Panorāma

Ģimenes ārsti sūdzas par haotiskiem sarakstiem

Panorāma

Pastiprina drošības pasākumus pie ASV Kapitolija

Cīņa par savu vakcīnu vēršas plašumā

Eiropā plašumā vēršas valstu cīņa par vakcīnām pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iepriekšējās sešās nedēļās Covid-19 gadījumu skaits Eiropā samazinājies. Taču tagad šo tendenci izjaucis infekcijas pieaugums galvenokārt Centrāleiropā un Austrumeiropā, norāda Pasaules Veselības organizācija. Tā arī aicina Eiropu paplašināt vakcīnu piedāvājumu un piekļuvi tām. Bet ar to nesokas viegli. Austrija un Dānija devās meklēt palīdzību uz Izraēlu, kas jau sapotējusi 53% savu iedzīvotāju.

Eiropas Komisija vakcinācijas programmai parādās arvien vairāk “neticīgo”. Nu jau ne tikai mūžīgi skeptiskais un lecīgais Višegradas četrinieks (Ungārija, Polija, Čehija un Slovākija), bet arī Dānija un Austrija sākušas meklēt vakcīnu devas ārpus Eiropas uz savu roku.

Ceturtdien, 4. martā, Dānijas premjere un Austrijas kanclers ieradās Izraēlā, lai pārrunātu iespējas sadarboties vakcīnu izstrādes lietās, lai ražotu otrās paaudzes vakcīnas pret Covid-19 variantiem.

Tas, protams, palicis zem jautājuma Eiropas Savienības jau tā trauslo koronavīrusa vakcīnu solidaritāti. Eiropas Komisija gan noliedza, ka tas būtu drauds Briseles līderībai. Dānija un Austrija arī uzsvēra, ka viņi neizstājas no Eiropas vakcīnu programmas, un Austrija pat dabūjusi papildu 100 tūkstošus vakcīnu devas no Eiropas, lai sapotētu visus tiroliešus, jo tur saslimstība ar Covid-19 bija ļoti pieaugusi.

Komentējot sadarbību ar Izraēlu, Austrijas kanclers Sebastians Kurcs uzsvēra, ka jau tagad Austrija ražojot lipīdus, kas esot vajadzīgi visām vakcīnām. “Bet mums jau tagad jāgatavojas nākamajiem pandēmijas posmam pēc vasaras. Eksperti uzskata, ka Austrijā vien tuvāko gadu laikā būs nepieciešami apmēram 30 miljoni vakcīnu devu. Tāpēc mums ir jāsadarbojas šajā jautājumā Eiropas Savienībā. Un es esmu ļoti priecīgs, ka [Eiropas Komisijas] prezidente fon der Leiena ir uzsākusi inkubatora projektu, lai novērstu nākotnes mutācijas,” sacīja Kurcs.

Austrijas kanclers, starp citu, arī atzina, ka ir sazvanījies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un pārrunājis krievu vakcīnas “Sputnik” iespējamo iepirkšanu un palīdzību Krievijai tās saražošanā. Kurcs atšķirībā no Ungārijas gan lika saprast, ka Austrija gaidīs, kamēr Eiropas Zāļu aģentūra apstiprina “Sputnik” vakcīnu.

Turklāt Eiropas Zāļu aģentūra paziņojusi, ka ir uzsākusi Krievijas vakcīnas “Sputņik” pārbaudi, pamatojoties uz laboratorijas un  klīniskajiem pētījumu rezultātiem. Taču sarunas par šīs vakcīna iepirkšanu nav vēl sāktas – to pateica Eiropas Komisija.

Daži eksperti pauduši bažas, vai Krievija spēs saražot pietiekamu vakcīnu apjomu, lai spētu piegādāt kaut cik ievērojamu devu daudzumu. Šobrīd divas ES dalībvalstis tikušas pie  krievu vakcīnas devām: Ungārija tās jau potē, bet Slovākija vēl gaida uz savas zāļu aģentūras apstiprinājumu. 

Tikmēr Itālija ir bloķējusi Austrālijai paredzētās “Oxford”/”AstraZeneca” vakcīnas sūtījumu. Šī ir pirmā reize kad kaut kas tāds noticis, kopš ES ieviesa jaunus noteikumus, kas regulē vakcīnu sūtījumus ārpus bloka. Sūtījumā bija 250 tūkstoši vakcīnu. Par šo sūtījumu Roma paziņoja Briselei, jo Eiropas Komisijai bija tiesības iebilst Itālijas lēmumam, taču tas netika izdarīts.

KONTEKSTS:

Februāra vidū Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Cilvēkiem paredzēto zāļu komiteja ir sākusi vērtēt uzņēmuma “CureVac AG” izstrādāto vakcīnu pret Covid-19 – “CvnCov”.

Līdz šim Eiropas Savienībā reģistrētas trīs vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”“Moderna” un “AstraZeneca”.

Pašlaik šīs vakcīnas tiek lietotas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, lai cīnītos ar koronavīrusu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti