Medijs: ASV plāno apturēt atbalstu pārkāpumos apsūdzētai Izraēlas armijas vienībai

ASV plāno apturēt atbalstu atsevišķai Izraēlas kaujas vienībai okupētajā Rietumkrastā, kas apsūdzēta pārkāpumos pret palestīniešiem. Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu ir apsolījis atvairīt jebkādu vēršanos pret valsts armiju.

"Es pret to cīnīšos ar visiem saviem spēkiem," svētdien pavēstīja premjers.

Ziņu portāls "Axios" iepriekš ziņoja, ka ASV plāno vērsties pret Izraēlas bataljonu "Necah Jehuda" saistībā ar iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem okupētajā Rietumkrastā. Izraēla vienību aizstāvēja un norādīja, ka tā darbojas saskaņā ar starptautiskajām tiesībām.

Aizvadītajā nedēļā, kad ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens tika iztaujāts par to, vai ASV militārā palīdzība Izraēlas Aizsardzības spēku (IDF) vienībām varētu tikt samazināta saistībā ar apsūdzībām par cilvēktiesību pārkāpumiem okupētajā Rietumkrastā, viņš atbildēja:

"Es esmu pieņēmis lēmumus. Jūs varat sagaidīt, ka tos redzēsiet tuvākajās dienās."

Vašingtona ir Izraēlas galvenā sabiedrotā un nekad iepriekš nav apturējusi palīdzības sniegšanu kādai Izraēlas Aizsardzības spēku vienībai, vēstīja BBC. 

Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants aicināja ASV atteikties no nodoma piemērot sankcijas "Necah Jehuda", sakot, ka šobrīd visa pasaule ASV un Izraēlas saites vēro ciešāk nekā jebkad agrāk.

"Jebkurš mēģinājums kritizēt veselu vienību met smagu ēnu uz Izraēlas Aizsardzības spēku darbību," teikts Galanta paziņojumā.

ASV lēmums par atbalsta izbeigšanu konkrētajai vienībai saistīts ar vairākiem iespējamiem pārkāpumiem Jordānas Rietumkrastā.

Tostarp arī kādu gadījumu, kad 80 gadus vecs palestīniešu izcelsmes amerikānis nomira pēc tam, kad šī vienība viņu aizturēja kontrolpunktā uz ziemeļiem no Rāmallas pilsētas.

Kā vēstīja mediji, Omars Asads tika sasiets un viņam tika aizsieta mute. Viņš gandrīz 60 minūtes bija spiests gulēt uz vēdera un nomira no stresa izraisītas sirdsdarbības apstāšanās. Toreiz ASV aicināja šajā lietā veikt rūpīgu kriminālizmeklēšanu un aicināja Izraēlu uzņemties pilnu atbildību par notikušo.

Lai arī Izraēla izteica nožēlu par notikušo, atbildīgās vienības komandieriem tikai izteikts rājiens, diviem karavīriem uz diviem gadiem tika liegts ieņemt vadošus amatus, taču kriminālvajāšana pret viņiem netika ierosināta.

Izmeklēšanā arī tika secināts, ka vīrieša nāvi izraisīja nevis agresīvā vienības rīcība, bet gan kāda iepriekšēja saslimšana.

Tikmēr Izraēlas armijas izlūkdienesta vadītājs Aharons Haliva pirmdien atkāpies no amata saistībā ar 7. oktobrī notikušo palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" uzbrukumu valstij.

Izraēla sāka karu pret "Hamās" Gazas joslā pēc tam, kad 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, nogalinot 1200 cilvēku, un saņēma gūstā 250 ķīlnieku.

Haliva ir pirmā augsta ranga amatpersona, kas atkāpusies no amata šī uzbrukuma dēļ.

Neilgi pēc uzbrukuma Haliva atzina, ka karš sākās ar izlūkošanas neveiksmi, un uzņēmās atbildību par to.

Izraēlas armija paziņoja, ka armijas štāba priekšnieks pieņēmis Halivas atlūgumu un izteicis pateicību viņam par dienestu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti