Namaste rokasspiediena vietā un citi Covid-19 laika sveicieni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mazgāt rokas un mazāk kontaktēties ar citiem – tie ir vienkāršākie ieteikumi koronavīrusa infekcijas profilaksei. Kā tagad lai sveicinās cilvēki, īpaši savstarpēji nepazīstami, ja pēc silta, draudzīga rokasspiediena var nonākt slimnīcā, turklāt nav paredzams, ar ko tas var beigties?

Kopš šā gada sākuma haptofobija – patoloģiskas bailes no citu cilvēku pieskārieniem – faktiski kļuvusi par dzīves normu. Cilvēki nebaidās tikt uzskatīti par nelaipniem, jo runa ir par dzīvību un veselību. Pandēmijas skartajās valstīs sveicieni, kas ietver savstarpējo fizisko kontaktu, ir ierobežoti. Piemēram, Jaunzēlandē pamatiedzīvotāju maoru pārstāvji ieteikuši atteikties no sveicināšanās rituāla hongi, kad cilvēki saberzējas ar deguniem un saskaras ar pierēm.

Iespējams, šie ierobežojumi pasargājuši daudz dzīvību. Un var būt tā, ka mums būs jāpierod mazāk pieskarties cits citam un sveicināties citādi. Saskaršanās ar papēžiem, pēdām un elkoņiem rokasspiedienu vietā, kas tika praktizēta pat oficiālu tikšanos laikā, izskatās jocīgi un nez vai kļūs par paradumu. Tomēr ir daudz visnotaļ praktisku senu bezkontakta sveicienu no dažādiem pasaules reģioniem, bet cilvēku attiecību speciālisti jau izdomā jaunus.

Rokasspiedieni 29 gadsimtu garumā

Kopš vissenākajiem laikiem otram cilvēkam pretī izstiepta roka ar atvērtu plaukstu tiek uzskatīta par labvēlības un labu nodomu zīmi. Cilvēki, kas spiež viens otra roku, attēloti uz sengrieķu bareljefiem, kas datēti ar V gadsimtu pirms mūsu ēras. Šis rituāls pieminēs arī Homēra “Iliādā” un “Odisejā”.

Ir arī agrīnākas liecības – asīriešu bareljefs no IX gadsimta pirms mūsu ēras, kurā redzami senie valdnieki, kas sarokojas, slēdzot aliansi. Viduslaikos bruņinieki sniedza cits citam roku, demonstrējot, ka viņi nav apbruņoti. Tolaik, pēc vienas no versijām, radās paradums sveicienā savienotas rokas arī kratīt, lai pārliecinātos, ka piedurknēs nav paslēpti kinžali.

Ar šo universālo sveicienu sākās un arī beidzās lietišķās sarunas un tikšanās augstākajā līmenī. Pasaules līderu rokasspiedienu īpatnības ir viena no iecienītākajām apspriežamajām tēmām presē. Tā, piemēram, Donalda Trampa prezidentūras sākumā viņa savdabīgais sveicināšanās veids (“rokasspiediens – sendvičs”) piesaistīja daudz uzmanības.

ASV prezidents Donalds Tramps un Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns.
ASV prezidents Donalds Tramps un Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns.

Rokasspiediens var palīdzēt izveidot viedokli par nepazīstamu cilvēku un ietekmēt darba pārrunu rezultātu. “Kā liecina pētījumi, pretendenti ar stingru rokasspiedienu un noturīgu acu kontaktu saņem vairāk punktu no  intervētājiem,” norāda austrāliešu psiholoģe Džemma Dolija.

Ar sveicienu no visas sirds

Austrāliešu psihologi Alans un Bārbara Pīzi, kas pēta cilvēku attiecības un ķermeņa valodu, pašreizējos apstākļos rokasspiedienu uzskata par slikto toni. Un vispār, pēc viņu domām, rokasspiedienu jau sen bija laiks nomainīt. Viņi ierosina jaunu sveicināšanās veidu – heart-hello (“sirds sveiciens”). 

Rituāls ir ļoti vienkāršs – jāpieliek roka pie krūts sirds līmenī, mazliet jāpaliecas uz priekšu, plati jāpasmaida, lai būtu redzami zobi, un jāpaskatās tieši acīs tam, ar kuru jūs sveicināties. Pēc psihologu teiktā, atšķirībā no rokasspiediena “sirds sveiciens” ļauj labāk nolasīt ķermeņa valodu, pilnīgāk un pārliecinošāk parāda otram cilvēkam, ka par viņu priecājas un viņu pieņem.

Svarīgas ir nianses. Smaidā pavērti zobi ir sens signāls, ko mums nodevuši pērtiķveidīgie senči. Tas liecina, ka nav agresijas. Bet acu kontakts, paliecoties uz priekšu, ļauj jums pretī esošajam cilvēkam saprast, ka esat noskaņots draudzīgi, taču nedemonstrējat padevību.

Šāda sveiciena galvenā pozitīvā īpašība ir tā, ka tiek pilnībā izslēgta inficēšanās iespēja, jo nav ķermeņa kontakta. “Ja kāds tiekoties grib spiest jums roku, pasakiet viņam “neizplatīsim vīrusu!” un sveiciniet viņu ar “sirds sveicienu”,” iesaka psihologi.

Namaste saglabā jūsu enerģiju

Indiešu sveiciena nosaukums sanskritā nozīmē “paklanos tev” - jāsaliek kopā plaukstas sejas lejasdaļas līmenī, nedaudz jāpaklanās un jāsaka namaste! Izskatās svinīgi? Tā arī ir.

Pēc nevalstiskās organizācijas “American Hindu World Service” dibinātājas Divjas Selvakumaras  teiktā, ar sveicienu namaste cilvēks parāda, ka “dievišķais manī sveicina dievišķo tevī un savienojas ar to”.

Šim žestam ir vairākus tūkstošus gadu sena vēsture. Namaste pieminēts senākajā hinduistu tekstā “Rigvēdā”. Tiek uzskatīts, ka šāda plaukstu un pirkstu salikšana sargā sveicinātāju. “Saliekot rokas kopā, jūs saglabājat un aizsargājat savu enerģiju, nevis uzņemat otra cilvēka enerģiju,” “National Geographic” citē budisti un psiholoģi Andžulu Miju Singhu Baisu.

Marta sakumā Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu aicināja līdzpilsoņus līdz ar citiem pretepidēmijas pasākumiem atteikties no rokasspiedieniem un izmantot, piemēram, indiešu sveicienu.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu

Premjers pat personīgi demonstrēja namaste žestu preses konferencē. Netanjahu piebilda, ka rokas var salikt, taču var teikt arī citu sveicienu, piemēram, ebreju šalom!, kas ivritā nozīmē “lai jums miers!” Princis Čārlzs kādā augstāko aprindu pasākumā marta sākumā arī sveicināja viesus “indiešu stilā”. Nekādus īpašus vārdus, cik var spriest pēc videoieraksta, viņš neteica.

Ķīniešu bezkontakta paklanīšanās

Nepieciešamību atgriezties pie tradicionālajiem sveicieniem uzsver arī Ķīnas Tautas politiskās konsultatīvās padomes loceklis Jans Čaomins.  Apmeklējot konsultatīvās padomes sesiju Pekinā, viņš pauda nožēlu, ka sociālās distancēšanās dēļ cilvēki pārstājuši cits ar citu sveicināties.

Viņš ierosinājis vispār atteikties no “rietumnieciskā” rokasspiediena, jo uz plaukstām atrodas ļoti daudz sviedru dziedzeru, un tas cieša rokasspiediena laikā palielina inficēšanās risku. Tā vietā, pēc viņa teiktā, ir vērts atcerēties un ieviest ikdienā seno ķīniešu sveicināšanos.

“Jāpārdomā sveicināšanās etiķete. Viegla paklanīšanās ar priekšā saliktām rokām ir vienkāršs žests ar dziļu ietekmi, kas samazinās trauksmi sabiedrībā epidēmijas apstākļos, veicinās mūsu kultūras atbalstīšanu un pārliecību par sevi,” uzskata Jans Čaomins, kurš ir arī Šaņdunas provinces Konfūcija pētījumu institūta vadītājs.

Viegla paklanīšanās ar saliktām rokām ļauj saglabāt fizisko distanci, un tai nav nekādu ierobežojumu. Ja cilvēku ir daudz, var sveicināt visus uzreiz vai katru atsevišķi, un tas ir arī ērti. Dažos Ķīnas rajonos, piemēram, Šaņdunas provincē valsts austrumos, šis sveicināšanās veids pēdējā laikā kļūst aizvien populārāks.

Jans Čaomins ierosina bezkontakta ķīniešu sveicināšanās izmantošanu nostiprināt tiesību aktos un popularizēt to visos līmeņos – no skolām un sociālajiem tīkliem līdz augstām valdības tribīnēm.

Mājiet ar roku un ar galvu, smaidiet

Alternatīvajiem bezkontakta sveicieniem nav katrā ziņā jābūt saistītiem ar senām tradīcijām. Jūs varat kādu vienkārši sveicināt, pamājot ar roku vai galvu vai arī parādot kādu īpašu savu žestu.

Galvenais, lai jūsu sveiciens liktu saprast, ka jūs otram cilvēkam izrādāt draudzīgumu, simpātijas, atklātību, uzskata psiholoģe Džemma Dolija no Austrālijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti