Pasaules panorāma

Izvērtē Zviedrijas piemēru Covid-19 krīzē

Pasaules panorāma

Īrija pakāpeniski atcels noteiktos ierobežojumus

Covid-19 Čečenijā: aizdomas par Kadirova saslimšanu

Čečenijā stingri Covid-19 krīzes noteikti ierobežojumi; aizdomas par Kadirova saslimšanu

Vai ar koronavīrusu inficējies arī autoritārais Čečenijas Republikas līderis Ramzans Kadirovs? Šādu jautājumu liek uzdot ziņas, ka ar simptomiem viņš pirms nedēļas slepus nogādāts slimnīcā Maskavā. Čečenijā, sākoties koronvīrusa uzliesmojumam, ieviesa vienus no stingrākajiem ierobežojumiem Krievijā. Ir ziņas par noteikumu pārkāpēju piekaušanu, Kadirovs solījis viņus samest cietumos un pagrabos.

Ramzans Kadirovs vada Čečeniju ar stingru dūri. Un, kaut būdams Kremļa sabiedrotais, viņš praktiski izveidojis valsti valstī. Marta beigās Kadirovs paziņoja, ka slēgs reģiona administratīvās robežas, neļaujot iebraukt iedzīvotājiem no citiem Krievijas reģioniem. Nevienu vārdā nesaucot, Maskava plānus nosauca par “nepieņemamiem”, aicinot reģionu līderus nejaukt reģionālās pilnvaras ar federālajām.

Tobrīd nepilnu pusotru miljonu iedzīvotāju lielā Čečenija bija reģistrējusi aptuveni desmit saslimušo. Patlaban oficiālie dati liecina par nepilniem 1200 saslimušajiem un 13 mirušajiem.

Atvainojas policistu piekautais

Čečenija ieviesa pašizolācijas režīmu, ļaujot no mājas iziet tikai izņēmuma gadījumos.

Ielās parādījās policijas patruļas, kas apgādātas ar plastmasas caurulēm. Tika ziņots, ka ar tām sit cilvēkus bez sejas maskām. Aprīļa sākumā policisti tika nofilmēti, uz ielas sitot vīrieti ar kāju pa pēcpusi. Video izplatījās sociālajos tīklos. Reakcija bija ātra. Drīz vietējās televīzijas sižetā piekautais, viņa brālis un vēl divi vīrieši, kas incidentu bija nofilmējuši un ielikuši internetā, atvainojās.

Bet Kadirovs solīja režīma pārkāpējus „sist ar nūjām”, „likt cietumā un pagrabā”.

“Sākumā biju neapmierināts, ka [policijas] darbinieks iesita šim neprātim. Taču nu gluži otrādi, darbinieku paslavēšu. Jo, ja viņu vienu reizi, otru reizi brīdināja, tad kāpēc viņš trešo reizi gāja ārā? [..] Labāk vienam iesist, nekā tūkstoti cilvēku apglabāt,” paziņoja Kadirovs.

Kadirova kritiķis, trimdā Zviedrijā dzīvojošais čečenu blogeris Tumso Abdurahmanovs apšaubīja policistu teikto, ka sistais pats vainīgs un pārkāpis noteikumus. Pierādījumu tam neesot.

“Kadirovs ir bandas vadonis, kurš strādā bandu sistēmā – savējos nesoda, bet svešos – ļoti nežēlīgi. [..] Kādas tiesības ir šiem kadiroviešu noziedzniekiem, policistiem, lai viņu tā pazemotu, sistu ar kāju pa pēcpusi? Čečenu sabiedrībā tā ir pazemošana. Tas ir tāpat, kā čečenu vīrietim noraut bikses,” skaidroja Abdurahmanovs.

Iespējams, Kadirovs saslimis

Kritiķi arī norāda, ka pāris dienas pirms tam Kadirovs pats pārkāpis sociālās distancēšanās noteikumus, ar savu tuvāko sabiedroto loku piedaloties kolektīvā lūgšanā mošejā. Vietējās televīzijas demonstrētajos kadros redzams, ka vienkopus atradās vairāk nekā 20 cilvēki, un, spriežot pēc video, nevienam nebija sejas maskas.

Tādēļ daudziem nebija pārsteigums, kad pirms nedēļas Krievijas mediji, atsaucoties uz avotiem, ziņoja, ka Kadirovs aizdomās par inficēšanos ar koronavīrusu hospitalizēts, nogādāts slimnīcā Maskavā. Viņam bijuši simptomi. Kadirovs pazuda arī no sociālajiem medijiem.

Viņa sabiedrotie ziņas nosauca par „baumām”, bet Kremlis teicās neko nezinām par Čečenijas līdera veselības stāvokli. Nedēļas nogalē Kadirovam piedēvētā “Instagram” profilā un Čečenijas informācijas ministra ''Instagram” profilā parādījās fotogrāfijas – svaru zālē un smaržojam puķes. No tām noprotams, ka Kadirovs vienkārši nolēmis kādu laiku pavadīt vienatnē, bet pati saslimšana tieši  netika noliegta. Tiesa, fotogrāfijas nebija jaunas – paziņojot, ka frizētavas neatvērs, aprīlī Kadirovs noskuva matus, aicinot čečenu vīriešus sekot viņa piemēram.

26. maijā gan Kadirovs atkal parādījās publiski, savā “Telegram” kanālā paziņojot, ka vadījis cīņas pret koronavīrusu štāba sanāksmi, un pievienojot fotogrāfijas.

KONTEKSTS:

Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.

Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti