Polijā ar īpašu likumu ierobežo piekļuvi robežai ar Baltkrieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Polijas parlaments pieņēmis likumu, kas ļauj noteikt pagaidu ierobežojumus piekļuvei Eiropas Savienības ārējām robežām ar Baltkrieviju, Krieviju un Ukrainu. Tā iemesls ir vēl joprojām pastāvošā migrantu krīze Baltkrievijas pierobežā.

Valdošās nacionālkonservatīvās partijas “Likums un taisnīgums” izstrādātais likums ļauj iekšlietu ministram ierobežot piekļuvi robežai, ja rodas bīstama situācija. Amatpersona var arī izlemt, tieši uz kuru pierobežas rajonu attiecināms šis mehānisms. Savukārt par jebkādiem izņēmumiem, piemēram, žurnālistu darbu, varēs izlemt vietējais robežsardzes spēku komandieris.

Polijas iekšlietu ministrs Mariušs Kamiņskis jau izmantojis jaunās pilnvaras un izdevis dekrētu, kas no šodienas trīs mēnešus ļauj Baltkrievijas pierobežas joslā uzturēties tikai vietējiem iedzīvotājiem.

Tomēr jauno likumu kritizē opozīcijas pārstāvji, norādot, ka žurnālistu darba ierobežošana var būt valdošās partijas vēlme izvairīties no situācijas negatīva atspoguļojuma medijos.

Saskaņā ar Polijas robežpolicijas sniegto informāciju, Baltkrievijā vēl joprojām atrodas ap 10 000 migrantu, kas dažādos veidos cer nokļūt Eiropas Savienībā.

Polijas Aizsardzības ministrija izsauks Baltkrievijas aizsardzības atašeju uz pārrunām saistībā ar šāvieniem, kas raidīti uz robežas no Baltkrievijas puses un kā rezultātā nodarīti bojājumi Polijas infrastruktūrai. Tas noticis aizvadītajā diennaktī, kas Eiropas Savienībā atkal centusies iekļūt nelikumīgu robežšķērsotāju grupa.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.

8. novembrī liela migrantu grupa sapulcējās pie Baltkrievijas robežas ar Poliju, mēģinot iekļūt Eiropas Savienības teritorijā, bet Polija atsakās ielaist šos cilvēkus, jo uzskata, ka viņi ir nevis bēgļi, bet gan "tūristi", kas brīvprātīgi ieradušies Baltkrievijā.

Latvijas valdība no 11. augusta izsludinājusi ārkārtējo situāciju pierobežā ar Baltkrieviju, vēlāk to pagarināja līdz 10. februārim. Latvija arī plāno pasteidzināt Latvijas–Baltkrievijas robežas infrastruktūras izbūvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti