprasījumu pēc klauniem, viņu skaits būtu jāpalielina līdz 50 līdzšinējo 35 vietā, sacīja biedrībā "Dr. Klauns". Lai viņus apmācītu, nepieciešami papildu līdzekļi, kas ne vienmēr ir pieejami. Viena daktera klauna darba stunda izmaksā 20 eiro, un to nodrošina ziedojumi. Iepriekšējā dakteru klaunu apmācība notikusi pirms trīs gadiem, un tajā uzņemti 12 klauni, bet šogad biedrība plāno apmācīt vēl divdesmit, atklāja biedrības vadītāja Marianna Milovska:

"Mēs skatāmies, vai cilvēkiem ir talants uz aktiermeistarību, vai cilvēks var improvizēt. Pat ja viņam nav bijusi iepriekš nekāda pieredze, vai viņš uz to ir atvērts.

Kopā ar psihologu skatāmies cilvēka psiholoģisko briedumu, vai viņš ir gatavs sadarbībai, kā viņš uztver zaudējumus, vai viņš ir gatavs darboties komandā."

Bieži vien pieteikties mācībām attur tas, ka tām jāziedo teju katra nedēļas nogale. Dakteru klaunu apmācība ilgst aptuveni gadu.

Jeļena Aleksandrova jeb dakteris klauns "Pepī" atzina, ka darbu bija iedomājusies citādu: "Savādāk biju iedomājusies to procesu. Es domāju: "Kas tad man, es jau zinu tik daudz rotaļu un tik daudz spēļu. Kāpēc es nevaru ieiet palātā ar bērniem spēlēties?" Bet šeit process ir pavisam savādāks. Šeit ir improvizācija, ar kuru es biju uz "jūs", bet mēs mācāmies."

Līdz 31. maijam visā Latvijā norisinās labdarības akcija "Palīdzi dakterim klaunam būt tur, kur viņu gaida!", lai vāktu ziedojumus jaunu klaunu apmācībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti