ES apsūdz Krieviju un Ķīnu par dezinformācijas izplatīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ķīna un Krievija koronavīrusa pandēmijas laikā izplata dezinformāciju un viltus ziņas, lai virzītu savas ģeopolitiskās intereses un vājinātu Eiropas Savienību (ES) un tās partnerus. Tā secināts bloka ārlietu dienesta publicētajā pētījumā. Turklāt šis dezinformācijas vilnis pieņemas spēkā, it īpaši tiešsaistes medijos un sociālajos tīklos.

Kremļa dezinformatori kopš janvāra beigām publicējuši vairāk nekā 150 dažādus nepatiesus stāstus par Covid-19, ieskaitot to, ka ES tūlīt sabruks, jo nespēj tikt galā ar vīrusu. Starp RTV un “Sputnik” rakstiem ir sazvērestības teorijas par to, ka “vīruss ir cilvēku radīts” vai izplatīts ar nodomu.

Sociālajos tīklos augstu vilni sit nepatiesi veselības padomi par Covid-19. Piemēram, “Sputnik” vācu valodas konti “Facebook” un “Twitter” reklamē apgalvojumu, ka “roku mazgāšana nepalīdz”.

Dezinformatori izmanto cilvēku neziņu, bailes un nespēju sekot līdzu straujajai informācijas maiņai medijos, uzskata Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena, kas pēc izglītības pati ir ārste.

“Es esmu uztraukta, ka daži no šiem vēstījumiem var patiešām cilvēkiem kaitēt.

Piemēram, nepatiess apgalvojums, ka balinātāja dzeršana var izārstēt no vīrusa. Balinātāja dzeršana var nogalināt! Esmu nobažījusies, ka daži izmanto cilvēku bailes, lai tikai nopelnītu. Piemēram, pārdodot ļoti dārgas ziepes, kas, iespējams, nogalina koronavīrusu. Tas ir jāizbeidz,” sacīja Leiena.

Lai apturētu dezinfomācijas izplatīšanu, sociālo mediju platformas cenšas veicināt cilvēku pieeju uzticamiem informācijas avotiem, piemēram, sabiedrības veselības institūcijām. EK vēlas, lai interneta mediji vēl aktīvāk iesaistītu faktu pārbaudītājus.

EK izveidojusi speciālu sadaļu savā mājaslapā, kur informāciju var pārbaudīt jebkurš.

“Uzticieties savām veselības iestādēm, uzticieties Pasaules Veselības organizācijai un uzticieties respektētiem medijiem, kas pierādījuši, ka pārbauda informāciju,” pauda EK prezidente.

Eiropas ārlietu dienesta “Stratcom” veiktajā pētījumā norādīts, ka šādi Ķīna un Krievija cenšas izmantot sabiedrības veselības krīzi, lai virzītu savas ģeopolitiskās intereses, apstrīdot Eiropas Savienības un tās partneru uzticamību. Aizsargmasku, lai arī bieži nekvalitatīvu, sūtīšana Eiropai, ir tikai viens no paņēmieniem, kas jau ieguvis nosaukumu koronadiplomātija. 

Tomēr, neskatoties uz šīm Krievijas un Ķīnas atbalstītajām iniciatīvām, vairums nepatiesību par koronavīrusu internetā rodas no vidusmēra ES pilsoņiem, kuri sociālajos medijos meklē padomu, norādījumus un atbalstu no citiem. Tā secina izdevuma “Politico” aptaujātie eksperti.

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties Covid-19, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti