Pasaules panorāma

ASV prezidentu kritizē par medicīnas komentāriem

Pasaules panorāma

Vēsturiskās patiesības un indes meklējumos

Singapūras kļūdas cīņā ar Covid-19

Singapūras kļūdas cīņā ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 izplatība ir atklājusi arī daudzu zemju "skeletu skapī". Tas noticis arī vienā no pasaules attīstītākajām un dārgākajām vietām – Dienvidaustrumāzijas pilsētvalstī Singapūrā, kur tiecas iekļūt daudzi starptautiski uzņēmumi. Tagad vīruss atsedzis kādu nepatīkamu realitāti – vieglprātību un vienlaikus attieksmi pret lētām darba rokām.

Kaut arī Singapūra atrodas gandrīz kaimiņos vīrusa izcelsmes valstij Ķīnai, Covid-19 skarto skaits sākumā būtiski nepieauga. Iedzīvotāji varēja salīdzinoši brīvi pārvietoties, atvērtas bija arī tik iecienītās burbuļtējas kafejnīcas, kur singapūrieši pulcējās

Izmaiņas sākās aprīļa sākumā, kad inficēto skaits sāka strauji pieaugt, vēlāk sasniedzot gandrīz pusotru tūkstoti dienā. Eksperti lēš, ka Singapūrā tika pieļautas vairākas kļūdas. Masku valkāšana nebija obligāta, pietiekami nebija ierobežota pulcēšanās, kā arī netika veiksmīgi izsekota inficēšanās gadījumu ķēde. Bet būtiskākā no kļūdām bijusi viesstrādnieku ieceļošana. Kaut arī valsts liedza iebraukt Ķīnas iedzīvotājiem jau tad, kad vīrusa izcelsmes vietā - Hubei provincē -  bija apstiprināti  tikai aptuveni seši tūkstoši gadījumu, ieceļošana no daudzām citām valstīm nebija liegta.

"Marta beigās 80% Singapūras gadījumu bija ievesti no ārzemēm. Nedēļas laikā šis skaits nokritās līdz nullei, bet bija jau par vēlu. Tas bija pietiekami, lai vietējie inficēšanās gadījumi nākamo nedēļu laikā pieaugtu," pauda pētnieks Tomass Pueho.

Vīruss viesstrādnieku vidū izplatījies strauji. Kā skaidro Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāve Singapūrā Lāsma Līdaka, viesstrādnieku kopmītnes bijušas vīrusa uzliesmojuma epicentri.

"Tā ir viena no Singapūras iekšzemes problēmām, uz ko viņi ilgu laiku, teiksim tā, pievēra acis, bet tagad šī problēma ir aktualizējusies, jo viņi tiešām dzīvo, nu, ne pārāk. Viņi dzīvo ļoti pārapdzīvotās kopmītnēs un varbūt ne pārāk higiēniskās, un tamlīdzīgi. Un tagad! Kas notika? Vienkārši tagad tas notika sprādzienveidīgi ar izplatību šajās kopmītnēs, tā kā viņi ļoti, ļoti cieši  dzīvo. Nu, tie parasti ir indieši, pakistānieši, no Bangladešas. Tur pa vairākiem cilvēkiem vienā istabā," norādīja LIAA pārstāvniecības Singapūrā vadītāja Lāsma Līdaka.

Lai novērstu Covid-19 tālāku izplatību, viesstrādniekiem, kuri dzīvo kopmītnēs, kopš pagājušās nedēļas ir aizliegts tās pamest.

Valstī ierobežojumi tagad ir strikti. Vairumam uzņēmumu līdz jūnija sākumam ir noteikta karantīna. Arī cilvēku kustība ir ierobežota. Izstrādāti īpaši noteikumi, lai varētu iegādāties ēdienu. Atļauts doties uz veikalu tikai noteiktās dienās, ko kontrolē, izmantojot personas ID kartes pēdējo ciparu. Visiem jāvalkā maskas.

"Pirms situācija kļuva ļoti nopietna, valdība mums ieteica nēsāt maskas, bet tagad tas ir obligāti. Ja nenēsā masku, var piespriest 300 dolāru sodu. Pat ja cilvēks izies vienkārši pastaigāties, uzliks 300 dolāru sodu. Tā nav summa, ko cilvēki grib maksāt!" stāsta Singapūras iedzīvotāja Marija.

Eksperti spriež, ka nākotnē Singapūrai, kura līdz šim lielā mērā paļāvusies uz viesstrādnieku darbu, nāksies pārdomāt savu stratēģiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti