ES plāno veidot medicīniskā aprīkojuma uzkrājumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) nolēmusi izveidot sejas masku, intensīvās aprūpes ekipējuma un cita medicīniskā aprīkojuma uzkrājumus, lai novērstu šo preču trūkumu Eiropā koronavīrusa krīzes laikā. Šādas rezerves iegādātos viena no dalībvalstīm, kas tās arī uzglabātu savā teritorijā. Paredzams, ka stratēģiskās rezerves lielākoties tiktu apmaksātas no Eiropas Savienības (ES) līdzekļiem.

ES plāno veidot medicīniskā aprīkojuma uzkrājumus
00:00 / 02:27
Lejuplādēt

Jau kopš koronavīrusa pandēmijas sākuma daudzas Eiropas Savienības valstis saskārās ar vitāli nepieciešamā medicīniskā aprīkojuma un higiēnas preču trūkumu. Nevienam nav noslēpums, ka nedēļām ilgi bloka valstīm bija grūtības atrast sejas masku vai aizsargbriļļu tirgotājus, kuri būtu gatavi atsaukties vienotajam iepirkumam. To mērķis ir samazināt preču cenu, kā arī novērst negodīgu konkurenci starp dalībvalstīm.

Īpaši aktuāli tas kļuva pēc tam, kad, baidoties no nepieciešamo aizsarglīdzekļu trūkuma pašmājās, dažas no Eiropas Savienības dalībvalstīm, tostarp Francija un Vācija, krīzes sākumā aizliedza šo preču eksportu uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Taču, kā ceturtdien, 28. maijā, paziņojis Eiropas Savienības krīžu vadības komisārs Janezs Lenarčičs, tagad ir paredzēts izveidot Eiropas līmeņa stratēģiskās rezerves. Pēc viņa vārdiem,

tiktu izveidoti sejas masku, vakcīnu, laboratoriju aprīkojuma, aizsargapģērbu, medicīniskā aprīkojuma, tostarp plaušu ventilatoru, uzkrājumi.

Tie kalpotu kā papildinājums tiem iepirkumiem, kuri pašlaik notiek paralēli.

Lenarčičs norādījis, ka šie uzkrājumi galvenokārt tiktu veidoti par Eiropas Savienības līdzekļiem, tikai nelielu daļu no izmaksām sedzot no dalībvalstu nacionālajiem līdzekļiem. Pašlaik šādu rezervju izveidošanai jau esot pieejami 10 miljoni eiro, bet, ja Eiropas Savienības dalībvalstu valdības un likumdevēji to atbalstīs, šis finansējums var tikt palielināts līdz 50 miljoniem.

Pagaidām gan netiek atklāts, kur minētos produktus varētu iepirkt, ņemot vērā, ka lielākoties Ķīnā un citās Āzijas valstīs esošie ražotāji pašlaik ir pakļauti milzīgam spiedienam ne tikai no Eiropas pasūtītāju puses. Zināms vien, ka reālo rezervju iegādi veiks viena no dalībvalstīm, kuras teritorijā šie uzkrājumi tiks glabāti. Pēc Eiropas Komisijas pārstāju teiktā, gatavību izvietot stratēģiskās rezerves pie sevis ir izteikušas vairākas dalībvalstis.

Bet laikā, kad Eiropa vēl tikai domā par savu stratēģisko rezervju veidošanu, palīgā jau steidz Ķīna. Kā trešdien, 27. maijā, paziņoja Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena, Ķīna ir piedāvājusi nosūtīt 2,2 miljonus sejas masku un 50 tūkstošus testu, lai palīdzētu Eiropas Savienībai pārvarēt tūlītējās grūtības. Ķīna atsevišķi palīdzību ir sūtījusi arī krīzes visvairāk skartajai Eiropas valstij – Itālijai.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti