Dienas ziņas

Kampaņā aicina uzmanīties dzelzceļa tuvumā

Dienas ziņas

Neziņa par svētku norisi Aglonā

Serbijā sadursmes protestos pret komandantstundu

Serbijā protestē pret ierobežojumu atjaunošanu cīņā ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Serbijā amatpersonu pieņemtais lēmums atjaunot atceltos ierobežojumus jaunu Covid-19 uzliesmojumu dēļ ir izraisījis vardarbīgu protestu. Aizvadītajā naktī galvaspilsētā Belgradā saniknoti huligāni iesaistījās sadursmēs ar policiju un pat ielauzās parlamenta ēkā. Serbu policija paziņoja, ka aizturēti vairāk nekā divdesmit cilvēki, daudzi guva ievainojumus gan policijas, gan protestētāju vidū.

ĪSUMĀ:

  • Pagājušajā nedēļā Serbijā katru dienu tika reģistrēti 250 līdz 350 jauni inficēšanās gadījumi.
  • Jaunais vīrusa uzliesmojums sācies aptuveni astoņas nedēļas pēc tam, kad Serbija sāka atcelt ierobežojumus.
  • Prezidents Aleksandrs Vučičs nolēmis no jauna noteikt komandantstundu nedēļas nogalē un atjaunot citus ierobežojumus.
  • Par ierobežojumu atkārtotu ieviešanu neapmierinātību pauda tūkstošiem serbu, kas izgāja galvaspilsētas Belgradas ielās.
  • Sadursmēs ar policiju bijuši iesaistīti arī ekstrēmisti, kas saistīti ar galēji labējiem grupējumiem.
  • Vairums valstu reģionā ir slēgušas savas robežas Serbijas pilsoņiem.

Serbijā protestē pret ierobežojumu atjaunošanu cīņā ar Covid-19
00:00 / 02:51
Lejuplādēt
Serbijā kopumā no Covid-19 miruši 330 cilvēki. 110 pacienti atrodas kritiskā stāvoklī. Līdzīgi kā daudzas citas valstis, Serbija jau sākusi ierobežojumu mīkstināšanu.

Atkal tika atļauti futbola un tenisa mači ar tūkstošiem skatītāju piedalīšanos, un 21.jūnijā Serbijā notika parlamenta vēlēšanas, kas bija pirmās valsts mēroga vēlēšanas Eiropā kopš koronavīrusa pandēmijas izcelšanās.

Tomēr jau pagājušajā nedēļā Serbijā katru dienu tika reģistrēti 250 līdz 350 jauni inficēšanās gadījumi.

Otrdien inficēšanās ar jauno koronavīrusu reģistrēta 299 cilvēkiem, bet miruši 13 cilvēki, kas ir lielākais skaits 24 stundu laikā, kāds šajā valstī reģistrēts kopš pandēmijas sākuma.

Jaunais vīrusa uzliesmojums sācies aptuveni astoņas nedēļas pēc tam, kad Serbija sāka atcelt ierobežojumus.

Jaunā uzliesmojuma dēļ prezidents Aleksandrs Vučičs nolēmis no jauna noteikt komandantstundu nedēļas nogalē un atjaunot citus ierobežojumus. Par to viņš paziņoja otrdienas pievakarē.

Kopš nedēļas nogales Serbijā slēgtās publiskās telpās obligāta prasība ir sejas maskas, bet no šodienas gan telpās, gan ārpus telpām būs aizliegts pulcēties vairāk par pieciem cilvēkiem.

Savukārt no piektdienas līdz pirmdienai tiks ieviesta komandantstunda. Tā būs pirmā reize kopš maija sākuma, kad Serbijā noteikta komandantstunda.

Prezidents skaidroja, ka situācija galvaspilsētā ir sevišķi smaga un visas Belgradas slimnīcas esot gandrīz pilnas.

Ar prezidenta paziņojumu par ierobežojumu atkārtotu ieviešanu neapmierinātību pauda tūkstošiem serbu, kas dažas stundas vēlāk izgāja galvaspilsētas Belgradas ielās.

"Esam šeit, jo valdība otro reizi mēģina mūs ieslēgt mājās, uzlikt karantīnu par to, kas ir tikai viņu atbildība. Jo viņi ir pieļāvuši kļūdas, kuru dēļ palielinās koronavīrusa pacientu skaits," sacīja kāds protestētājs. 

"Mūsu prezidents ārkārtas stāvokli atcēla tikai vēlēšanu dēļ, un tagad viņš to grib atkal uzspiest," pauda kāds protesta dalībnieks.

Vučičs gan noraidīja apsūdzības, ka atcēla ierobežojos pasākumus tikai, lai sarīkotu vēlēšanas un nostiprinātu savu varu. Šodien Serbijas prezidents teica, ka jau pirms nedēļas domājis par karantīnas režīma atjaunošanu visā valstī.

"Ja mēs to būtu izdarījuši, mums nebūtu izredžu izdzīvot ekonomiski. Tagad mums ar to jāsadzīvo, jāievēro visi piesardzības pasākumi, bet arī jāturpina ļoti smagi strādāt, lai aizsargātu uzņēmēju vidi un darbiniekus," sacīja Vučičs.

Protestētāji iesaistījās sadursmēs ar policiju, kas pret tiem pielietoja asaru gāzi, bet protestētāji apmētāja likumsargus ar akmeņiem, pudelēm, olām un petardēm. Tika aizdedzinātas arī policijas automašīnas.

Sadursmēs bijuši iesaistīti arī ekstrēmisti, kas saistīti ar galēji labējiem grupējumiem. Vardarbīgas sadursmes notika arī pie valsts televīzijas ēkas, un grupai protestētāju pat izdevies ielauzties parlamenta ēkā.

Kā atzīmēja Serbijas policijas priekšnieks, mazākas demonstrācijas notikušas arī citās Serbijas pilsētās.

Epidemioloģiskajai situācijai Serbijā pasliktinoties, vairums valstu reģionā ir slēgušas savas robežas Serbijas pilsoņiem. Ar inficēšanās gadījumu skaita pieaugumu tagad saskaras vairākas Balkānu valstis.

Pirmdien kaimiņos esošā Kosova atjaunoja nakts komandantstundas galvaspilsētā Prištinā un vēl trīs pilsētās.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Pasaules Veselības organizācija aicinājusi Eiropā nezaudēt modrību un turpināt cīņu ar Covid-19.  Daudzas valstis mazina noteiktos ierobežojumus, un tas rada jauna pandēmijas uzliesmojuma risku.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti