Krievijas iebrukums Ukrainā: bēgļu skaits pārsniedzis trīs miljonu robežu. 15. marts (Teksta tiešraides arhīvs)

Krievijas karaspēks jau 20. dienu turpina uzbrukumu Ukrainai, kur Krievijas prezidents Vladimirs Putins izvirzījis par savu mērķi panākt demokrātiski ievēlētās valdības maiņu. Ukrainas bruņotie spēki un iedzīvotāji sīvi pretojas iebrucējiem, no karadarbības zonas sākta civiliedzīvotāju evakuācija, taču Ukraina ziņo, ka Krievijas armija tam traucē un ne visur evakuācija izdodas. Starptautiskā sabiedrība ar sankcijām un Krievijas izolēšanu cenšas ietekmēt Kremli, taču Putina sākto karu līdz šim tas nav apturējis.

ĪSUMĀ:

  • Turpinās apšaudes Kijivā, Čerņihivā un citviet. Krievijas raidīti lādiņi trāpījuši trim daudzstāvu mājām galvaspilsētā, ir bojāgājušie.
  • Mariupoles aplenkumā gājuši bojā vismaz 2357 cilvēki. Mediji ziņo par 160 privātajām automašīnām ar iedzīvotājiem, kam izdevies izbraukt no pilsētas.
  • Ukrainu jau pametuši vairāk nekā trīs miljoni bēgļu.
  • Polijas, Čehijas un Slovēnijas premjeri ieradušies Kijivā, lai paustu atbalstu Ukrainai.
  • Kijivā izsludināta komandantstunda no 15. marta pulksten 20.00 līdz 17. marta pulksten 7.00.
  • Ukrainā apšaudē nogalināts telekanāla "Fox News" operators un ukraiņu žurnāliste.
  • Maskavā notikusi tiesa pret "Pirmā kanāla" redaktori, kas pirmdien sarīkoja protesta akciju TV ziņu tiešraides laikā. Viņai piespriests 30 000 rubļu (ap 245 eiro) naudassods.
  • Krievija vēsta, ka ar atbildes sankcijām vērsīsies pret ASV prezidentu Džo Baidenu un citām amatpersonām.
  • Krievija oficiāli apstiprina, ka izstāsies no Eiropas Padomes.
  • Doties uz teksta tiešraides sākumu.

15.03.2022 23.19 

Sarunās par Krievijas iebrukuma Ukrainā apturēšanu ir "principiālas pretrunas", bet kompromiss ir iespējams. Par Ukrainas delegācijas locekļa un prezidenta padomnieka Mihailo Podoļaka teikto ziņo AFP.

"Turpināsim rīt. Ļoti grūts un izstiepts sarunu process. Ir principiālas pretrunas, bet noteikti ir iespējams kompromiss," tviterī norādīja Podoļaks.

Krievijas un Ukrainas sarunas atsākās otrdien, abām pusēm signalizējot par progresu.


15.03.2022 22.36 

ASV prezidents Džo Baidens parakstījis vērienīgu tēriņu likumu, kurā iekļauti arī 13,6 miljardi dolāru militārai un humānai palīdzībai Ukrainai.


15.03.2022 22.23 

Rietumos iesaldētā Krievijas nauda jāizmanto Ukrainas atbalstam, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" sacīja Igaunijas eksprezidents Tomass Hendriks Ilvess.

Viņš norādīja, ka Eiropa un rietumvalstis ir iesaldējušas Krievijas līdzekļus un īpašumus. "Es domāju, ka šī nauda, kas ir iesaldēta, jāizmanto Ukrainas atbalstam, lai to atjaunotu. Tā nav Krievijas nauda, tā ir ar asinīm aptraipīta nauda," sacīja Ilvess.


15.03.2022 22.01 

No Krievijas spēku aplenktās Mariupoles Ukrainas dienvidaustrumos pa humāno evakuācijas maršrutu otrdien ar privātajām automašīnām izbraukuši aptuveni 20 000 cilvēku, vēsta aģentūra LETA.

Ukrainas prezidenta biroja vadītāja vietnieks Kirils Timošenko paziņojis: "Šodien no Mariupoles pa humānajiem koridoriem ar privātajām automašīnām izbraukuši aptuveni 20 000 cilvēku. No 4000 auto, kas izbrauca no pilsētas, 570 jau ieradušās Zaporižjā. Pārējās paliks pa nakti apdzīvotās vietās Zaporižjas un Doneckas apgabalos. Visiem tiek sniegta palīdzība"

Viņš pavēstīja, ka šodien no nobloķētajām pilsētām pavisam izdevies izvest aptuveni 29 000 cilvēku.

Pirmdien no Mariupoles pa iepriekš saskaņotu koridoru izbrauca 160 privātās automašīnas.


15.03.2022 21.39 

Krievija un Ukraina varētu nonākt līdz kompromisam, ja neviena no pusēm nepanāks virsroku karadarbībā. Tā Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" sacīja ārpolitikas pētnieki Mārcis Balodis un Martiņš Vargulis. Viņi izvērsa arī  variantus, ka Krievija varētu gribēt kontrolēto teritoriju neatkarību, bet Ukraina, iespējams, pieļautu kādu modeli, kurā teritorijām ir īpaši noteikumi.


15.03.2022 20.51

Amerikāņu kosmonauts Marks Vande Hei jau gandrīz gadu ir pavadījis Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS), bet bija radušās bažas, ka Krievijas un ASV konflikta saasināšanās varētu apgrūtināt viņa atgriešanos uz Zemes. Tomēr kļuvis zināms, ka marta beigās Vande Hei kopā ar diviem krievu kosmonautiem sēdīsies “Sojuz” kosmosa kuģī, kas viņus nogādās atpakaļ uz Zemes.


15.03.2022 20.24

Krievijas okupācijas spēku apšaudītajā Ukrainas galvaspilsētā Kijivā ieradušies Polijas, Čehijas un Slovēnijas premjerministri. Viņi tiekas ar augstākajām Ukrainas amatpersonām, lai apliecinātu Eiropas Savienības atbalstu Ukrainai.

"Šeit, kara plosītajā Kijivā, tiek veidota vēsture. Šeit brīvība cīnās pret tirāniju. Šeit izšķiras mūsu visu nākotne. Eiropas Savienība atbalsta Ukrainu, kas var rēķināties ar savu draugu atbalstu. Šādu vēstījumu mēs šodien atvedām uz Kijivu," raksta Polijas valdības vadītājs Mateušs Moraveckis.


15.03.2022 20.21

24. martā Briselē notiks ārkārtas NATO līderu tikšanās, paziņojis NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. Tās laikā tiks apspriests atbalsts Ukrainai un NATO aizsardzības spēju stiprināšana. ASV amatpersonas apstiprina, ka nākamnedēļ Eiropā ieradīsies arī ASV prezidents Džo Baidens. Viņš piedalīsies NATO samitā, kā arī tiksies ar Eiropas Savienības vadību.


15.03.2022 19.14

Ukrainas kara bēgļu skaits ir sasniedzis trīs miljonus. Vairāk nekā 1,8 miljoni bēgļu ir devušies uz Poliju, simtiem tūkstošu bēgļu uzņēmušas arī citas Ukrainas kaimiņvalstis: Rumānija, Moldova, Ungārija un Slovākija. Krievijas un Baltkrievijas virzienā devies salīdzinoši neliels skaits bēgļu: mazāk nekā 150 000.

"Šodien mēs esam sasnieguši vēl vienu briesmīgu robežu: Ukrainu pametuši jau trīs miljoni bēgļu. Karš ir jāaptur. Nekavējoties," uzsver ANO bēgļu lietu komisārs Filipo Grandi.


15.03.2022 18.43

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) nolēma Latvijā bloķēt pieeju 71 galvenokārt Krievijas interneta vietnei, kura izplatīja Kremļa propagandu, atbalstīja un slavināja Krievijas iebrukumu Ukrainā.

NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš LTV raidījumā "Dienas ziņas" informēja, ka bloķēto resursu sarakstā ir, piemēram, "Vesti.ru", "Lenta.ru", "Kremlin.ru", "Radio Zvezda" vietne, "Radio KP" vietne.

Āboliņš norādīja, ka šobrīd lēmums pieņemts par 71 vietni, "taču mūsu pārbaude turpinās", un prognozēja, ka pārskatāmā nākotnē tiks pieņemti vēl līdzīgi lēmumi.

Vietnēs, kuras NEPLP nolēma bloķēt, bija "Krievijas naratīvs, kas vaino Ukrainu kara izraisīšanā, attaisno terorismu, attaisno karadarbību, vaino Ukrainu kara noziegumos" un izplata līdzīgu saturu, kas "dzirdams Krievijas propagandas naratīvā".


15.03.2022 18.25

Krievijas amatpersonas oficiāli apstiprinājušas, ka Krievija izstājas no Eiropas Padomes. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs nosūtījis attiecīgu vēstuli EP ģenerālsekretāram.

1949. gadā dibinātā Eiropas Padome apvieno gandrīz visas Eiropas valstis (organizācijā ir 47 dalībvalstis). Organizācijas mērķis ir stiprināt cilvēktiesības, demokrātiju un likuma varu Eiropā.

Maskava apgalvo, ka Krievijai “nedraudzīgās” NATO un Eiropas Savienības valstis izmanto Eiropas Padomi, lai "paštīksminātos un slavētu Rietumu pārākumu".

Valsts domes Starptautisko lietu komitejas vadītājs Leonīds Sluckis arīdzan paziņojis, ka Krievija denonsēs Eiropas Cilvēktiesību konvenciju.

Krievija turpmāk vairs nepakļausies Eiropas Cilvēktiesību tiesas jurisdikcijai, tādējādi Krievijas pilsoņiem vairs nebūs iespēju vērsties Strasbūras tiesā ar sūdzībām pret Krievijas valsti.


15.03.2022 18.09

Krievijas televīzijas "Pirmā kanāla" redaktore Marina Ovsjaņņikova, kas pirmdien sarīkoja pretkara protesta akciju TV tiešraidē, otrdien ar Maskavas tiesas lēmumu sodīta ar 30 000 rubļu (pēc tagadējā kursa ap 245 eiro) naudassodu. Sods viņai piespriests nevis par pretkara plakāta demonstrēšanu TV ziņu raidījuma laikā, bet gan par sociālo tīklu vidē izplatīto video, kurā Ovsjaņņikova aicināja Krievijas iedzīvotājus iziet ielās un protestēt pret karu Ukrainā.

Iepriekš bija izskanējušas bažas, ka Ovsjaņņikovu varētu tiesāt pēc daudz bargāka likuma par Krievijas karaspēka "nomelnošanu", par ko paredzēts līdz pat 15 gadu cietumsods.


15.03.2022 17.55

Krievijas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka Krievija noteikusi atbildes sankcijas pret ASV augstākajām amatpersonām, kā arī Kanādas premjeru Džastinu Trudo. Krievijas sankciju sarakstā iekļauts ASV prezidents Džo Baidens, valsts sekretārs Entonijs Blinkens, aizsardzības ministrs Loids Ostins, CIP direktors Viljams Bērnss, Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki, kā arī vēl vairākas personas, piemēram, bijusī valsts sekretāre Hilarija Klintone un Baidena dēls Hanters Baidens. Šīs personas būs iekļautas Krievijas “melnajā sarakstā”, kam liegta iebraukšana Krievijā.

Atšķirībā no Krievijas politiķiem un oligarhiem, kas līdz šim baudījuši iespēju ceļot un atpūsties rietumvalstīs, nav zināms, ka Krievija būtu iecienīts ceļojumu mērķis ASV amatpersonām.


15.03.2022 17.50

Ukrainā pirmdien gājis bojā amerikāņu telekanāla "Fox News" operators Pjērs Zakževskis, apstiprināja telekanāla pārstāvji.

"Fox News" vēstīja, ka automašīna, kurā Horenkas apgabalā pie Kijivas braucis Zakževskis, iekļuva apšaudē.

"Fox News"  paziņojumā arī norādīja, ka Zakževskis atspoguļoja teju visus nozīmīgos starptautiskos notikumus – viņš bija darbojies Afganistānā, Irākā un Sīrijā.

Šajā uzbrukumā nogalināta arī ukraiņu žurnāliste Oleksandra Kuvšinova, bet cits "Fox News" žurnālists Bendžamins Hols ir ievainots un nogādāts slimnīcā.


15.03.2022 16.34

Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba informē, ka Ukrainā ieradies Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis. Tā ir pirmā kādas citas valsts ārlietu ministra vizīte Ukrainā kopš Krievijas uzbrukuma sākuma. Otrdien ceļā uz Kijivu ir arī Polijas, Čehijas un Slovēnijas premjerministri, kas uz Ukrainas galvaspilsētu devušies ar vilcienu.


15.03.2022 16.23

Francijas riepu ražošanas koncerns “Michelin” paziņojis par darbības apturēšanu Krievijā. “Michelin” ir rūpnīca Piemaskavā, kas nodarbina 750 strādnieku un saražo divus miljonus riepu gadā. Pirmdien par lēmumu apturēt darbību Krievijā paziņoja arī Japānas riepu koncerns “Bridgestone”.


15.03.2022 16.13

Krievijas neatkarīgais laikraksts “Novaja gazeta” ziņo, ka Ostankinas rajona tiesā Maskavā sākusies tiesas sēde, kurā tiek izskatīta “Pirmā kanāla” darbinieces Marinas Ovsjaņņikovas lieta. Ovsjaņņikova pirmdien vakarā sarīkoja protesta akciju “Pirmā kanāla” ziņu tiešraides laikā, parādoties ēterā ar plakātu, kas nosodīja karadarbību Ukrainā.

“Novaja gazeta” vēsta, ka Ovsjaņņikova tiek tiesāta pēc administratīvo pārkāpumu kodeksa panta par nesaskaņotu publiska pasākuma rīkošanu. Par to var sodīt ar arestu līdz 10 diennaktīm.


15.03.2022 15.23

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde vēsta, ka Krievijas okupācijas spēki esot iecerējuši izcirst Ukrainas mežus un piesavināties šos ienākumus. Par to liecinot ukraiņu izlūku rīcībā nonākusī vēstule, ko Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu sūtījis Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam.

“Putins un Šoigu plāno izcirst un pārdot Ukrainas mežus. Okupantu valsts plāno masveidīgu Ukrainas mežu izciršanu,” teikts paziņojumā.


15.03.2022 14.51

Ukrainas pilsētas Mariupoles pašvaldība vēsta, ka līdz pulksten 14 no Krievijas okupācijas spēku apšaudītās pilsētas izdevies izbraukt ap 2000 automašīnām ar civiliedzīvotājiem, vēl ap 2000 automašīnu gaida iespēju pamest pilsētu.


15.03.2022 14.30

Latvijas pašvaldībās pēc palīdzības vērsušies 3300 cilvēki no Ukrainas, izmitināti ir 1600 cilvēki. Visvairāk – Rīgā, Liepājā, Ventspilī un tās novadā, pēc valdības sēdes medijiem pastāstīja iekšlietu ministre Marija Golubeva (“Attīstībai/Par!”).


15.03.2022 14.28

Spānijas mediji vēsta, ka Baleāru salās aizturēta jahta “Lady Anastasia”, kas pieder krievu oligarham, Krievijas ieroču uzņēmuma “Rosoboronoexport” vadītājam Aleksandram Mihejevam. Mihejevs ir iekļauts Eiropas Savienības sankciju sarakstā, kas tika apstiprināts pēc Krievijas uzbrukuma Ukrainai.

Neilgi pēc kara sākuma parādījās ziņas, ka kāds ukraiņu jūrnieks mēginājis nogremdēt šo jahtu, jo bijis saniknots, ka ar Krievijas ieročiem tiek apšaudīta viņa dzimtā Kijiva. Jūrnieku aizturēja, pirms viņš paspēja īstenot savu nodomu. 48 metrus garās jahtas vērtība tiek lēsta uz septiņiem miljoniem eiro.


15.03.2022 14.05

Ukrainas galvaspilsētas Kijivas mērs Vitālijs Kļičko aicina visus Kijivas vīriešus atgriezties galvaspilsētā, lai iesaistītos tās aizstāvēšanā pret Krievijas uzbrukumu.

“Kijivas vīrieši! Ir pienācis laiks atgriezties! Mums jāaizstāv sava pilsēta un mūsu nākotne! Nevis sēdēt kaut kur citur un just līdzi. Ukraiņi ir parādījuši visai pasaulei savu drosmi un gatavību cīnīties par savu zemi. Slava Ukrainai!”


15.03.2022 13.57

Ukrainas bruņoto spēku komandieris Valerijs Zalužnijs vēsta, ka Ukrainas karaspēka zaudējumi cīņā ar Krievijas iebrucējiem ir vairākas reizes mazāki nekā okupantiem.

“20 kara dienas. 20 izturības un varonības dienas. Diemžēl mums ir zaudējumi, bet tie ir vairākas reizes mazāki nekā pretiniekam. Katra mūsu karavīra dzīvībai un veselībai nav cenas. Izsaku līdzjūtību kritušo tuviniekiem. Un apsolu, ka mēs atriebsim katru brāli un māsu, ukraiņu civiliedzīvotājus, mūsu bērnus,” raksta Zalužnijs.


15.03.2022 13.47

Krievijas un Ukrainas delegācijas otrdien ir atsākušas miera sarunas, vēsta Ukrainas delegācijas pārstāvis Davids Arahamija.


15.03.2022 12.44

Pāris dienas Kijivā pabijušais Latvijas Televīzijas žurnālists Gints Amoliņš intervijā Latvijas Radio stāstīja, ka daudzi iedzīvotāji kara dēļ ir pametuši Ukrainas galvaspilsētu un tā ir kļuvusi daudz tukšāka. Lai arī Kijivas ielās cilvēki un automašīnas arvien ir redzami, tomēr daudz mazāk nekā pirms Krievijas iebrukuma. Kijivā ir izveidoti kontrolposteņi, arī barikādes, lai kavētu iespējamo Krievijas spēku ienākšanu pilsētā.

Latvijas Televīzijas žurnālists Gints Amoliņš
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Amoliņš arī atzina, ka apšaudes Kijivā kļūst arvien biežākas un tuvākas, kas liecina, ka Krievijas spēki cenšas iespiesties Ukrainas galvaspilsētā. Redzams arī, ka pēdējās pāris dienās biežākas kļuvušas raķešu apšaudes pret Kijivu, kur cietušas vairākas dzīvojamās mājas. Tas liecina, ka Krievija intensificējusi uzbrukumus pret Kijivu un arī citām Ukrainas pilsētām.


15.03.2022 12.26

Krievijas prokuratūra prasa pagarināt ieslodzītajam opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam piespriesto cietumsodu līdz 13 gadiem. Navaļnijs pašlaik izcieš viņam piespriesto trīsarpus gadu cietumsodu, un viņam vajadzētu iznākt brīvībā 2023. gada rudenī. Taču viņam izvirzītas jaunas apsūdzības “krāpšanā un tiesas apvainošanā”. Navaļnijs visas apsūdzības uzskata par politiski motivētām.


15.03.2022 11.45

Krievijas karaspēks Ukrainā kopš iebrukuma sākuma 24. februārī nogalinājis 97 bērnus, atsaucoties uz Ukrainas Ģenerālprokuratūru, ziņo aģentūra "Ukrinform".

Lielākā daļa upuru bijusi Harkivas, Kijivas, Doneckas, Černihivas, Hersonas, Sumu, Mikolajivas un Žitomiras apgabalos.

Krievijas bruņotās agresijas rezultātā vairāk nekā 100 bērni ir ievainoti.

Katru dienu apšaudēs mirst vismaz 5 bērni.

Sprādzieni un apšaudes jau ir nodarījuši postījumus vairāk nekā 400 izglītības iestādēm, no kurām 59 ir pilnībā iznīcinātas.

Visvairāk postījumu nodarīts Doneckas apgabalā, kur cietušas 119 izglītības iestādes, Harkivas apgabalā – 50, Mikolajivas apgabalā – 30, Sumu apgabalā – 28, Kijivas apgabalā – 35, Hersonas apgabalā – 21 un Kijivas pilsētā – 24.

Kopumā arī 11 veselības aprūpes iestādes un trīs rehabilitācijas centri, tostarp bērniem ar invaliditāti, tikuši apšaudīti, paziņojusi Ģenerālprokuratūra.

Jāatzīmē, ka šie dati nav pilnīgi, ņemot vērā, ka trūkst iespēju izmeklēt vietas, kur notiek aktīvas cīņas, kā arī Krievijas spēku īslaicīgi okupētās teritorijas. 


15.03.2022 11.34

Ukrainas galvaspilsētā Kijivā no šodienas vakara līdz ceturtdienas rītam izsludināta komandantstunda, par to, atsaucoties uz pilsētas mēru Vitāliju Kļičko, vēsta “Unian” un AFP.

Komandantstunda Kijivā izsludināta no 15. marta pulksten 20.00 līdz 17. marta pulksten 7.00. Šajā laikā būs aizliegts pilsētas ielās pārvietoties bez īpašas caurlaides. Iedzīvotāji varēs atrasties ārā, lai dotos uz patvertnēm, pastāstīja Kļičko. 


15.03.2022 11.27

Pirmdien Krievijas raķešu triecienā televīzijas tornim Ukrainas ziemeļaustrumos ciemā pie Rivnes nogalināto skaits pieaudzis līdz 19 cilvēkiem, ziņo "Ukrainska pravda".

Rivnes apgabala militārās administrācijas vadītājs Vitālijs Kovals pavēstīja, ka līdz otrdienas pulksten 8.30 saņemta informācija par 19 mirušajiem un deviņiem ievainotajiem pēc pirmdien notikušā uzbrukuma.

Kovals atzīmēja, ka glābšanas darbi drupās vēl turpinās, tādēļ bojāgājušo un cietušo skaits vēl var mainīties.


15.03.2022 10.54

Luhanskas apgabala Rubižnē Krievijas karaspēks sabombardējis internātu bērniem ar redzes traucējumiem, slimnīcu un trīs skolas, uzbrukumā nogalinot četrus cilvēkus, atsaucoties uz Luhanskas apgabala militārās administrācijas vadītāju Serhiju Haidaju, vēstī "Unian".

"Civiliedzīvotāju apšaudīšana Luhanskas apgabalā nerimstas. Katastrofāli izpostīta infrastruktūra un dzīvojamo māju sektors. Mājas deg Popasnā, Rubižnē un Severodoneckā, uz ielām mētājas nesprāguši šāviņi – tāda šodien ir realitāte mūsu pilsētās," viņš pavēstīja.

Administrācijas vadītājs apliecināja, ka iespēju robežās apgabalā strādā armija, policija, glābēji, ārsti un brīvprātīgie, kā arī visās apdzīvotajās vietās tiek piegādāts ūdens un humānā palīdzība.


15.03.2022 10.22

Ukrainas premjerministra vietniece Irina Vereščuka pavēstīja, ka šodien ir panākta vienošanās par deviņu humānās palīdzības koridoru atvēršanu civiliedzīvotāju evakuācijai no kauju skartajām pilsētām, vēsta “Unian”.

Jau atkal paredzēta cilvēku evakuācija no smagi skartās Mariupoles uz Zaporižju, tāpat paredzēts uz Mariupoli nogādāt pārtikas un medikamentu kravas. 

Koridorus plānots atvērt arī Kijivas, Sumu un Harkivas apgabalos.


15.03.2022 10.11

Polijas, Čehijas un Slovēnijas premjerministri šodien vizītē apmeklēs Kijivu, lai tiktos ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, ziņo AFP. 

Polijas valdība norādīja, ka vizītes mērķis ir apliecināt nepārprotamu Eiropas Savienības atbalstu Ukrainas suverenitātei un neatkarībai. 


15.03.2022 09.25

Mariupoles aplenkumā saskaņā ar Ukrainas valsts iestāžu aplēsēm ir gājuši bojā vismaz 2357 cilvēki, ziņo BBC.


15.03.2022 09.18

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis savā video uzrunā arī aicinājis Krievijas karavīrus nolikt ieročus un neturpināt bezjēdzīgo karu. Zelenksis uzdevis retorisku jautājumu Krievijas karavīriem un virsniekiem – "kāpēc jums jāmirst, ja no Ukrainas tāpat neko neiegūsit?"


15.03.2022 08.58

Krievijas iebrucēju šāviņi trāpījuši pa trim daudzstāvu mājām Ukrainas galvaspilsētā Kijivā, vēsta "Pravda.ua". Gājuši bojā vismaz divi cilvēki. Krievijas spēku raidīts lādiņš trāpījis pa 16 stāvu dzīvojamo namu. Notikuma vietā atrasti divi bojāgājušie, bet 27 cilvēki izglābti. Tāpat šāviņš trāpījis deviņu stāvu namam, kā arī desmit stāvu dzīvojamajai mājai, kas aizdegusies.


15.03.2022 08.53

Reaģējot uz Maskavas agresiju pret Ukrainu, Japāna otrdien paziņojusi, ka piemērojusi sankcijas vēl 17 Krievijas pilsoņiem, ziņo aģentūra "Reuters". Sankcijām pakļauti 11 Valsts domes deputāti, pieci baņķiera Jurija Kovaļčuka ģimenes locekļi un miljardieris Viktors Vekselbergs.

Japānas finanšu ministrija informējusi, ka kopējais to Krievijas pilsoņu skaits, kam piemērotas sankcijas saistībā ar karu pret Ukrainu, sasniedzis 61 cilvēku.

Japāna sankcijas vērsusi arī pret Krievijas Centrālo banku un septiņām privātām bankām, kā arī pret vairākām Baltkrievijas fiziskajām un juridiskajām personām, kas atbalsta Krievijas agresiju pret Ukrainu.


15.03.2022 07.53

Krievijas spēku raidīts šāviens Kijivā ietriecies desmit stāvu dzīvojamajā mājā, ziņo "Pravda.ua", atsaucoties uz valsts ārkārtas situāciju dienesta informāciju. Ugunsgrēku izdevies likvidēt. Izglābts viens cilvēks, kurš nogādāts slimnīcā.


15.03.2022 07.35

Ietekmīgais amerikāņu ģenerālis Bens Hodžess ir brīdinājis, ka pēc 10 dienām Krievija faktiski varētu zaudēt spējas uzbrukt Ukrainai. Pēc viņa vārdiem, agresorvalstij sāk trūkt gan cilvēku, gan laika, gan munīcijas. Hodžess gan piebildis, ka šāds scenārijs ir iespējams tad, ja Rietumu valstis turpinās apgādāt Ukrainu ar nepieciešamo ekipējumu artilērijas iznīcināšanai un raķešu triecienu atvairīšanai.


15.03.2022 07.33

Raidsabiedrība CNN ziņo, ka Krievija savai sabiedrotajai Ķīnai cita starpā lūgusi nodrošināt arī īpaši iepakotu un uzreiz lietojamu militāro ēdienu. Tas varētu norādīt uz problēmām Krievijas bruņoto spēku apgādē. Avoti CNN norādījuši, ka atšķirībā no finansiālās un militārās palīdzības šādu Krievijas lūgumu Pekina varētu izpildīt, jo tas nenozīmētu tiešu iesaistīšanos militārajā konfliktā. 


15.03.2022 07.28

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzrunā tautai norādījis, ka nepilnu trīs nedēļu laikā Krievijai ir nodarīti milzīgi zaudējumi gan tehnikas, gan cilvēkresursu ziņā.

Pēc prezidenta vārdiem, bojā gājušo Krievijas armijas rindās ir vairāk nekā divos Čečenijas karos kopā.

Pēc viņa teiktā, vakar uzsāktās sarunas ar Krievijas delegāciju "noritot ne visai slikti" un tās tiks turpinātas jau šodien.

Zelenskis arī iepazīstinājis ar Ukrainas Ministru kabineta saskaņotajiem lēmumprojektiem valsts ekonomikas atbalstīšanai kara laikā. Pievienotās vērtības nodokļa un uzņēmumu ienākuma nodokļa vietā paredzēts ieviest vienotu nodevu – tie būs 2% no apgrozījuma. Turklāt mazajiem uzņēmumiem šādas nodevas apmaksa būs brīvprātīga. Tāpat paredzēts maksimāli atcelt jebkādas uzņēmumu pārbaudes ar noteikumu, ka uzņēmējdarbība notiek likumu ietvaros. Kā uzsvēris Zelenskis, šādas reformas nepieciešamas, lai tajos reģionos, kur karadarbība nenotiek, dzīve turpinātu virzīties uz priekšu.


15.03.2022 07.24

Ukrainas mediji ziņo, ka no pamatīgi nopostītās un aplenktās Mariupoles pilsētas vakar ir izdevies izbraukt 160 privātajām automašīnām ar iedzīvotājiem. Dažiem jau esot izdevies sasniegt Zaporižju. Tiesa, Mariupolei domātās humānā palīdzības konvojs pilsētu tā arī nav sasniedzis


15.03.2022 07.20

Latvijas vēstnieks Ukrainā Ilgvars Kļava Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja, ka situācija Ukrainā nav būtiski mainījusies. Notiek apšaudes, bet tās "jūtamu efektu" uz Ukrainas kaujas spējām nav atstājusi. "Var tikai izteikt apbrīnu par Ukrainas cilvēku apņēmību aizstāvēt valsti," sacīja Kļava.

Viņš atzina, ka Krievijas sāktajā karā Ukrainā ir lieli civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras zaudējumi.

Latvijas vēstnieks Ukrainā norādīja arī, ka līdz šim no Ļvivas uz Rīgu ar autobusiem evakuējies 261 Latvijas valstspiederīgais.


15.03.2022 06.56

Kopš Krievijas iebrukuma desmitiem tūkstoši Ukrainas civiliedzīvotāju saņēmuši ieročus, par to paziņojis Ukrainas iekšlietu ministrs Deniss Monastirskijs, vēsta "Unian". Iepriekš Ukrainā pieņemts likums, kas ļauj valsts civiliedzīvotājus nodrošināt ar ieročiem valsts aizsardzībai kara laikā.

Pēc ministra sacītā, ikviens Ukrainas pilsonis var vērsties policijā, pierādot, ka viņš tiešām darbojas valsts aizsardzības labā. "Mēs esam izsnieguši vairākus desmitus tūkstošu automātu visā valstī," klāstīja ministrs.


15.03.2022 06.30

Krievija kopš 24. februāra raidījusi uz Ukrainu vairāk nekā 900 dažāda tipa raķetes, vēsta "Pravda.ua", atsaucoties uz ASV Aizsardzības ministrijas informāciju. Tiek atzīmēts, ka triecieni kļūst arvien biežāki un bez noteikta mērķa.


15.03.2022 06.23

Čornobiļas atomelektrostacijā (AES) atjaunota elektrības piegāde pēc tam, kad Krievijas spēki bija sabojājuši elektrības piegādes līniju. 

Čornobiļas AES satelītattēli, 2022. gada 10. martā

15.03.2022 06.20

Krievijas armijai pirmdien apšaudot Ukrainas ziemeļu pilsētu Čerņihivu, ir gājuši bojā 10 cilvēki, paziņoja Ukrainas Ģenerālprokurora birojs, kas ir sācis cilvēku bojāejas izmeklēšanu.


15.03.2022 06.12

TV kanāls "Ukraina 24" ziņo par diviem spēcīgiem sprādzieniem Kijivas rietumos. Jaunākā informācija liecina par kārtējo trāpījumu dzīvojamajā mājā. Sprādzieni nogranduši arī citās vietās, tostarp Odesas dienvidos un Hmeļņickas apgabalā valsts rietumos iedarbinātas trauksmes sirēnas. 


15.03.2022 05.57

ASV ieviesušas sankcijas pret 11 personām, kas saistītas ar Krievijas aizsardzības sektoru, paziņojis ASV Valsts departaments.

ASV sankcijām tika pakļauti Krievijas aizsardzības ministra vietnieki Aleksejs Krivoručko, Timurs Ivanovs, Junusbeks Jevkurovs, Dmitrijs Bulgakovs, Jurijs Sadovenko, Nikolajs Pankovs, Ruslans Caļikovs un Genadijs Židko, Nacionālās gvardes karaspēka virspavēlnieks un Krievijas Drošības padomes loceklis Viktors Zolotovs, Aizsardzības ministrijas Federālā militāri tehniskās sadarbības dienesta direktors Dmitrijs Šugajevs un valsts aģentūras "Rosoboroneksport" ģenerāldirektors Aleksandrs Mihejevs.  


15.03.2022 05.41

Slovākija pirmdien paziņojusi par trīs Krievijas diplomātu izraidīšanu aizdomās par spiegošanu. Tāpat aizturēti vismaz trīs Slovākijas pilsoņi par to, ka viņiem samaksāts par spiegošanu Krievijai. Starp aizturētajiem ir Aizsardzības ministrijas virsnieks, iekšējās izlūkošanas dienesta SIS darbinieks un prokrieviskos medijos strādājošais, ziņoja laikraksts "Dennik N".


15.03.2022 05.32

Krievijas karaspēks Ukrainā plāno pastiprināt grupējumu Harkivas virzienā, tā sociālajā tīklā "Facebook" paziņoja Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs.

Krievijas karaspēks turpina uzbrukumu pret Ukrainu. Ienaidnieks pielieto aviāciju, lai atbalstītu sauszemes spēku grupējumus un iznīcinātu militāro un civilo infrastruktūru Ukrainas teritorijā.

Okupanti turpina veikt raķešu un bumbu triecienus, apšaudes ar artilēriju un tankiem pret civilo infrastruktūru un apdzīvotām vietām.

Volīnijas virzienā saglabājas augsta varbūtība, ka Krievija varētu sarīkot provokācijas Baltkrievijas objektos ar mērķi iesaistīt Baltkrievijas bruņotos spēkus bruņotajā konfliktā Ukrainā.


15.03.2022 05.24

Spānijas ostas pilsētā Barselonā pirmdien tika konfiscēta jahta, kas pieder Krievijas oligarham Sergejam Čemezovam, paziņoja Spānijas premjerministrs Pedro Sančess.

Spānijas laikraksts "El Pais" ziņoja, ka konfiscētā jahta "Valerie" pieder Krievijas valsts īpašumā esošā aizsardzības konglomerāta "Rostec" vadītājam Sergejam Čemezovam, kurš ir prezidenta Vladimira Putina sabiedrotais un pakļauts rietumvalstu sankcijām pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Sančess sacīja, ka šī jahta ir 128 miljonus eiro vērta.


15.03.2022 05.22

Krievijas karaspēka nolaupītais Melitopoles pilsētas mērs Ivans Fedorovs ir aizvests uz Luhansku, pirmdien paziņoja Zaporižjas apgabala militārā administrācija savā "Telegram" kanālā. Krievijas karaspēka gūstā atrodas arī Zaporižjas apgabala Dņiprorudnes pilsētas mērs Jevhens Matvejevs, bet viņa liktenis pašlaik nav zināms, informēja Zaporižjas apgabala militārā administrācija.


15.03.2022 05.20

Krievijas karaspēks Ukrainā ir apšaudījis ar mīnmetējiem evakuācijas kolonnu ar cilvēkiem no Kijivas apgabala Hostomeļas pilsētas, nogalinot vienu cilvēku un divus ievainojot, pirmdienas vakarā paziņoja Ukrainas Nacionālās policijas preses dienests.

Pirmā kolonna ar 10 autobusiem, kuros atradās sievietes ar bērniem, gados veci cilvēki un invalīdi, spēja nokļūt līdz mērķim. Otro kolonnu ar četriem autobusiem okupanti apšaudīja ar mīnmetējiem.


Krievijas iebrukums Ukrainā: raķešu triecieni pilsētām; ziņas par Maskavas lūgumu pēc Pekinas atbalsta. 14. marta teksta tiešraides arhīvs.

KONTEKSTS:

Krievijas iebrukums Ukrainā turpinās jau kopš 24. februāra. Sarunas līdz šim nav devušas rezultātu, un 12. martā Francijas prezidenta administrācijā paziņoja – pašlaik izskatās, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins neizrāda nekādu vēlēšanos izbeigt karu Ukrainā.

Krievijas rīcība izpelnījusies asu nosodījumu no demokrātiskās pasaules. Rietumvalstis noteikušas vairākas sankcijas gan pret Krieviju, gan pret Baltkrieviju, kas atbalsta Kremļa lēmumu uzbrukt Ukrainai. Tikmēr arvien vairāk ārvalstu uzņēmumi boikotē Krieviju un aptur savu darbību šajā valstī.

Teksta tiešraižu arhīvs par Krievijas uzbrukumu Ukrainai pieejams šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt