Kariņš: Ārkārtējas situācijas beigas nenozīmē brīvību drūzmēties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 11 mēnešiem.

Latvijas sabiedrība 16 nedēļas sadzīvoja ar Covid-19 un, pateicoties sabiedrībai, mēs kopīgiem spēkiem spējām kontrolēt situāciju, un tāpēc arī turpmāk ir svarīgi ievērot piesardzību un ierobežojumus, kā arī 2 metru distanci un higiēnas prasības, uzsvēra valdības pārstāvji un epidemiologi.

 “Kopīgiem spēkiem tik tālu esam tikuši,” otrdien, 9. jūnijā, pēc valdības sēdes paziņoja premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).  Otrdien ir pēdējā ārkārtas situācijas diena, un jau trešdien sabiedrība atgriezīsies normālā ikdienā, bet ar zināmiem ierobežojumiem, jo Covid-19 nav uzvarēts, uzsvēra Kariņš.

Līdz jūnija beigām pasākumos iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku. Jūlijā un augustā pulcēšanos ierobežojumus pakāpeniski samazinās, mazināti ierobežojumi tirdzniecības centru un ēdināšanas vietu darbībā, bet sejas aizsegi sabiedriskajā transportā būs obligāti arī turpmāk.

Kariņš atgādināja, ka paliek spēkā viens vienkāršs nosacījums - ievērot 2 metru distanci, bet kur tas nav iespējams, veidot barjeru, piemēram, plastmasas aizsegus vai lietot sejas aizsegus.

“Domājam līdzi. Tas, ka tagad varēs nedaudz vairāk pulcēties, tas nav ieteikums drūzmēties,” sacīja premjers.

Viņš aicināja ievērot piesardzību un aizsargāt sevi, līdzcilvēkus un sabiedrību kopumā.

Pamatprincipi ir nemainīgi – visur, kur ir iespējams, ievērot 2 metru distanci, mazgāt rokas, palikt mājās, ja esi saslimis, un sekot līdzi informatīvajām norādēm, piemēram, sabiedriskās vietās, kā arī izpildīt konkrētā pakalpojuma sniedzēja vai pasākuma organizētāja norādījumus.

Distances ievērošana, īpaši starp savstarpēji svešiem cilvēkiem, joprojām ir izšķiroša, lai mazinātu vīrusa izplatību, vienlaikus ir vairākas situācijas, kad ir pieļaujams to tik strikti neievērot, piemēram, veicot darba pienākumus, bērnudārzos un nometnēs, kā arī sporta, dejošanas un aktiermākslu nodarbībās.

Šajās situācijās cilvēki ir savstarpēji pazīstami un epidemiologi varēs apzināt kontaktpersonas, ja kāds saslims.  

Veselības ministre Ilze Viņķele (Attīstībai/Par!”) apsveica Latvijas iedzīvotājus ar  ārkārtējās situācijas beigām, kad iedzīvotājiem miera apstākļos bija labprātīgi jāievēro ierobežojumi, kas “mums visiem kopā izdevies ļoti labi”

“Esam savaldījuši, bet ne pilnībā izskauduši vīrusu, mēs to kontrolējam,” sacīja ministre.

“Šī ir risku vadīšanas taktika un pieeja, jo, kamēr mums nav pārliecības, ka vīruss ir pilnībā savaldāms ar vakcīnu vai zālēm un kamēr pasaulē pandēmija turpinās, noteiktu ierobežojumu daudzumu mēs vēl saglabājam,” uzsvēra ministre.

“Izbaudām vasaru, bet piesardzīgi un apdomīgi,” aicināja Viņķele.

Slimību un profilakses centra eksperts Jurijs Perevoščikovs paskaidroja, ka pašlaik daudz vairāk atkarīgs no katra paša atbildības.

„Ārkārtas situācija ir atcelta, un arī vēl vairāki ierobežojumi ir mazināti. Tie pasākumi ir aizstāti ar ikdienas drošības piesardzības pasākumiem, kuri ir atkarīgi no mums, nevis no Pasaules Veselības organizācijas, ierēdņiem, ministrijām, bet no mums pašiem.

Lai mēs droši varam uzturēties sabiedrībā, neiet tur, kur pulcējas daudz cilvēku, ja nevaram ievērot 2 metrus. Mēs turpinām ievērot higiēnu, jo vīruss paliek tieši tāds pats kā līdz šim - tas izplatās ar pilieniem, ko izdala inficētais cilvēks,” uzsvēra Perevoščikovs.

Ministru kabineta rokās būs ierobežojumu atjaunošana, ja pēkšņi pieaugs ar Covid-19 inficējušos skaits, kurus nāksies hospitalizēt un saslimšana būs smaga.

Viņķele atzina, ka nevar pateikt precīzu inficēto skaitu, kas liktu valdībai atkal lemt par stingrākiem ierobežojumiem, bet  tas būs atkarīgs kopumā no inficēto skaita, no inficēšanas veida – vai tie būs nejauši gadījumi vai veidosies klasteri, kā arī no tā, cik no šiem inficētiem nokļūs slimnīcā un cik no viņiem ir smagā stāvoklī. Aplūkojot skaitļu kopsakarību, varētu lemt par striktāku ierobežojumu noteikšanu.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā 12. martā izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci, un no 10. jūnija ārkārtējā situācija tiek atcelta, bet saglabājas vairāki ierobežojumi.

 

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti