Irākas kurdi vīlušies par neveiksmīgo ceļu uz Eiropu, bet gatavi mēģināt vēl

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Irākas Kurdistānas reģiona pilsēta Erbīla ir viena no tām, ko pameta daudz cilvēku, lai dotos uz Baltkrieviju un tad pāri robežai mēģinātu nelegāli iekļūt Eiropas Savienībā. Taču, kad tas neizdevās, daļa atgriezusies atpakaļ. No cilvēku stāstītā noprotams, ka viņi apzinās, ka tikuši izmatoti hibrīdkarā.

Erbīlā pašlaik atrodas LTV filmēšanas grupa – žurnāliste Ina Strazdiņa un operators Ingus Graudiņš.

“Esam satikuši trīsdesmit sešu cilvēku lielu ģimeni un žurnālistu, kam katram ir sava pieredze, bet visiem kopīgs bijis ceļš uz Baltkrieviju un atpakaļ,” stāsta Strazdiņa.

Pamesti "džungļos" pie Baltkrievijas robežas

“Šī pieredze patiešām ir skaudra. Cilvēki vai nu finansiālu vai politisku iemeslu dēļ ir vēlējušies doties uz Eiropu. Viņi uzgājuši aktīvus profilus “Facebook” tīklā, kas reklamēja Baltkrieviju kā visdrošāko ceļu uz Eiropu. Kas tieši šos profilus veidojis, joprojām nav skaidrs.

Ir maksātas milzu summas tūrisma kompānijām, kas ir palīdzējušas nokārtot vīzas un transportu vai nu cauri Sīrijai vai Apvienotajiem Arābu Emirātiem un nogādāt cilvēkus Minskā, kur savukārt viņi organizēti vesti uz robežu un atstāti, kā viņi paši saka, džungļos – tā ir iesaukta vieta Baltkrievijas pusē pie Polijas robežas.

Šajos džungļos viņi ir saluši, dzīvojuši badā, ir arī liecības, ka sisti, un galu galā ir bijuši spiesti griezties atpakaļ, kur atkal par bargu naudu meklēts transports, un to par samaksu ir piedāvājuši paši baltkrievi, un galu galā ir atgriezušies Irākā.

Bet šeit mājas jau ir zaudētas un radušies milzīgi parādi. Un vieni ļoti skaidri apzinās, ka ir iekrituši Lukašenko hibrīdkara tīklos, bet citi turpina vainot Eiropas Savienību, ka tā neatvēra vārtus.”

Migrantu plūsma, visticamāk, turpināsies

Vai pēc pieredzētā viņi joprojām plāno meklēt ceļus uz Eiropu? “Visi kā viens, jo palikšana Irākā vairs nav iespējama tādēļ, ka Baltkrievijas ceļojumā viss ir zaudēts un atkal ir vajadzīga nauda,” stāsta Strazdiņa.

Cik plaši šī informācija par migrantu izmantošanu no Baltkrievijas puses hibrīda uzbrukuma mērķiem izskan Erbīlā, un vai ir vēl citi, kuri domā īstenot līdzīgu ceļu?

“Erbīlā tas tiešām izskan plaši gan no mutes mutē, gan arī medijos. Arvien vairāk to atspoguļo arī starptautiskie žurnālisti. Taču par spīti daudzu sliktajai pieredzei cilvēki arvien ir gatavi ar visiem spēkiem doties turp, jo arvien darbojas šie aicinošie profili sociālajos tīklos,” norāda Strazdiņa.

“Tie, kuri ir pieredzējuši visu slikto un aicina neuzķerties, mēģina citus atrunāt, tiek saukti par spiegiem un valdības sargsuņiem un būtībā netiek ņemti vērā. Tā kā šī plūsma, visticamāk, turpināsies, ja vien to neapturēs aviokompāniju ierobežojumi.

Šobrīd ir ziņas, ka vairāki simti no vairākiem tūkstošiem ir atgriezušies Irākā, repatriācija periodiski turpinās.”

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.

8. novembrī liela migrantu grupa sapulcējās pie Baltkrievijas robežas ar Poliju, mēģinot iekļūt Eiropas Savienības teritorijā, bet Polija atsakās ielaist šos cilvēkus, jo uzskata, ka viņi ir nevis bēgļi, bet gan "tūristi", kas brīvprātīgi ieradušies Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti