Panorāma

AM: jāpanāk jauna Atvērto debesu vienošanās

Panorāma

E. Saulīti atlaiž no RNP

Vai imunitātes pases ir risinājums?

Britu tehnoloģiju izstrādātājs piedāvā veidot Covid-19 imūno cilvēku datu bāzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vai Covid-19 imunitātes pases varētu būt izeja no stingrajiem ierobežojumiem un aizliegumiem ceļot? Britu tehnoloģiju uzņēmums gatavojas piedāvāt izveidot imunitātes pases iedzīvotājiem visā pasaulē, ieskaitot Lielbritāniju un ASV. Taču privātuma aizstāvji ir nobažījušies. Arī Pasaules Veselības organizācija brīdina, ka neprecīzi testi var nepatiesi klasificēt cilvēkus, nodarot vairāk ļauna nekā laba.

Londonā bāzētā “Onfido” tehnoloģija visā pasaulē tiek bieži izmantota, lai reģistrētos tiešsaistes bankā vai iznomātu automašīnu. Tagad tā piedāvā izmantot savu identitātes attālinātās verifikācijas platformu, lai pierādītu imunitāti pret Covid-19. 

“Jūs varat sevi pārbaudīt un pierādīt, kas esat imūns pret Covid-19. Tad var piesaistīt jūsu testa rezultātus pie jūsu digitālās identitātes lietotnes. Kad jūs izejat no mājām un jums prasa pierādīt, ka esat imūns – jūs paradāt QR kodu. Ļoti līdzīgi ķīniešu sistēmai. Bet būtiski, ka te jūsu informācija būs privāta. Neviens cits nevarēs to redzēt. Viņi redzēs tikai to, vai esat imūni vai ne,” skaidroja “Onfido” līdzdibinātājs un izpilddirektors Husains Kassai.

Ķīnā jau ieviesta līdzīga sistēma - tur viedtālruņu lietotāji iegūst krāsainu "veselības kodu", aizpildot elektronisku veidlapu ar savu identitātes informāciju, adresi un to, vai viņiem ir klepus vai drudzis. Viņiem, piemēram, pirms iekāpšanas metro vai iebraukšanas viesnīcā, viedtālrunī ir jāparāda "veselības kods".

Lai gan daži pētnieki ir ieteikuši citām valdībām apsvērt iespēju ieviest ķīniešu stila "digitālo kontaktu izsekošanu", citi ir pauduši bažas.

Arī Pasaules veselības organizācija brīdinājusi pret "imunitātes pasēm" vai "bezriska sertifikātiem", sakot, ka "pašlaik nav pierādījumu tam, ka cilvēki, kuri ir atveseļojušies no Covid-19 un kuriem ir antivielas, tiktu pasargāti no atkārtotas inficēšanās”.

Vēl gan nav zināms, cik ilgi jebkura imunitāte varētu saglabāties un cik liels antivielu līmenis asinīs to vispār nodrošina.

“Gandrīz noteikti būs tā, ka jūs visu mūžu nebūsiet imūns. Tātad imunitātes pase, kas šodien balstīta uz ķermeņa pārbaudi, negarantē, ka pēc trīs, četriem, pieciem gadiem jūs joprojām esat imūns,” norādīja Austrumanglijas Universitātes medicīnas profesors Pols Hanters.

Bet privātuma aktīvistus uztrauc iespējas izveidot tik plašu sabiedrības medicīnisko datu bāzi un īstenot masveida uzraudzības sistēmu.

“Līdzīgi kā pēc 11. septembra, mēs redzam paniskas reakcijas, cenšoties mainīt tās vērtības, kuras esam ilgi aizsargājuši. Tiek ļoti strauji uzstādītas jaunas uzraudzības sistēmas un noteikumi, brīvību ierobežojumi. Tas patiešām varētu mainīt mūsu sabiedrības esību, kādu to esam pazinuši līdz šim,” sacīja “Big Brother Watch” direktore Silkie Karlo.

Tehnoloģijas izstrādāji jau konsultējušies ar "dažām Eiropas valdībām" par sava izgudrojuma izmantošanu. Tā sadarbojas arī ar tūrisma nozari - lai palīdzētu tūristiem pārbaudīt viņu identitāti un imunitātes statusu, ierodoties viesnīcās.

KONTEKSTS:

Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.

Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ. No 15. maija atļauts atsākt starptautiskos pasažieru gaisa, jūras, autobusa un dzelzceļa pārvadājumus no Lietuvas un Igaunijas, kā arī uz Lietuvu un Igauniju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti